Санько отямився на третій день після поранення, і перше, що він побачив, — це велика баня церкви, яка величаво пливла серед білих осінніх хмар по синьому небу. Вмить пригадав, що з ним відбулося раніше, і в голову вдарила думка, що він уже на небесах, а душа пливе в рай.
При цій думці він посміхнувся і спробував підвестися, але відчув, що його хтось тримає за ноги. Обвів поглядом місце, де знаходився, і зрозумів, що він у просторому курені з відкритим отвором, а ноги прив’язані до великої дерев’яної ступи. У курінь заглянула постать людини в чорній рясі, і відразу він почув веселий глас отця Никодима:
— Оговтався, козаче? Вважай, що повернувся з того світу... Доки тебе доправили сюди, багато крові втратив, але наші монастирські знахарі з Божою допомогою зупинили біду...
Санько мовчки слухав Никодима, а коли той замовк, нахилився до нього і, приклавши руку до чола, спитав:
— Отче, а наші хлопці де зараз? Ми ж ішли до Львова...
— Боюсь, отроче Божий, що тобі до Львова швидко не вийде... Добре, що живим лишився. Будеш у нас при монастирі, доки не наберешся сили, — заспокійливо говорив Никодим.
— Від завтрашнього дня питимеш відвари з трав. Їжу тобі поки що заказано вживати, — продовжив Никодим і, перехрестивши Санька, вийшов із куреня.
Тепер уже Санько Голота усвідомив усе, що з ним трапилось, і дякував Богові за те, що на його шляху трапився отець Никодим. А друзі вже, напевне, давно ввійшли у Львів...
На вечір отець Никодим приніс великого ліжника і, обмивши рани теплою водою з травами, обклав Санька нагрітим камінням. Побіля отвору куреня також поклав каміння, від якого так і пашіло жаром.
— Будемо у курені разом спочивати, — сказав Никодим і заходився читати вечірні молитви.
Уночі Санько спав добре, а рано-вранці його розбудив Никодим. У курені вже сидів незнайомий монах, який, перехрестивши Санька, підняв його голову і став вливати у рот якісь гіркі настої, від яких у хворого аж зводило щелепи.
— Терпи, козаче, отаманом будеш! — примовляв монах.
Він зняв перев’язи і, обробивши рану, поклав на неї тонким шаром якесь мастило. Читаючи молитви, часом прикладав руку на його порізане черево. Від монотонного промовляння Санька охопив сон, і він, заплющивши очі, занурився у дивний світ. Силою почуття здійнявся до неба і летів, зачаровано розглядаючи землю, таку знайому і водночас ніби чужу.
І тут він зрозумів, що бачить Самарський ліс і свою хату, а побіля неї точиться запекла боротьба. Він упізнає батька, що з останніх сил б’ється з чорними татарами, але в нього на очах батько падає і кров з нього ллється з усіх боків. А від хати біжить жінка з дитиною в руках, і Санько впізнає в ній матір і себе, ще малого. Мати встигає добігти до густого зеленого лісу, але дужий татарин доганяє її і відриває від неї дитинча.
Санько дивиться на все це, і серце його рветься, але не може нічим допомогти, а тільки поглядає, як на великому чорному коні його, малого, кудись везуть, а мати впала на коліна і, витягнувши руки, молить Бога за свою дитину. Доки його віз на коні кремезний татарин, маленький Санько встиг підрости і, вирвавшись із рук ординця, біг та махав самому собі у небесах.
Невідомо як Санько швидко опинився над Львовом і, поглядаючи згори, милувався красою цього міста і побачив яскраву веселку, що, перетнувши місто, висіла над ним. Унизу люди здивовано дивились чи то на чарівну веселку, чи то на Санька і радо вітали, піднімаючи руки, а Санько, витаючи вгорі, радів красі незнайомого міста. Тільки здивувала пісня козаків, які йшли походом біля Львова. Вони співали веселу пісню так сумно, що на очі Санька навернулися сльози і він став махати руками, прощаючись із козаками, а вони не звертали на нього уваги, зникали за горою.
Пробудився Санько увечері від дотику чиєїсь руки, коли за порогом куреня було вже темно. У курені світилися дві лоївки, і знову той монах повторив усе, що робив уранці. Потім став шептати молитви, і Санько знову впав у сон.
Наступного ранку пробудився сам і лежав з розплющеними очима, прислухаючись до голосів зовні. Задзвонили до утрені, і душа Санька поглинала ці чарівні звуки, немовби хотіла вилетіти з тіла й полинути у світ широкий разом із цим чаруючим благовістом.
Після ранкової літургії у курені з’явилися Никодим та монах-знахар. Після лікувального діяння Никодим повідомив, що знову в окрузі вештаються татарські загони і цілком припустимий другий напад на Почаївський монастир.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Присмак волі» автора Кільченський Володимир на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „У Почаєві “ на сторінці 1. Приємного читання.