Марійка з тривогою чекала Івана, і різні думки роїлися в її голові: «Чому він так довго не йде? Либонь, щось негарне трапилося... Чи не виженуть їх звідси на холод? Чи не будуть вони замерзати?» Коли у двері постукали, вона сиділа, не піднімаючись з постелі. А тоді почула голос Івана, схопилася і босоніж кинулася відчиняти.
Чекала чого завгодно, але у дверях, на щастя, стояв Іван. Вона зараз же побачила, що він якийсь інший. Зайшовши до кімнати, обняв Марію, відвернувши обличчя вбік, проте вона відчула горілчаний дух і, відсторонивши чоловіка від себе, здивовано глянула у вічі.
— Іванку, любий, я тут горюю, чи ти живий, а ти... У шинку горілку дудлиш... Та в нас же дитинка буде, — промовила гірко.
Зачинивши за ним двері, вона впала на постіль обличчям у подушку і залилася слізьми.
Так довго вона давно не плакала. Стільки страху натерпілася в дорозі! Ледве не загинули обоє в хурделицю, але трималася, а зараз сльози лилися без зупину, змочуючи подушку. Іван, відчуваючи провину, підсів до неї і, погладжуючи голову, притулився до неї і також зронив скупу сльозу. Це була гіркота та жаль до неї, коханої, до їхнього родинного щастя, яке доведеться міняти на поневіряння по світу невідомо ким, але заради майбутнього їхньої дитини, задля грядущого роду свого.
Марія потроху вгамовувалася. Відчув, що її плечі вже не здригаються від ридання, і він, накривши її ліжником, роздягнувся і приліг поряд та став обціловувати її шию, просити вибачення за всі їхні поневіряння. Промовляв це так гаряче, що Марія повернулася до нього та стала гладити його обличчя і нарешті посміхнулася. Її трепетна душа пробачала йому сьогоднішню витівку, але чи пробачила б, якби знала, на які пожертви треба йти далі...
Іван не поспішав розповідати про сьогоднішню зустріч, яка геть може переламати їхнє подальше життя. Тільки після любощів, коли Марія пестила Івана та мріяла про те, як вони будуть бавитися з майбутнім малятком, чоловік зважився розповісти про зустріч зі своїм сотником і про те, що вони залишаються жити у Чигирині. Марія слухала Івана, не перебиваючи, а тільки раз по раз тихенько посміхалася та гладила його чоло, з любов’ю відгортаючи волосся, яке спадало на очі. Певна річ, що всього він Марії не розповів.
Вони вже примирливо обмірковували, яку б хату хотіли мати, і Марія у своїй уяві малювала, де в них стоятиме колисанка. Вона спатиме поряд із колисанкою, а Іван нехай собі відпочиває, бо у нього ж буде тяжка повинність у війську...
Серед ночі їх розбудили якісь дивні завивання, гуркіт та виття собак. Іван піднявся з постелі, постояв біля дверей, прислухаючись, що там коїться, і таки наважився відчинити. У господу ввірвався холод, і по долівці повіяло вітром. Чоловік швидко зачинився на засув і з дрижаками забрався до Марії під теплий ліжник. Жінка помовчала трохи, а потім замислено промовила:
— Ми, мабуть, потрібні цьому світові... Удруге таку заметіль уже могли б не пережити.
І вона пригорнулася до нього, зігріваючи своїм теплом.
Наступного дня вони прокинулися від яскравого сонечка, яке заглянуло в їхнє віконце, та від гомону на подвір’ї. Іван швидко одягнувся і тільки-но відчинив двері, як під ноги завалила ціла грудка пухкого снігу. Він побачив декілька чоловіків, які завзято відгрібали яскраво-білі замети.
Привітавшись, Іван попрохав грабарку для прибирання снігу і заходився відкидати його від порога їхнього пристановища. Коли роботу було закінчено, він, збуджений та червонощокий, зайшов до господи, де Марія саме наводила лад. Жартуючи, притулив холодні долоні до її теплих щічок, і вона, заверещавши, стукнула його віником, який тримала в руках.
— Оце так подяка? Я задля неї гору снігу прибрав, а вона — віником по спині! — жартома пожалівся Іван і зняв кожуха.
Після сніданку вони почули тупіт чобіт, з яких струшували сніг, і у двері стали настирливо гупати. Відкривши засув, Іван побачив сотника Гусака і запросив його в гостину. Марія заховалася за ширму, а коли почула сотників голос, вийшла та запросила його присісти на невеличкий дзиґлик поряд із дверима.
— Збирайтеся, молодята... Підемо торгувати хату для вас. Є з чого вибирати! — підкручуючи вуса, задоволено прогудів Петро.
Марія якось ніяково посміхнулася, не знаючи, куди покласти рушник, який чомусь тримала в руках, зате Іван багатозначно подивився на неї і ствердно кивнув головою у бік Петра — мовляв, цей чоловік хазяїн свого слова.
Петро вийшов з господи, а Марія, щасливо подивившись на Івана, стурбовано промовила:
— А грошей у нас вистачить, козаче?
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Присмак волі» автора Кільченський Володимир на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Своя хата “ на сторінці 1. Приємного читання.