Надходив вечір, і, не добравшись до Рави-Руської, сотня стала підшукувати місце для ночівлі. Одне таке врешті-решт приглянулося Петрові Гусаку, і гінці швидко поскакали, щоб сповістити полковника. Сотня Петра рискала вусі боки, вивідуючи, чи безпечним буде місце нічного постою. Козаки помалу підходили та займали місця на височині, а довкола неї до самої темряви гарцювала сотня Гусака. Коли військо нарешті вгамувалося, зайняли й своє місце, яке облаштували обозні.
Ранок наступного дня видався негожим: мряка сіялася з неба, немов через сито. Усі прокинулися рано, і тільки гаряча соломаха зігріла замерзлі тіла. Подякувавши кухарям, сотня знову зайняла своє місце попереду війська. Йшли не по розбитому шляху, а поряд із ним, ліворуч та праворуч, розділившись навпіл. Андрій Підлужний обкутався пологом, і тільки голова виглядала з-під нього, а очі пильно видивлялися навкруги. Орлик ішов поступом і своєю кінською чутливістю не пропускав жодного незнайомого гуку. Почувши щось йому невідоме, пряв вухами та повертав голову до Андрія, запитливо скошуючи очі на нього. До вечора зупинок не намічали, і Підлужний, попорпавшись у мішку, дістав відсирілу загребу та почав її жувати, із жалем звертаючись до коня:
— Оце б тобі, Орлику, до сухої стайні та сінця пахучого. Потерпи трішки, я тебе загребою пригощу...
Обминувши Томашів та перейшовши вбрід річку Вепр, військо зупинилось на ночівлю на протилежному березі річки. Четвірка друзів уже в сутінках повела коней до води. Андрій, зірвавши декілька гілок з дерева, став обмивати Орлику ноги та забрьохане черево, а кінь стояв і з вдячністю тягнувся головою до Андрія. Раптом він нашорошив вуха, а Гнідко, кінь Івана, несподівано гучно заіржав. Хлопці швидко вивели коней з води і, прив’язавши до дерева, стали прислухатися до звуків, що долинали з ліска. Коні знову захвилювалися, і козаки, нічого кращого не вигадавши, стали кричати:
— Ану виходь, хто там! Зараз стріляти будемо! Добром виходь до води!
Кущі розтулилися, і до них виїхав вершник. Навіть у темряві було видно, що він ледве тримався на спині коня.
— Не стріляйте, козаки, я втекла від польського пана... У мене зброї немає. Допоможіть... — почувся хрипкуватий жіночий голос.
Іван підбіг до дівчини, допоміг їй злізти з коня.
— Оце такої дивини ми ще не бачили: панянка на коні, вночі... — розгублено вимовив Павло і, підбігши, також став допомагати вершниці, взявши її коня за вуздечку.
— Я заблукала в цьому мороці... Добиралася до Раханє, там моя хрещена жиє. Ніч застала зненацька, і Ясочка йшла абикуди, — кволим голосом розповідала дівчина.
Іван нахилився до неї і насмілився прикласти долоню до чола, а тоді стурбовано спитав:
— Як звати тебе, дівчино? Ти таки дуже гаряча... Можливо, це лихоманка, і теліпає тебе від того. Хто ти?
— Мене звати Марією... Матері й батька не маю, давно вже поневіряюся наймитуванням по польських маєтках. А нині всі вони втекли подалі від Хмеля, — коротко розповіла дівчина.
Іван ловив кожне слово Марії. І раптом вона на очах в усіх стала падати на землю, мов підкошена. Хлопець ледве встиг перехопити її попід руки.
— Що ж це з тобою, дівчино? — злякано промовив він.
Підбіг Андрій та став тормошити непритомну, але вона кволо висіла на руках у Івана. Павло з Яремою тільки розгублено дивились, а Павло запропонував:
— Давайте відвеземо її до найближчої домівки, де є люди. Віддамо їм на догляд...
Доки хлопці вирішували, що робити з Марією, вона потроху прийшла до тями і стиха запитала:
— Де я? Що ви робите зі мною?
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Присмак волі» автора Кільченський Володимир на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Сердечна зустріч “ на сторінці 1. Приємного читання.