За певних умов (отруєння чадним газом, ураження струмом, за сонячного і теплового удару, при травмах, утопленні) у людини може зупинитися дихання. Щоб урятувати життя потерпілого, йому слід надати першу допомогу і зробити штучне дихання. Штучне дихання – це сукупність дій, за допомогою яких здійснюється штучне введення повітря в легені з метою поновити самостійне дихання.
Способи штучного дихання
Штучне дихання в положенні "на спині" | Штучне дихання в положенні "на животі" |
Черговість дій: 1) потерпілого кладуть на спину, 2) на рівні лопаток підкладають валик; 3) "видих" – міцно притискувати його лікті до нижньої частини грудної клітки; 4) "вдих" – відводити руки потерпілого вбоки і вгору над головою. Пам'ятайте! Слід витягнути язик, обгорнути марлею і тримати до кінця штучного дихання, щоб не западав | Черговість дій: 1) потерпілого кладуть на живіт; 2) під груди підкладають валик; 3) "видих" – періодично стискувати руками нижню частину грудної клітки; 4) "вдих" – відбувається пасивно завдяки еластичності ребер грудної клітки. Пам'ятайте! Стискувати грудну клітку обережно, щоб не поламати ребра |
Штучне дихання з "рота в рот" | Штучне дихання з "рота в ніс" |
Черговість дій: 1) однією рукою підтримувати трохи відкинуту назад голову потерпілого; 2) другою рукою опустити його нижню щелепу, відкриваючи рот; 3) повітря вдувати в рот крізь марлю або гумову трубку. Пам'ятайте! Вдихати повітря 14-16 разів на хвилину | Черговість дій: 1) однією рукою підтримувати трохи відкинуту назад голову потерпілого; 2) другою рукою підняти його нижню щелепу, закриваючи рот; 3) повітря вдувати в ніс крізь марлю або гумову трубку. Пам'ятайте! Вдихати повітря 14-16 разів на хвилину |
Якщо під час зупинки дихання відбулась зупинка серця, то водночас роблять непрямий масаж серця. Спочатку вдувають повітря в рот крізь марлю або гумову трубку. Якщо немає ознак серцевої діяльності, то роблять масаж серця. Для цього стають з лівого боку потерпілого, розміщують свої долоні на нижній третині грудини потерпілого і тиснуть на неї руками. Натискувати слід поштовхами, зміщуючи грудину на 3-4 см (у дорослих) або 1,5-2 см (у дітей). Після 4-5 натискувань вдувають повітря в рот. Після того, як потерпілий починає дихати самостійно, його слід відправити у лікувальний заклад.
Вплив паління на організм людини
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Біологія» автора Соболь В.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Перша допомога при зупинці дихання“ на сторінці 1. Приємного читання.