Насінина, її будова та утворення
Насінина – генеративний орган вищих насінних рослин, який утворився в результаті запліднення із насінного зачатка. Особливістю насінини є те, що вона містить зародок і достатній запас поживних речовин для того, щоб зародок за сприятливих умов проріс і перетворився на молоду рослину.
Будова насінини
Ззовні насінина вкрита насіннєвою шкіркою, яка здійснює захисну функцію і може мати пристосування для поширення у вигляді волосків, шипів, горбиків тощо. Під шкіркою розташований зародок насінини, утворений сім'ядолями, зародковою брунечкою, зародковим стебельцем і зародковим корінцем. У багатьох рослин у насінні є запасаюча тканина – ендосперм (злакові, пасльонові, зонтичні). Але є і рослини (бобові, айстрові, гарбузові, розові), у насінні яких ендосперм відсутній. У таких рослин поживні речовини відкладаються в сім'ядолях зародка. Сім'ядолей у насінині може бути дві або одна, і за цією ознакою всі квіткові рослини поділяють на дво- та однодольні. У деяких випадках, крім ендосперму, може розвиватися запасаюча тканина іншого походження – перисперм, який лежить під шкіркою і виникає з нуцелуса насінного зачатка (лататтєві, перцеві).
Отже, у будові насінини, яка утворюється із насіного зачатка, можна виділити такі основні частини, як зародок із запасом поживних речовин та насінну шкірку.
Особливості будови насінини одно- і дводольних рослин
Насіння різних рослин відрізняється за масою, формою, забарвленням, опушеністю тощо. Маса насіння коливається в досить широких межах: від десятих міліграма (орхідні) до десятків кілограмів (пальми). Кількість насіння, що його утворює одна особина, дуже різна: від кількох (зернівки злаків) до десятків мільйонів (тополя).
Головною відмінністю насінин між собою є наявність однієї (у зародка однодольних рослин) або двох (у зародка дводольних рослин) сім'ядоль. Для вивчення будови насіння з однією і двома сім'ядолями використовують відповідно насінину квасолі та зернівку пшениці.
Насінина квасолі вкрита товстою насінною шкіркою, яка виконує захисну функцію. На увігнутій поверхні насінини розташований рубчик: це місце прикріплення насінини до стінки зав'язі. Біля рубчика в шкірці насінини можна помітити маленький отвір, що є залишком пилковходу. Зародок насінини квасолі складається із зародкових корінця, стебельця, брунечки та двох сім'ядолей. Ендосперму в насінині квасолі немає, усі поживні речовини містяться у сім'ядолях.
Будова насінини квасолі: 1 – насінна шкірка; 2 – зародково брунька; 3 – зародкове стебло; 4 – зародковий корінець; 5 – сім'ядолі; 6 – зародок
Насінина пшениці вкрита плодовою оболонкою, яка утворилася після зростання оплодня із насінною шкіркою. Під нею міститься зародок та ендосперм, у якому зберігається запас поживних речовин. Зародок складається із зародкових корінця, стебельця, брунечки та однієї сім'ядолі, яка має назву щитка. Він доставляє від ендосперму до зародка воду і поживні речовини.
Будова насіння у дводольних і однодольних рослин
Будова зернівки пшениці:
1 – оплодень; 2 – насінна шкірка; 3 – плодова оболонка; 4 – сім'ядоля-щиток;
5 – зародкова брунька;
6 – зародкове стебло;
7 – зародковий корінець;
8 – зародок; 9 – ендосперм
Отже, насінини дво- та однодольних рослин відрізняються кількістю сім'ядолей та наявністю ендосперму.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Біологія» автора Соболь В.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 27. ГЕНЕРАТИВНІ ОРГАНИ. НАСІНИНА. ПЛІД“ на сторінці 1. Приємного читання.