Марія
Час минав. Настало літо. Війна не припинялася. Пройшовши чорною грозовою хмарою зі сходу на захід, тепер вона з тим же гуркотом поверталася назад. Ми в місті вже чули, що австрійські війська відбили Тарнів, Ряшів, Ярослав і Перемишль. Десь тижнів за три громовиця докотилася і до Городка.
Російський генерал жив у парохіальному домі, недалеко ж від його помешкання поставили телефон. Завідуючий телефоном нишком попередив декого з наших, що австріяки вже на підході і незабаром в місті має відбутися великий бій і щоб люди поховалися.
Із приходом ночі ми з Івасиком заховалися у нашій пивниці. Саме вчасно, бо щойно ми там принишкли, як почули дивні звуки: хтось прибіг до нашої хати.
– Тихенько, – стала я гладити свого синочка по голові, аби заспокоївся і не надумав плакати. Не можна було себе видати.
Мені іще напередодні повідомили, що озлоблені постійними невдачами москалі вирішили звести рахунки із декотрими нашими людьми. На щастя, тривоги ці не справдилися: війська відступали у великому поспіху, й, очевидно, їм не було до мене ніякого діла. Аж тепер…
– Маріє, Маріє… – раптом почула я і стрепенулася.
Це були не москалі, а мій Іван! Не знати якими дорогами й фронтовими стежками прорвався мій чоловік до нашого дому!
– Ми тут! – гукнула йому, і ми вилізли зі своєї схованки.
Він обійняв, поцілував, та багато часу на радісну зустріч не було.
– Треба бігти: може статися так, що москалі запалять хати. Або шваби з гармат рознесуть. Давайте, раз-два.
Він узяв Івасика на руки – і ми побігли…
Ми таки вибігли за межі міста, але на патруль нарвалися уже далі, в полі.
– Стоять!
На нас дивилися три солдатські рушниці, Іван же наставив пістоль.
– Ану кинь! Кинь, кажу, револьвера, ковінька твоя перековінька! – кричить здоровенний ворожий солдат – у темряві я впізнала його не одразу.
Не маючи більше часу на роздуми, схопила малого на руки й кинулася просто на солдата, прикриваючи Івана своїм і дитячим тілом.
– Стійте, братчики!
Від несподіванки солдат так різко зупинився, що послизнувся на чорній слизькій землі, ледве втримавшись на ногах. Його товариші з рушницями в руках також зупинилися, стали переді мною, не знаючи: чи стріляти в мене, чи колоти багнетом, а чи молотити прикладами. Позад мене стояв мій Іван, наставивши на ворога зброю. Раптом я впізнала того здорованя – Східняк!
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Сповідь з того світу» автора Яріш Я.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 41 Марія“ на сторінці 1. Приємного читання.