Почалися розмови про помилування.
Першими, хто прямо й чітко сформулював вимоги Віктора Януковича щодо мого помилування, були європредставники Пет Кокс та Александр Кваснєвський. Вони відверто сказали, що для запуску процедури помилування потрібне моє особисте прохання або клопотання когось із членів родини. Більше того, на одну із зустрічей вони принесли чернетку тексту, який я мав підписати. «Ми розуміємо, що для вас це тяжкий крок, але ми тут дуже м’яко прописали, і є всі шанси, що це спрацює. Ви не берете на себе ніяких зобов’язань, але інакше це неможливо. Просто подивіться текст, тільки спокійно, не реагуйте надто сильно, і не треба публічності», — говорили вони. Я тексту не взяв. І першої, і другої зустрічі. Сказав, що це неприйнятно. Кажу: зрозумійте мене правильно: по-перше, це неможливо суто по-людськи — мене посадили незаконно, а зараз я маю ще й прогнутися, просити помилування перед тими, хто мордує мене і країну. По-друге, це неможливо політично: якщо я це зроблю, то країна черговий раз пересвідчиться, що сила й беззаконня можуть усе. Якщо я підпишу, ви будете першими, хто скаже, що в цій країні все продається і всі бояться. Я не для того пройшов два з половиною роки тюрми.
Наступного дня після цієї розмови у мене був черговий суд, на якому я сказав усе, що думаю і про Януковича, і про «сім’ю», і про ідею помилування. Фраза про сина-стоматолога, який діє методами проктолога, взагалі стала крилатою.
В суді я взагалі не заморочувався, хто мене чує і чим це скінчиться. Для мене було головне не перестати бути вільним у своїх думках і оцінках. Інакше — вони перемогли. Говорив і, до речі, продовжую говорити, що думаю. Хоча розумів: від мене очікували, що я нарешті почну «фільтрувати базар». Можливо, це помилка, але для мене самоцензура неприйнятна. Але потім мені передали, що після того виступу у Кабміні була істерика. Не в Адміністрації Президента, а в Кабміні. Нібито Микола Янович Азаров особисто поставив хрест, сказавши, що Луценко «недоговороспособный, невменяемый и неконтролируемый».
До речі, яким чином до моєї справи був причетний Азаров, мені взагалі невідомо. Я точно знаю, що пізніше саме за його вказівкою і від його імені намагалися домовитись про підписання листа про помилування із моїм сином. Думаю, це було змагання: хто принесе Януковичу трофей — підпис Луценка чи членів його родини з проханням відпустити. А Сашко навіть не був попереджений, що до нього прийдуть з таким проханням. Та відреагував достойно, сказав: «Передайте тим, хто забрав у мене батька, щоб вони пішли нах».
Зрозумівши, що я не підпишу, Кокс і Кваснєвський зустрілися з Іриною. Вона взяла час на роздуми і почала радитися з друзями. Йшлося не про те, як випросити звільнення у Януковича, а про те, як остаточно не образити відмовою іноземних високопосадовців, які докладали до цього чималих зусиль. І одним із тих, з ким вона радилась, був Петро Порошенко. (Причому розмова проходила серед ночі.) Тонкий дипломатичний вихід із ситуації придумав саме він. Ірина не підписала звернення до Януковича, а написала під підписами високих європосередників фразу про підтримку їхніх зусиль щодо звільнення Юрія Луценка.
Так стало ясно, що Янукович втрапив у пастку. Хто незаконно посадив, той мав і придумати правовий вихід з глухого кута. А ситуація підтискала. Не лише Європа, а й Україна почала активну боротьбу. Парламентські вибори продемонстрували незнищенність опозиції, десятки мільйонів людей голосували проти режиму.
План нової країни (виступ в Апеляційному суді)
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «По обидва боки колючого дроту. У записі Мустафи Найєма» автора Юрій Луценко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Помилування“ на сторінці 1. Приємного читання.