4.1. Система принципів навчання. Правила навчання
Вузлові питання теми:
4.1.1. Про суть понять: принцип, закон, закономірність, правило навчання.
4.1.2. Основні характеристики системи принципів навчання.
4.1.3. Природовідповідність як аксіома педагогіки. Принципи навчання.
4.1.4. Правила навчання за Дістервегом.
Основні поняття теми: принцип навчання, правило, система принципів навчання.
4.1.1. Про суть деяких понять теми.
4.1.2. Основні характеристики системи принципів навчання.
Вище було встановлено, що принципи навчання за своєю природою є не чим іншим як вимогами середовища, в якому функціонує система навчання, до самої системи. Але ядром, серцевиною системи навчання є дидактична система разом з її дидактичним циклом, які є певними цілісностями. Зрозуміло, що і вимоги до дидактичної системи теж утворюють певне ціле. Отже слід зробити висновок, що й принципи навчання у своїй сукупності теж утворюють деяке ціле, тобто є певною цілісністю, а це означає, що до вивчення цієї цілісності можна застосувати системний підхід у формі методу системної призми.
В основі цього методу лежить поняття системи, яку утворюють такі її функціонально-морфологічні компоненти: рівень ієрархи, функція системи, системоутворювальний чинник, елементи системи, її структура та емерджентна (системна) властивість з її реляційним впливом. Розкриємо їх зміст.
Рівень ієрархії: Система принципів навчання зв'язана з природою учня, зі статусом учителя, з дидактичною системою та й взагалі з системою навчання, якою й визначаються її зв'язки підпорядкування. Ця система (мається на увазі система навчання) функціонує в середовищі, до якого входять природа, суспільство і людина, вони й створюють зовнішні зв'язки для неї. Ці зв'язки можуть бути настільки міцними, що спроможні навіть зруйнувати систему. Ми розглядаємо принципи навчання як результат дії середовища системи навчання до самої системи. Кожен принцип – це вимога, яку пред'являє до системи навчання (отже до дидактичної системи) її середовище, а тому зовнішні зв'язки системи принципів навчання, які діють, є такими:
– учень за час навчання у школі повинен бути підготовлений до життя;
– час навчання для цього повинен бути достатнім;
– навчання повинно відповідати можливостям учнів і розширювати ці можливості;
– процес навчання повинен бути гармонізований відповідно до індивідуальних і вікових особливостей учнів;
– учитель повинен бути професіоналом високого рівня, любити дітей, глибоко знати свій предмет, володіти глибокими психолого-педагогічними знаннями.
Це загальні вимоги до системи принципів навчання.
Функція системи принципів навчання: бути носієм вимог, які пред'являє середовище до системи навчання, іншими словами бути носієм тих зв'язків, які має система навчання та її середовище.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Дидактика новітньої школи» автора Малафіїк І.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ четвертий. Принципи, закони, закономірності та правила навчання“ на сторінці 1. Приємного читання.