Діяльність людини дуже суттєво впливає на видову різноманітність рослин і тварин, природні угруповання:
• Унаслідок діяльності людини на Землі зникли і занесені до Чорного списку 65 видів ссавців (тарпан, тур, сумчастий вовк, морська, або стеллерова, корова), 140 видів птахів (дронт, мандрівний голуб). Чорний список – міжнародний перелік видів рослин і тварин, які зникли на Землі, починаючи з 1600 року. Підставою для введення певного виду до Чорного списку є відсутність достовірних відомостей про його існування принаймні протягом останніх 50 років.
• Нині на межі повного знищення перебувають близько 600 видів хребетних, 25 тис. вищих рослин.
• Діяльність людини створює умови, що сприяють появі та розвитку нових форм організмів, часто шкідливих (бур'яни, шкідники, збудники захворювань) та ін.
Основними шляхами збереження біорізноманіття є боротьба зі зменшенням площі лісів, невиснажливе використання природних екосистем та ведення сільського господарства, біоконсервація (збереження генотипів особин поза природними місцями проживання), створення ферм для штучного розведення диких тварин і повернення їх у природу, зниження рівня техногенних забруднень води, ґрунту й повітря, раціональне використання природних ресурсів, створення природоохоронних територій, Червоної книги, Зеленої книги та ін.
Червона книга – це державний документ про сучасний стан видів тварин і рослин, які перебувають під загрозою зникнення, та про заходи щодо їхнього збереження й відтворення. Роботу вчених різних країн координує Комісія з рідкісних і зникаючих видів при Міжнародному союзі охорони природи (МСОП), створеному в 1948 році. Результатом роботи комісії стало створення Міжнародної Червоної книги, яка почала видаватися з 1966 року. В Україні перше видання Червоної книги вийшло у світ у 1980 році.
Залежно від стану та ступеня загрози для популяції видів тварин чи рослин, занесених до Червоної книги України, вони поділяються на сім категорій:
1) зниклі – види, про які після неодноразових пошуків, проведених у типових місцевостях або в інших місцях поширення, відсутня будь-яка інформація про їх існування в дикій природі;
2) зникаючі – види, що знаходяться під загрозою зникнення, збереження яких є малоймовірним, якщо продовжиться згубна дія чинників, що впливають на їх стан;
3) вразливі – види, які в найближчому майбутньому можуть бути віднесені до категорії "зникаючих", якщо продовжиться дія чинників, що впливають на їх стан;
4) рідкісні – види, популяції яких невеликі, але на сьогодні не відносяться до категорії "зникаючих" чи "вразливих", хоча їм і загрожує небезпека;
5) невизначені – види, про які відомо, що вони належать до категорії "зникаючих", "вразливих" чи "рідкісних", однак достовірна інформація, яка б дозволяла визначити до якої із зазначених категорій їх відносять, – відсутня;
6) недостатньо відомі– види, які можна було б віднести до однієї з перерахованих категорій, проте у зв'язку з відсутністю повної достовірної інформації питання залишається відкритим;
7) відновлені – види, популяції яких завдяки вжитим заходам щодо їх охорони не викликають стурбованості, однак не підлягають використанню і вимагають постійного контролю.
Рослини Червоної книги України: сон великий, шиверекія подільська, білотка альпійська, лілія лісова, рябчик великий, цибуля ведмежа, цибуля подільська, шафран Гейфеля, лунарія оживаюча, адоніс весняний, ковила волосовидна, венерині черевички справжні, підсніжник звичайний та ін.
За даними МСОП, близько 20 тис. видів рослин на грані загибелі. В Україні 230 видів під загрозою зникнення. Шляхами збереження рослинного світу є збереження генофонду в заповідниках, національних парках, культивування в ботанічних садах, створення світової сітки насінних генетичних банків, створення світової сітки природних резерватів (природних генних банків), розмноження і репатріація видів на території їх попереднього існування, правові норми експлуатації корисних рослин.
Тварини Червоної книги України: жук-олень, махаон, вирезуб, чоп малий, тритон карпатський і тритон гірський, саламандра плямиста, полоз лісовий, мідянка, беркут, журавель сірий, садовий вовчок, хохуля звичайна, борсук та ін.
Нині в Україні потребують охорони понад 380 видів тварин. Шляхами збереження тваринного світу є повна заборона на промисел (білий ведмідь, синій кит та ін.); тимчасова заборона для відновлення популяцій (сайгаки, соболі та ін.); збереження природніх місць існування через створення заповідників, заказників, національних парків та ін; охорона і відтворення в зоопарках (бізон, зубр, американський журавель та ін.); консервація генома в генетичних банках; міжнародні конвенції, угоди про охорону.
Зелена книга – це список рідкісних і типових для певної місцевості рослинних угруповань, які потребують особливого режиму їх використання. На сьогодні в ній представлено 126 рослинних угруповань, які потребують охорони. Перша Зелена книга України була видана в 1927 році.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Біологія» автора Соболь В.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Червона та Зелена книга“ на сторінці 1. Приємного читання.