Великі обсяги економічної інформації, різноманітність форм її подачі та модель обробки потребують створення в туристичних фірмах автоматизованих маркетингових інформаційних систем (АМІС).
Автоматизована МІС - це сукупність організаційних правил щодо носіїв і споживачів інформації, потоків даних між ними, їхніх прав на інформацію та методів, необхідних для обробки інформації. Вона дозволяє: швидко й раціонально обробляти дані, фільтрувати і стискати їх; своєчасно подавати інформацію в необхідному обсязі особам, які ухвалюють рішення; чітко визначити джерела інформації та права користувачів на кожному рівні управління.
Проте нині в туристичній практиці можна говорити тільки про використання більшою чи меншою мірою персональних комп'ютерів для вирішення окремих завдань маркетингу. Це пов'язано, перш за все, з тими проблемами, які виникають у процесі розробки і впровадження МІС.
Можна виділити три існуючі концептуальні підходи до автоматизації функцій управління маркетингом.
1. Створення документальних систем, завдяки яким здійснюється систематичне накопичення й елементарна обробка потенційно важливої інформації. Сюди належить автоматизація ведення картотек, каталогів, довідників щодо ринків турпродукту і т.п. Первинні маркетингові дані подають у текстовій, табличній та графічній формі, а також у вигляді статистичних динамічних рядів. З метою організації і обробки текстової інформації застосовується спеціальне програмне забезпечення у вигляді гіпертекстових програмних систем. Ці засоби призначені для створення, ведення і використання баз даних текстових документів. При цьому в тексті можна виділити певні послідовності, які доцільно застосовувати для організації перехресних посилань, переходу і пошуку через них у процесі виконання операцій за запитом. Гіпертекстові засоби можуть створювати системи рубрик із метою у групування інформації за спільністю ознак і здійснення пошуку даних у розрізі певної тематики.
Обробка інформації, поданої в табличній формі, здійснюється з використанням табличних процесорів (наприклад, Microsoft Excel), а також систем управління реляційними базами даних: СУБД FoxPro, СУБД Microsoft Access та ін. Ці програмні засоби дозволяють виконувати не тільки традиційні табличні розрахунки, пов'язані з маніпулюванням даними рядків, стовпчиків і окремих осередків, але й здійснювати за допомогою вбудованих функцій спеціальні економічні розрахунки, формувати документи складної структури, реалізовувати алгоритми матричної алгебри, методи математичного програмування і т.п.
Зручним для користувача є графічне зображення маркетингової інформації. Через графічні засоби наочно відображаються залежності між факторами, виявляються постійні закономірності, перебувають екстремальні стани і т.п. До найпоширеніших форм графічної інформації належать: графіки функціональної залежності між параметрами, графіки динамічних змін показників, мережеві графіки, а також різні види графіків, які використовуються при статистичному вивченні ринкових явищ. З появою сканерів більшого поширення набув процес уведення графічної інформації в комп'ютер.
Певний інтерес викликає така форма представлення інформації, як динамічні ряди, які є послідовно розташованими в хронологічному порядку значеннями показників, які в свою чергу відображають динаміку явищ, що вивчаються. Динамічні ряди несуть цінну інформацію, показуючи в часі зміни ринку, що відбуваються, в цілому і за окремими його складовими.
2. Створення планово-аналітичних систем, орієнтованих на підтримку процесу планування в туристичній фірмі. Такі системи відрізняються більшою спеціалізацією з урахуванням конкретних потреб споживачів. Як свідчить практика, стандартизація або хоч би типізація в даному випадку є ускладненою через різні підходи, поставлені завдання, вимогу і методи роботи підрозділів, що займаються плануванням.
База даних є структурованою сукупністю даних про туристичну фірму й зовнішнє середовище і повинна відповідати таким вимогам:
- дані не слід повторювати, проте іноді є сенс їх записувати кілька разів з метою швидкого пошуку та обробки;
- мобільність структури бази даних (система повинна бути здатною до розширення);
- незалежність застосування програм обробки від формату даних;
- можливість роботи різних користувачів, які мають власні потреби;
- дружній інтерфейс, простота використання.
Банк методів є набором математичних, статистичних методів, включаючи дослідження операцій. Система методів повинна бути зручною для користувача будь-якого рівня.
Банк моделей охоплює математичні моделі маркетингу, призначені для підтримки ухвалення рішень. Взагалі моделі можуть розроблятися в туристичній фірмі, де впроваджується МІС, або купуватися на стороні. Банк моделей повинен надавати можливість використання цих моделей у різних комбінаціях, а також розширення і бути простим у використанні.
Комунікаційна система - це, перш за все, техніка (комп'ютери та інші мережеві пристрої), а також програмне забезпечення, що підтримує контакт з елементами системи.
3. Створення контрольних МІС, основна мета яких полягає в перевірці досягнення встановлених показників. Контрольні системи можуть бути орієнтованими на підготовку звітів або надання довідок, тобто мати звітний або довідковий характер. Звітні системи автоматично надають користувачу інформацію у встановленій формі через певні проміжки часу або при певному відхиленні реально досягнутих показників від планових - це так звані системи раннього попередження. У свою чергу, довідкові системи подають звіт (довідку) за запитом користувача, причому відповідь на запит може бути в стандартній формі або сформований за бажанням користувача. Документаційні і контрольні системи належать до класу інформаційно-довідкових систем, а планові - до класу інформаційно-дорадчих систем.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Маркетинг туристичного бізнесу» автора Лук'янов В.О. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.3. Автоматизовані маркетингові інформаційні системи“ на сторінці 1. Приємного читання.