Розділ 58. Школи пророків

Патріархи і пророки

Сам Господь управляв освітою Ізраїля. Його піклування не обмежувалося лише релігійною сферою; усе, що стосувалося розумового чи фізичного добробуту, також було в центрі уваги Божого Провидіння, підкорялось божественному Законові.

Бог звелів євреям навчати дітей Його вимогам, розповідаючи їм про те, як Він повівся з їхніми батьками. Це стало одним з особливих обов'язків батька та матері, якого не можна було доручити комусь іншому. Не чужі вуста, а люблячі серця батька й матері повинні були навчати дітей. Думки про Бога повинні були стати невід'ємною частиною усіх щоденних подій. Могутність Бога, Який визволив Свій народ, і обітниці про Відкупителя, Котрий мав прийти, були обов'язковою темою частих розмов у ізраїльських сім'ях, а використання при цьому обрядів і символів сприяло кращому запам'ятовуванню цих уроків. Великі істини щодо Божого Провидіння та майбутнього життя закарбовувалися в свідомості молоді. Дітей навчали бачити Бога і в природі, і в словах божественного відкриття. Небесні зірки, дерева та польові квіти, високі гори, дзюрчання струмків — усе вказувало на Творця. Урочисте жертвоприношення, служіння у Святині та слова пророків були Божим відкриттям.

Таке виховання отримали: Мойсей у скромній хатині землі Гошен; Самуїл — від вірної матері Анни; Давид — серед Віфлеємських пагорбів, і Даниїл — перш ніж внаслідок полону він був розлучений з батьками. У такій атмосфері пройшли дитячі роки Христа в Назареті. Таким було виховання хлопчика Тимофія, котрого навчали істинам Святого Письма його бабуся Лоіда та мати Евнікія (2 Тимофію 1:5; 3:15).

Запровадження шкіл пророків сприяло подальшому вихованню молоді. Якщо юнак прагнув до більш глибокого пізнання істин Божого Слова, шукав мудрості згори, щоб стати вчителем в Ізраїлі, двері цих шкіл були для нього відкритими. Школи пророків заснував Самуїл; вони повинні були стати перешкодою на шляху загального морального зіпсуття, підтримувати молодь на належному моральному та духовному рівні, забезпечуючи подальше процвітання нації. Пророчі школи готували майбутніх керівників і радників богобоязливих мужів. З цією метою Самуїл збирав молодих, побожних, розумних і старанних юнаків. Їх називали синами пророків. Природний хист юнаків збагачувався мудрістю згори під час особистого спілкування з Богом і вивчення Його Слова та Його діянь. Вчителями були мужі, котрі не лише мали глибокі пізнання божественної Істини, а й перебували у тісному контакті з Богом, отримавши особливий дар Його Духа. Вони користувалися повагою і довір'ям народу завдяки своїй ученості й побожності.

За днів Самуїла існували дві такі школи — одна в Рамі, де жив пророк, а друга — в Кір'ят-Єарімі, де в той час знаходився Ковчег. Інші школи були організовані пізніше.

Учні цих шкіл утримували себе своєю працею, обробляючи землю або займаючись ремісництвом. Для Ізраїлю це не було дивним або принизливим заняттям, навпаки, вважалося злочином не навчати дітей якійсь корисній праці. За Божим повелінням кожну дитину навчали якомусь ремеслу, навіть якщо її готували до святого служіння. Багато вчителів релігії утримували себе працею своїх рук. Навіть пізніше, за часів апостолів, Павло та Акіла користувалися не меншою повагою, заробляючи собі на життя виготовленням наметів.

Основними предметами вивчення в цих школах були Закон Божий та постанови, дані через Мойсея, а також священна історія, духовна музика й поезія. Методика навчання була зовсім іншою, ніж у сучасних теологічних учбових закладах, в яких чимало студентів після їх закінчення мають реальні знання про Бога та духовні істини набагато менші, ніж тоді, коли вони вступали туди. У цих стародавніх пророчих школах перед усіма учнями ставилася висока мета — пізнати Божу волю та обов'язок людини щодо Нього. Там вивчали літописи священної історії, позначені присутністю Єгови. Великі істини, представлені символами, оживали перед учнями, і вірою вони осягали головний предмет — Агнця Божого, Який повинен був узяти на Себе гріх світу.

У цих школах плекали дух посвяченості. Учням не тільки прищеплювали думку про необхідність молитви, а й учили, як потрібно молитися, як у молитві наближатись до свого Творця, розвивати віру в Нього, як розуміти вчення Його Духа і дотримуватись Божих постанов. Освячені уми молодих людей видобували з Божої скарбниці нові й старі істини, а Божий Дух виявляв себе у пророцтві й духовних піснях.

Викладання музики мало на меті служіння святому ідеалові, — спрямуванню думок людини до того, що є чистим, благородним і піднесеним; пробудженню в душі посвяченості і вдячності до Бога. Яка ж велика розбіжність у ставленні до музики в давнину і тепер! Як багато людей розвивають музичний дар для самозвеличення, замість того щоб прославити ним Бога. Любов до музики спонукує необережні душі приєднуватися до людей, котрі полюбляють світ і шукають задоволень в розважальних збіговиськах, які Бог заборонив відвідувати Своїм дітям. Таким чином, те, що при правильному використанні є великим благословенням, стає одним із найуспішних засобів, за допомогою яких сатана відволікає нас від наших обов'язків та роздумів про вічні Істини.

Музика є складовою частиною богослужінь у небесних дворах, і ми повинні робити усе для того, щоб наші похвальні пісні були співзвучні гармонії небесних хорів. Правильна постановка голосу — важливий елемент у процесі виховання, яким не слід нехтувати. Спів як частина релігійного служіння є таким же важливим, як і молитва. Серце повинно пройнятися духом пісні, аби надати їй належної виразності.

Яка ж велика розбіжність існує поміж школами Божих пророків і нашими сучасними навчальними закладами! Більшість нинішніх шкіл керуються принципами та звичаями світу! Як сумно бачити відсутність у них необхідних обмежень і розумної дисципліни. Викликає тривогу існуюче в середовищі так званих християн незнання Божого Слова. Розмови, що носять поверховий характер, дешевий сентименталізм, стають основою морального і релігійного виховання. Такі теми, як справедливість і милість Божа, краса святості та неодмінна нагорода за праведні діла, огидний характер гріха та страшні результати, до яких він неминуче призводить, не справляють належного впливу на юні уми. Погані товариства штовхають молодь на шлях злочину, розпусти й аморальності.

Хіба сучасні педагоги не могли б запозичити чимало корисного від стародавніх єврейських шкіл? Той, Хто створив людину, подбав про те, щоб вона розвивалася фізично, розумово й духовно. Отже, справжній успіх залежить від того, наскільки люди виявляють вірність у здійсненні плану Творця.

Правдивою метою виховання є відновлення Божої подоби в душі людини. Адже на початку Бог створив людину за Своєю подобою. Він наділив її шляхетними якостями. Розум людини був врівноважений, а всі його здібності — гармонійно розвинуті. Та гріхопадіння і його наслідки зіпсували ці дари. Гріх спотворив і майже знищив у людині Божий образ. План спасіння призначений для того, щоб відновити Божу подобу в людині, і їй дане життя, наповнене випробовуваннями. Велика мета життя, яка є основою всього іншого, полягає в тому, щоб повернути людині досконалість, надану їй при творінні. Місією батьків і учителів у сфері виховання залишається виконання цього божественного наміру; чинячи так, вони стають “співробітниками Божими” (1 Коринтянам 3:9).

Різноманітні спроможності розуму, душі і тіла Бог дав людині, щоб усіма своїми силами вона намагалася досягнути найвищу степінь досконалості. Але у цій справі не повинно бути місця егоїзму, або відчуттю власної винятковості, оскільки характером Бога, подобу Якого ми маємо в собі відновити, є любов і доброзичливість. Кожне дарування, властивість характеру, якими Творець наділив нас, повинні служити звеличенню Його слави і духовному зростанню наших ближніх. Лише таке застосування буде найчистішим, благородним і щасливим.

Якби цьому принципу надавали належної уваги, яка докорінна зміна відбулася б у деяких загальноприйнятих методах виховання! Замість того, щоб апелювати до гордості та егоїстичного честолюбства, розпалюючи дух суперництва, вчителям слід було б пробудити в душах любов до доброго, правдивого й прекрасного, викликати бажання досягти досконалості, — тоді учень прагнув би розвивати в собі Божі дари не для того, щоб перевершити інших, а щоб виконати намір Творця та уподібнитися Йому. Замість того, щоб спрямовувати погляд на звичайні земні ідеали або керуватися бажанням звеличити себе, що гальмує духовне зростання людини і принижує її, наші думки, бажання та прагнення належали б Творцеві, щоб ми були в стані пізнавати Його та уподібнюватися Йому.

“Страх Господній — початок премудрості, а пізнання Святого — це розум” (Приповісті 9:10). Формування характеру є великою справою усього життя, а пізнання Бога — основою всякого правдивого виховання. Завдання кожного вчителя полягає в тому, щоб передати це пізнання, формуючи у відповідності до нього характер. Божий Закон є відображенням сутності Бога. Ось чому псалмист говорить: “Всі Твої Заповіді — справедливість”, і “від наказів Твоїх я мудріший став” (Псалми 118:172, 104). Бог відкрив нам Себе у Своєму Слові та в ділах творіння. Ми приходимо до пізнання Бога через натхненну Богом Книгу, а також “книгу” природи.

За законом, який керує функціонуванням людського розуму, він поступово призвичаюється до тих тем, на яких найчастіше зосереджується. Якщо розум зайнятий лише простими, звичайними речами, він поступово обмежуватиметься і слабшатиме. Якщо людина ніколи не береться за розв'язання складних проблем, то через деякий час процес його розвитку майже припиняється. Щодо цього Біблія як учбовий посібник не знає собі рівних. У Божому Слові розум знаходить для себе теми для найвищих роздумів, найбільш високих спрямувань. Біблія є найбільш повчальною Книгою серед усіх, які відомі людям. Вона бере свій початок від початкового Джерела вічної істини; божественна рука оберігає її чистоту впродовж усіх віків. Біблія висвітлює далеке минуле, куди даремно намагається проникнути допитливий людський розум. У Божому Слові бачимо божественну силу, яка заклала основи Землі та розпростерла небеса. Тільки з неї ми можемо дізнатися про історію нашого роду, неспотворену людськими упередженнями та гордістю. На її сторінках містяться записи про боротьбу, поразки та перемоги найвидатніших мужів, яких будь-коли знав світ. В ній розкривається призначення людини та її доля у вічності. Завіса, що відділяє видимий світ від невидимого, піднята, і ми спостерігаємо за боротьбою поміж антагоністичними силами добра і зла, починаючи з тієї хвилини, коли з'явився гріх, і до остаточної перемоги праведності та істини; усе це ніщо інше, як об'явлення Божого характеру. Під час благоговійних роздумів над істинами, викладеними у Його Слові, розум людини, яка досліджує його; спілкується з Безмежним Розумом. Таке заняття не тільки очистить та ушляхетнить характер, а й неодмінно примножить і зміцнить розумові сили.

Вивчення Біблії суттєво позначиться на добробуті людини в усіх сферах її життя. Вона розкриває принципи, котрі є наріжним каменем процвітання нації; принципи, на яких засновується добробут суспільства і які зберігають єдність сім'ї; принципи, без яких жодна людина не може досягти успіху, щастя й пошани у цьому житті та безсмертя — в майбутньому. Не існує такої ситуації в житті чи такої стадії в людському досвіді, на які в Біблії не знайшлося б суттєвої відповіді. Дослідження Божого Слова і послух Богові сприяють розвиткові більш сильного та активного інтелекту, аніж найретельніше вивчення усіх напрямків людської філософії. Якби таке сталося, то це дало б світові людей із сильними та цілісними характерами, гострим сприйняттям і здоровими судженнями — людей, котрі були б славою для Бога та благословенням для світу.

Ми повинні отримувати знання про Творця і від вивчення природознавчих наук. Усяка правдива наука є нічим іншим, як тлумаченням Божого Слова в матеріальному світі. Наукові дослідження і відкриття — це лише нові і нові докази Божої мудрості та сили. Правильне розуміння як “книги” природи, так і писаного Божого Слова, знайомить нас із Богом, навчає Його мудрим і корисним законам.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Патріархи і пророки» автора Уайт Еллен на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 58. Школи пророків“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Від видавців

  • Розділ 1. Чому було допущено гріх? 

  • Розділ 2. Творіння

  • Розділ 3. Спокушення і падіння

  • Розділ 4. План викуплення

  • Розділ 5. Випробування Каїна та Авеля

  • Розділ 6. Сиф та Єнох

  • Розділ 7. Потоп

  • Розділ 8. Після потопу

  • Розділ 9. Буквальний тиждень

  • Розділ 10. Вавилонська вежа

  • Розділ 11. Покликання Авраама

  • Розділ 12. Авраам у Ханаані

  • Розділ 13. Випробування віри

  • Розділ 14. Загибель Содома

  • Розділ 15. Одруження Ісаака

  • Розділ 16. Яків та Ісав 

  • Розділ 17. Втеча та вигнання

  • Розділ 18. Ніч боротьби

  • Розділ 19. Повернення до Ханаану

  • Розділ 20. Йосиф у Єгипті

  • Розділ 21. Йосиф та його брати

  • Розділ 22. Мойсей

  • Розділ 23. Єгипетські кари 

  • Розділ 24. Пасха

  • Розділ 25. Вихід

  • Розділ 26. Від Червоного моря до Синаю

  • Розділ 27. Закон, даний Ізраїлю

  • Розділ 28. Ідолопоклонство біля Синаю

  • Розділ 29. Ворожнеча сатани проти Закону

  • Розділ 30. Скинія та служіння в ній

  • Розділ 31. Гріх Надава й Авігу

  • Розділ 32. Закон і заповіти

  • Розділ 33. Від Сінаю до Кадеша

  • Розділ 34. Дванадцять розвідників

  • Розділ 35. Повстання Корея

  • Розділ 36. В пустелі

  • Розділ 37. Удар по скелі

  • Розділ 38. Подорож навколо Едому

  • Розділ 39. Завоювання Башану

  • Розділ 40. Валаам

  • Розділ 41. Відступництво при Йордані

  • Розділ 42. Повторення Закону

  • Розділ 43. Смерть Мойсея

  • Розділ 44. Перехід через Йордан

  • Розділ 45. Падіння Єрихона

  • Розділ 46. Благословення і прокляття

  • Розділ 47. Союз із гівеонітянами

  • Розділ 48. Розподіл Ханаану

  • Розділ 49. Останні слова Ісуса Навина 

  • Розділ 50. Десятина і дари

  • Розділ 51. Божа турбота про бідних

  • Розділ 52. Щорічні свята

  • Розділ 53. Перші судді

  • Розділ 54. Самсон

  • Розділ 55. Отрок Самуїл

  • Розділ 56. Ілій та його сини

  • Розділ 57. Захоплення ковчега филистимлянами

  • Розділ 58. Школи пророків
  • Розділ 59. Перший цар Ізраїлю

  • Розділ 60. Самовпевненість Саула

  • Розділ 61. Відкинення Саула

  • Розділ 62. Помазання Давида

  • Розділ 63. Давид і Голіят 

  • Розділ 64. Давид-утікач

  • Розділ 65. Великодушність Давида

  • Розділ 66. Смерть Саула

  • Розділ 67. Спіритизм: стародавній і сучасний

  • Розділ 68. Давид у Ціклазі

  • Розділ 69. Покликання Давида на царство 

  • Розділ 70. Царювання Давида

  • Розділ 71. Гріх Давида і каяття 

  • Розділ 72. Повстання Авесалома

  • Розділ 73. Останні роки життя Давида

  • Додатки

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи