Розділ «42»

Золоте місто. Таємничий дар

 сім привіт, мене звуть Ґабріел Корріґан. Розумію те здивування, з яким ви побачили моє лице на екрані. Можливо, дехто з вас уже несамовито тисне на кнопку «видалити» або збирається вимкнути свій комп’ютер.

Перше, що я хотів би пояснити, це те, що вашому комп’ютеру не буде завдано шкоди, ви не втратите ані крихти інформації, яка в ньому зберігається. Моє послання до вас — це одноразова подія. Коли я закінчу свою промову, це відео зникне й ніколи більше не з’явиться без вашого дозволу. Ви зможете стерти його або знову проглянути, знайшовши на своєму жорсткому дискові файл під назвою «Викриття».

Я перебуваю в Сполучених Штатах, у Каліфорнії, де сталася низка жахливих подій. Зникло чотирнадцятеро дітей... Ґабріел підніс до камери фотографію викраденої дитини. — Як і цей хлопчик, Роберто Кабрал... Люди, котрі слухають моє звернення, живуть у різних країнах та розмовляють різними мовами. Але всі ви добре знаєте, які потужні емоції викликає втрата дитини. Батьки в Каліфорнії нажахані. Вони стурбовані тим, що нездатні захистити своїх дітей.

Під кінець своєї промови я збираюся поділитися декотрими новинами про викрадених дітей, але спершу поясню, чому все це сталося. Ці зникнення не були випадковою подією, діями якогось схибленого маніяка. Цих дітей викрали згідно з ретельно розробленим планом, автором якого є мій брат, Майкл Корріґан, нинішній голова Вічнозеленого фонду.

Цей фонд є публічною ширмою для групи, що називає себе Братство, таємної організації, котра існує вже багато років. Її члени, ховаючись в тіні, підштовхують і ведуть лідерів наших країн до створення системи всеохопного суспільного контролю. Усі, хто вже помітив зміни у світі, відчувають невидиму присутність цих людей та їхній вплив. Чоловіки та жінки, які належать до Братства, мають на меті одне: вони хочуть контролювати ваше життя.

Дехто з вас може поцікавитися: «А це Братство — воно належить до правих чи лівих угруповань? Яка його політична філософія?»

Такі питання є зараз не просто хибними — вони є недоречними. У нашу нову добу ідеологія як така відмирає. Політичні гасла перетворилися на ключові слова для певних культурно-економічних груп. У більшості країн ліві та праві уряди мають одну мету: посилити технології стеження за вашим життям. Ця всеохопна система електронного стеження називається Великою машиною.

Дехто з вас уже знає про цю систему. Якось уранці ви прокинетеся, озирнетеся — і помітите, що спостережні камери заполонили все й повсюди. І виникає таке відчуття, наче ви щойно увійшли до величезної електронної тюрми.

Але ці камери є лише невеличкою деталлю Великої машини. Уряд кожної впливової країни читає ваші електронні повідомлення й підслуховує ваші телефонні розмови за допомогою скануючих програм, що реагують на певні слова та фрази. Служби безпеки та корпорації відстежують ваші банківські рахунки та операції з кредитними картками. Ваші мобільні телефони та ваші авто видають інформацію про вашу поточну діяльність та місцезнаходження.

Ми вже призвичаїлися бачити камери, але решта нашої тюрми залишається невидимою. Хитромудрі комп’ютерні програми здобувають інформацію про ваші покупки, вашу діяльність на роботі та ваші медичні картки — для того, щоб створити віртуальний профайл вашого життя. Окремі бази даних поєднуються в тотальну інформаційну систему, і ці дані зберігатимуться в ній вічно.

Багато хто ладен проміняти власні свободи на незначне покращення свого життя. Чесний законослухняний громадянин каже: «Я не зробив нічого лихого, то мені й нема чого турбуватися».

За нами стежать, але хто відповідальний за це стеження? Дехто з нас жертвує таємницями свого життя на поталу Великій машині, але ми не знаємо, як ця інформація використовується і хто її використовує. У результаті злочинці мають змогу робити дублікати наших посвідчень особи. Корпорації мають змогу маніпулювати нашою поведінкою як споживачів. Уряди мають змогу маніпулювати суспільною думкою та вгамовувати незгодних. Нас вони бачать, але самі вони — невидимі та безликі. Нас просять жити в прозорому будинку, але при цьому владні сили ховаються від людських очей.

Для того щоб виправдати ці зміни, Братство вдається до політики нагнітання страху. Царі та диктатори завжди використовували страх для утвердження та посилення своєї влади. Історія людства — це здебільшого історія того, як одна група людей намагається знищити іншу групу людей, носіїв іншої мови, віри чи культури.

Але новітні технології зробили значний внесок у реалізацію політики страху. Сучасні засоби масової інформації дозволяють миттєво транслювати жахаючі картинки, які справляють великий емоційний вплив і надовго залишаються в людській пам’яті. До того ж украй мало є лідерів, котрі насмілюються піти всупереч суспільним настроям і заохочують народ бути сміливим та відповідальним за власне життя. Політичне кредо наших часів звучить як звернення всесильного батька до нетямущої дитини: «Сядь і ні про що не питай. Ми про все потурбуємося».

Майкл Корріґан створив кризу тут, у Каліфорнії. Він вдався до політики страху заради того, щоб заручитися підтримкою так званої системи «Янгол-охоронець». У цій системі кожна дитина віком до тринадцяти років матиме імплантований під шкіру радіочіп. Дехто з вас подумає, що це якась дика фантазія, але пропонована технологія надзвичайно проста. У Китаї влада наполягає на тому, щоб кожен мав спеціальну ідентифікаційну картку. Ця картка фіксуватиметься давачами, що дозволить Великій машині відслідковувати ваші переміщення. Ця інфраструктура вже працює у світі, де наше особисте Я стає ще одним предметом — як автомобіль чи телевізор. У цій системі ми перетворюємося на мобільний ідентифікаційний чіп, що рухається в середовищі інших чіпів, котрі поєднуються та спілкуються одне з одним. Наші індивідуальні дії — це лише додаткова інформація для Великої машини.

Таємниця особистого життя дає нам змогу контролювати доступ до інформації про наше Я. Невдовзі ця невидима всеохопна система знищить будь-яку таємницю нашого приватного життя. Ми втратимо змогу захищати наше Я від пильної уваги анонімних груп та індивідів.

Дехто з вас запитає: а може, оця таємниця приватного життя — не така вже й велика цінність?

Усі нові ідеї залежать від міри таємності розумової діяльності людини, і ця таємниця розумової діяльності є потенціалом миру та вільної думки. Велика машина збирає інформацію про нас та нашу діяльність і забезпечує владу найрізноманітнішими способами непомітно, тишком-нишком маніпулювати нашими думками. Усе, що ми бачимо та чуємо, можна подати так, щоб створити в нашій свідомості певні стереотипи та забобони. Свобода волі — тобто наша здатність робити справжній вибір стосовно важливих питань — перетворюється на ілюзію. Нас поступово оточують цілеспрямованими штампами, котрі знищують нашу здатність робити власний, по-справжньому свідомий вибір.

Свобода думки — не єдина цінність, на яку націлює своє вістря культура всеохопного стеження. Велика машина дає урядам змогу контролювати наші дії. На початку свого виступу я сказав, що ідеологія померла. Але з’явився новий тип згубного націоналізму, з’явився й набув поширення релігійний фундаменталізм. Обидві групи бажають скористатися новою технологією для контролю за своїми громадянами.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Золоте місто. Таємничий дар» автора Джон Твелф Гоукс на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „42“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи