Інтернет, з'явився досить недавно, але вже встиг увійти до всіх сфер життя сучасної людини. Не залишився осторонь і туризм, який в Інтернеті знайшов нові можливості для свого розвитку, причому розвитку дуже перспективного. Інтернет справляє на маркетинг туризму потужніший вплив, ніж будь-яка інша технологія з часів винаходу телебачення. Він став важливим методом просування, за допомогою якого туроператори можуть просувати свої напрями і турпродукти.
До основних напрямів застосування Інтернету в туристичному бізнесі можна віднести:
- використання Інтернет-механізмів при просуванні туристичного пакету і окремих туристичних продуктів (наприклад, просування сайту компанії, проведення адресних розсипок, робота туристичних електронних бірж і т.п.).
- розвиток електронних систем бронювання, що дозволяють в режимі реального часу бронювати певне число турів або окремих туристичних продуктів як турагентами, так і звичайними користувачами - потенційними туристами.
Глобальні системи розподілу або бронювання, будучи спочатку аристократичною забавою, що вимагає окремого підключення, вже декілька років активно освоюють Інтернет, що робить їх доступними для будь-якого користувача.
Щоб створити власну систему бронювання, оператор може піти одним з двох шляхів: або зробити її самостійно силами штатних програмістів, або купити (узяти в оренду) існуючу і працюючу систему бронювання у однієї з фірм, що займаються розробкою програмного забезпечення.
У принципі, компанії, що займаються бронюванням за допомогою глобальної мережі, розвиваються по однакових напрямах - і це цілком логічно. По-перше, розвиток йде по лінії полегшення доступу, що на даному етапі відбувається в основному через активне освоєння Інтернету. По-друге, невпинно удосконалюються самі системи бронювання, що полягають в спрощенні їх використання і у введенні нових функцій на користь клієнтів. У останніх розробках багато уваги приділяється тому, щоб допомогти агенту вибрати найвигідніший для його клієнта маршрут.
Існуючі системи Інтернет-бронювання турів або туристичних продуктів можна умовно розділити на дві категорії: що вимагають безпосереднього контакту з туроператором, якому дана система бронювання належить, і що не вимагають даного контакту.
До першої категорії можна віднести електронні системи бронювання, що надають своєму користувачу максимум необхідної для вибору поїздки інформації. Це можуть бути:
- дані про пропоновані маршрути;
- інформація про терміни планованих турів;
- інформація про готельну базу турів з описом готелів (безпосередньо у системі бронювання або через посилання на сайти самих готелів);
- інформація про маршрут і продукти, що надаються в турі (екскурсії, харчування, графік руху по маршруту);
інформація про вартість туристичних пакетів, з вказаним розміром пільг і знижок (залежно від термінів туру, особи від'їжджаючих, умов поїздки і т.п.);
- інформація про наявність місць на майбутні заїзди.
Таким чином, Інтернет-системи бронювання, що вимагають безпосереднього контакту з туроператором, призначені для донесення до користувача максимуму необхідної для вибору туру інформації. Після того, як користувач визначається з майбутнім туром (тобто обирає напрям, маршрут, терміни, умови і т.п.), ґрунтуючись на власних потребах і фінансових можливостях, у разі наявності місць на даний заїзд, він відправляє заявку на ім'я туроператора (у електронному або факсимільному вигляді) з вказаними власними особистими даними і контактними телефонами (електронної адреси). Працівники туроператора, що одержали дану заявку протягом в короткий зобов'язуються підтвердити заявлені умови (або запропонувати всі можливі альтернативи їм) і зв'язатися з потенційним туристом.
Одержавши підтвердження від туроператора, фізична особа або агентство, що відправили заявку, зобов'язані в зазначені в підтвердженні терміни сплатити вартість туру, надати необхідні для дотримання туристичних формальностей документи або в офісі туроператора, або в офісі уповноваженого регіонального агентства, і одержати всю необхідну для здійснення поїздки документацію (ваучери, квитки, путівку, страхові поліси, візи і т.п.). Подібні системи бронювання є на сайтах практично всіх провідних туроператорів України. У нашій країні, дана схема роботи є єдиним способом Інтернет-бронювання турів у візові країни (оскільки без особистого контакту працівників туроператора і від'їжджаючого клієнта неможливе отримання відповідного дозволу на в'їзд у візові для українців держави).
Друга категорія систем Інтернет-бронювання турів не вимагає безпосереднього контакту і узгодження дій користувача з самим туроператором-власником системи бронювання. Це досягається тим, що необхідний пакет документів для заїзду (ним звичайно є ваучер, що пред'являється для заселення, що має особливу форму і порядковий номер) автоматично висипається користувачу після завершення процедури бронювання on-line. Проте ваучер втрачає свою силу у разі невчасної оплати виставленого рахунку, про що користувач також додатково повідомляється адміністратором системи бронювання. У зв'язку з тим, що ніяких контактів (окрім оплати рахунку) між користувачем системи бронювання і туроператором немає, даний вид бронювання розповсюджується тільки на тури, що не вимагають додаткових (окрім оплати) формальностей (наприклад, віз).
Застосування інструментів on-line бронювання значною мірою полегшують як роботу агента (не вимагається тривалих дзвінків в офіс туроператора для необхідних узгоджень, що особливо тяжко реалізувати в пікові сезони, дозволяє турагенту обирати і пропонувати туристу ті заїзди, на які дійсно залишилися місця в засобах розміщення), так і від туроператора (не вимагається затрат робочого часу на розмови по телефону і рутинної роботи з документацією).
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Маркетинг туристичного бізнесу» автора Лук'янов В.О. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „6.4. Інтернет як посередник“ на сторінці 1. Приємного читання.