Біологія – комплексна наука про живу природу
Організація біологічних досліджень
Методи біологічних досліджень. У кожному науковому дослідженні виокремлюють два рівні: емпіричний, на якому відбувається накопичення фактів, і теоретичний – здійснюється синтез знань з теоретичним узагальненням. Згідно з названими рівнями загальні методи пізнання поділяють на дві групи: емпіричні та теоретичні.
=> Методи емпіричного дослідження – методи, за допомогою яких вивчаються природні об'єкти, доступні безпосередньому живому спогляданню (спостереження, порівняння, вимірювання, експеримент).
=> Методи теоретичного дослідження – методи, за допомогою яких дослідник, не працюючи безпосередньо з природними об'єктами, здобуває знання шляхом розумових операцій та обробки результатів і розрахунків (аналіз, синтез, абстрагування, конкретизація, узагальнення, аналогія, ідеалізація, формалізація, моделювання).
Загальнобіологічними методами досліджень є спостереження, порівняльно-описовий, експериментальний, моніторинг, моделювання, статистичний тощо.
■ Порівняльно-описовий метод дозволяє описувати певні форми живих організмів і порівнювати їх з подібними організмами або явищами для визначення ознак подібності і відмінності.
■ Експериментальний метод ґрунтується на тому, що дослідники змінюють будову об'єкта дослідження, умови його існування, впливають на нього за допомогою різних чинників і спостерігають за наслідками цих змін.
■ Моніторинг – це постійне спостереження за станом окремих біологічних об'єктів, перебігом певних процесів у біогеоценозах чи біосфері.
■ Моделювання – це метод дослідження і демонстрування структур, функцій, процесів за допомогою їхнього спрощеного відтворення.
■ Статистичний метод – це метод математичної обробки результатів спостережень, експериментів або моделювання для перевірки ступеня вірогідності.
Основні напрямки і підходи сучасних біологічних досліджень. Сучасні біологічні дослідження суттєво впливають на матеріально-технічний розвиток суспільства, оскільки біологія стає реальною виробничою силою та раціональною науковою основою відносин між людиною і природою. Основними напрямками сучасних біологічних досліджень є:
1) вивчення механізмів регуляції процесів на всіх рівнях організації живого з метою пізнання закономірностей та сутності життя;
2) вивчення законів існування та розвитку біосфери з метою становлення гармонійних відносин між природою та суспільством, виявлення та усунення наслідків негативного впливу людини на природу;
3) дослідження біологічних процесів і окремих функцій організмів з метою конструювання на їх основі нових технічних систем і пристосувань;
4) вивчення впливу та наслідків дії на організм умов космічного простору для з'ясування механізмів адаптації живих істот до дії космічних чинників;
5) дослідження біологічних процесів і об'єктів з метою використання знань для біотехнологічного виробництва ліків, продуктів харчування, сировини, використання сонячної енергії, отримання екологічно чистого палива, електроенергії, очищення довкілля;
6) дослідження механізмів діяльності мозку з метою пізнання закономірностей регуляції процесів мислення, пам'яті, емоцій тощо;
7) вивчення механізмів спадковості й мінливості з метою розроблення методів ранньої діагностики, лікування, профілактики спадкових хвороб людини, розв'язання проблем фізіології хворої рослини, фітоімунітету;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Біологія» автора Соболь В.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 1. БІОЛОГІЯ – НАУКА ПРО ЖИТТЯ“ на сторінці 1. Приємного читання.