Розділ «Культура країн Європи і Америки XVIII - першої половини XIX ст.»

Всесвітня історія

Поступальний розвиток країн Європи й Америки у XVIII - першій половині XIX ст. характеризувався значним зростанням промисловості та сільського господарства, великими успіхами техніки і науки. Спочатку в Англії, а потім і в інших передових країнах відбувся розвиток машинної індустрії. Вдосконалення і розширення випуску продукції мануфактур та фабрик, кораблебудування і спорудження мостів та залізниць потребували складних і точних розрахунків, знань з механіки, математики, фізики та хімії, тому роль науки зросла.

Вдосконалювалася техніка для виробництва предметів споживання: бавовноочисні машини, ткацька машина Жаккарда для виготовлення тканин з дуже складним малюнком.

Виробництво машин стало технічною базою для фабричного виробництва, що означало завершення промислового перевороту.

У першій половині XIX ст. споруджувалися залізниці в Англії, Німеччині, Франції, широко застосовувалися колісні річкові пароплави з паровим двигуном, а у країнах Заходу вітрильний морський флот поступився місцем паровому.

Технічним відкриттям сприяв розвиток математики. Англієць Ісаак Ньютон, німець Готфрід Лейбніц заклали основи сучасної вищої математики. Ісаак Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння, що пояснював рух планет Сонячної системи. Це, а також удосконалення телескопа дали поштовх розвитку астрономії. Російський вчений Михайло Ломоносов висловив принцип збереження матерії та руху.

Наприкінці XVIII - на початку XIX ст. в умовах початку промислової революції та політичних перетворень у провідних країнах світу суспільство зрозуміло практичну користь науки" її безпосередній зв'язок з виробництвом. Це стало підґрунтям для розвитку класичного природознавства. На зміну механістичній картині світу, в основі якої лежало розуміння всіх природних явищ на основі універсальних принципів механіки, приходить філософська діалектика, що стає методом пізнання природи та суспільства. У середині XIX ст. ідея розвитку, невпинного поступового прогресу неживої природи та людського суспільства стає домінуючою. Цьому сприяли еволюційна теорія Ч. Дарвіна та розвиток фізико-математичних наук- термодинаміки, теорії електрики, електромагнетизму.

Основою природничих наук була математика, досягнення якої інтенсивно використовувалися в практиці. Будування машин, спорудження мостів та будинків вимагало попередніх розрахунків, що стимулювало розвиток математики, яка водночас набула ознак фаху і стала інтернаціональною. Крім практичного застосування математики, розвивалася її теорія. Так, французький математик О. Коші (1789-1837) заклав основи теорії функції комплексної змінної, яка використовується і сучасною наукою. Російський математик, професор Казанського університету М. Лобачевський (1792-1856) створив варіант неевклідової геометрії. Ці наукові відкриття поклали початок сучасній вищій математиці.

Розвитку механіки сприяло створення для неї експериментального обладнання, нових приладів та лабораторій. Важливе значення мало відродження античного вчення про атоми як частинки з властивостями інерції та ваги, що рухаються у пустоті. Дослідження англійського фізика Дж. Дальтона (1766-1844) та інших вчених дали можливість відкрити таємниці атомів та молекул, їхньої будови, законів руху. Таким чином було доведено, що різні хімічні речовини утворюються сполученням атомів у різних кількостях.

Наприкінці XVIII ст. сформувалася наука про електрику. Першою спробою її механістичного обґрунтування була ідея американського фізика Б. Франкліна (1706-1790), що пропонував розуміти електрику як рідину, яка е в усіх тілах. Французький вчений Ш. Кулон (1736-1806) написав формули математичних співвідношень для цієї рідини. Пізніше було встановлено факт відхилення магнітної стрілки під впливом електричного струму. Виникнення електричного струму під впливом магніту підтвердили експерименти англійського фізика М. Фарадея (1791-1867). На основі попередніх відкриттів та винаходів англійський вчений К. Максвелл (1831-1879) розробив теорію магнітного поля. Це створило умови для виникнення у майбутньому електротехніки та радіотехніки.

Успіхи фізичних знань сприяли розвитку хімії. Одним із найвидатніших наукових відкриттів, яке підсумувало зусилля хіміків із впорядкування знань про хімічні елементи, було створення російським ученим Д. Менделєєвим у 1869 р. Періодичної системи.

У XIX ст. розвиток хімії диктували потреби промисловості та сільського господарства. Відкривалися нові речовини, здійснювався їх штучний синтез, для чого створювалися промислові підприємства, що започаткували хімічну промисловість. Потреба нових фарбників для текстильної промисловості та добрив для сільського господарства сприяла розвитку органічної хімії. Дослідження процесів взаємоперетворень речовин у природі дали поштовх розвитку біохімії.

Створювалися основи для розвитку мінералогії, фізичної географії, наукової метеорології, географії рослин та інших наук. Одним із найвідоміших вчених був німецький дослідник і невтомний мандрівник О. фон Гумбольдт (1769-1859).

Астрономія пояснювала походження Всесвіту і механіку руху небесних світил. її дані практично використовувалися під час складання календаря, карт для мореплавців тощо. Видатний англійський математик і фізик /. Ньютон (1643-1727) відкрив закон всесвітнього тяжіння і пояснив рух планет у Сонячній системі й тяжіння тіл до Землі. Французький математик і астроном 77. Лаплас (1749-1827) висунув гіпотезу про виникнення планетарних систем зі скупчення розжарених газів. Успіхи промисловості дали змогу виготовити величезні телескопи, за допомогою яких астрономи можливість відкрити і нанести на карти тисячі нових небесних світил.

Ідея "розвитку" як знання про необоротні зміни у явищах, що вивчаються про поступову еволюцію природи та живих істот, розвивалася поступово. Вона бере свій початок із біології - ідеї про поступовий розвиток та розпад живих речовин.

На відміну від фізико-математичних наук на шляху біології та геології стояли суттєві перешкоди, оскільки вони неминуче втручалися у сферу релігії, де панувала ідея про божественне походження живої та неживої природи. Складність явищ, що вивчаються цими науками, обмежувала застосування методів фізики (можливість відтворення в експерименті) для їх пізнання. За допомогою простого спостереження біологи вивчали внутрішню структуру живих організмів та їх еволюцію.

У XVIII ст. шведський вчений К. Лінней (1709-1778) створив знамениту класифікацію всіх тваринних і рослинних організмів та мінералів, спираючись на ідею про незмінність усього, що існує. Наприкінці століття вчені спробували простежити виникнення і розвиток всього живого. Ж. Ламарк (1744-1829) обґрунтував ідею про залежність еволюції організмів від їхнього пристосування до навколишнього середовища.

Розвиток еволюційної теорії біологами стримувався обмеженістю геологічних знань про зміни в земній корі. Лише у 1832 р. Ч. Лайєль описав історію утворення земних пластів залежно від природних сил. На основі залишків живих організмів, знайдених у різноманітних земних пластах, було зроблено висновок, що в кожну епоху вимирала і створювалася нова фауна залежно від нових зовнішніх умов. У 1859 р. англійський учений Ч.Дарвін (1809-1882) видав знамениту книгу "Походження видів шляхом природного відбору", створивши вчення про природний відбір, що зумовлював еволюцію видів.

Почалася "біологічна революція". Причини змінності видів, на яких ґрунтувалася еволюція, на основі математики пояснив чеський чернець і природознавець Г. Мендель (1822-1884). Еволюційна теорія була в центрі уваги не лише природознавців, а й філософів та політиків. її активно застосовували для пояснення суспільних процесів, історії людства у вигляді поступового і безупинного прогресу. Тобто "механістичну" схему замінила "біологічна", яка давала універсальне пояснення природних та суспільних процесів.

Наприкінці XVIII ст. в Англії, а на початку XIX ст. і в інших країнах Європи почалася промислова революція - перехід від ручної до значно продуктивнішої машинної праці з використанням парового двигуна, становлення фабричної системи. Промислова революція була також складним соціальним явищем, оскільки сприяла зародженню буржуазії та пролетаріату, відносини між якими у процесі виробництва довгий час визначали внутрішньополітичну ситуацію в країнах світу.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Всесвітня історія» автора Алексєєв Ю.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Культура країн Європи і Америки XVIII - першої половини XIX ст.“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Передмова

  • Життя людей у первісні часи

  • Історія стародавнього світу

  • Римська імперія в II-III ст. н. е.

  • Римська культура

  • Виникнення християнства

  • Пізня римська імперія IV-V ст. н. е.

  • Значення культурної спадщини Риму

  • Середньовіччя

  • Хрестові походи. Держави хрестоносців

  • Північно-східна русь у XII - на початку ХІІІ ст.

  • Чингісхан та його походи

  • Армія та держава монголів

  • Боротьба народів східної та центральної Європи з монголо-татарською навалою

  • Золота орда

  • Франція в XI-XV ст.

  • Англія в XI-XV ст.

  • Священна римська імперія

  • Італійські міста-держави

  • Столітня війна

  • Гуситські війни

  • Грюнвальдська битва

  • Занепад тевтонського ордену

  • Утворення московської держави (XIV - початок XVI ст.)

  • Візантійська імперія в XI-XV ст.

  • Становлення османської імперії та її експансія в Європу в XIV-XV ст.

  • Освіта і культура в Європі в ХІ-ХV ст.

  • Нова історія

  • Країни сходу в ХVІ-ХVII ст.

  • Культура і наука західної, центральної та східної Європи в XVI-XVII ст.

  • Англійська революція середини XVII ст. Просвітництво в Англії

  • Росія в першій половині XVIII ст.

  • Німецькі держави у ХVIII ст.

  • Австрійська імперія у XVIII ст.

  • Війна за незалежність у Північній Америці (1775-1783)

  • Конституція США

  • Велика французька революція. Повалення монархії та встановлення республіки

  • Якобінська диктатура

  • Директорія у Франції

  • Правління Наполеона Бонапарта. Перша імперія у Франції

  • Російська імперія у другій половині XVIII ст.

  • Англія в першій половині XIX ст.

  • Німеччина в першій половині XIX ст.

  • Франція в першій половині XIX ст.

  • Революції в Європі на початку XIX ст.

  • США в першій половині XIX ст.

  • Національно-визвольні революції в Латинській Америці

  • Революції 1848-1849 рр. В Європі

  • Друга імперія у Франції (1852-1870)

  • Британська колоніальна імперія (1848-1867)

  • Росія в першій половині XIX ст.

  • Російська імперія епохи "Великих Реформ" (1856-1878)

  • Селянська реформа в Росії

  • Громадянська війна у США та її наслідки

  • Об'єднання Італії

  • Утворення Німецької імперії

  • Культура країн Європи і Америки XVIII - першої половини XIX ст.
  • Німецька імперія в 1871-1914 рр.

  • Австро-угорщина в 1867-1914 рр.

  • Велика Британія наприкінці XIX -на початку XX ст.

  • Франція наприкінці XIX - на початку XX ст.

  • США в 1877-1914 рр.

  • Соціально-економічний і політичний розвиток Російської імперії наприкінці XIX - на початку XX ст.

  • Національно-визвольна боротьба народів Південно-Східної та Центральної Європи наприкінці XIX - на початку XX ст.

  • Балканські війни

  • Японія у другій половині XIX - на початку XX ст.

  • Сіньхайська революція в Китаї

  • Мексиканська революція 1910-1917 рр.

  • Культура країн Європи (кінець XIX - початок XX ст.)

  • Новітня історія

  • Чехословаччина у 1918-1939 рр.

  • Болгарія в 1918-1939 рр.

  • Югославія в 1918-1941 рр.

  • Радянська держава в 1918-1939 рр.

  • Міжнародні відносини в 1930-1945 рр.

  • Укладення договорів із фашистською Німеччиною

  • Країни Азії та Африки в 20-30-ті роки

  • Культура країн Європи та Америки в 1920-1930-х роках

  • Друга світова війна. Початок війни. Події 1939-1941 рр.

  • Перебіг подій другої світової війни у 1941-1942 рр.

  • Нацистський "новий порядок" у Європі

  • Перебіг подій другої світової війни у 1943 р.

  • Рух опору в окупованих країнах

  • Перебіг війни в 1944 р. Відкриття другого фронту

  • Завершення другої світової війни. Її підсумки

  • Світ після другої світової війни

  • Італія у другій половині XX - на початку XXI ст.

  • Радянський союз після другої світової війни

  • Угоди про створення співдружності незалежних держав

  • Російська федерація наприкінці XX -на початку XXI ст.

  • Становище Українського населення в Росії та в інших незалежних державах

  • Встановлення радянського панування в країнах Східної Європи

  • Криза тоталітарного режиму у 50-70-ті роки XX ст.

  • Країни центральної та Східної Європи після другої світової війни

  • Революції у країнах Східної Європи кінця 80-х років

  • Країни Південно-Східної Азії після другої світової війни

  • Ліквідація колоніалізму в країнах Азії та Африки. Розвиток незалежних держав

  • Країни Латинської Америки

  • Міжнародні відносини (50-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)

  • Розвиток світової культури в другій половині XX ст. - на початку XXI ст.

  • Світ на початку ІІІ тисячоліття

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи