Найвищий у світі хрест стоїть в Іспанії.
Розташований на вершині гори на північ від монастиря Ескоріал, масивний бетонний хрест височить на дивовижні сто п’ятдесят метрів над безлісою рівниною, і видно його навіть із відстані понад півтори сотні кілометрів.
У скелястій ущелині під хрестом із доречною назвою Долина Загиблих знайшли останній спочинок понад сорок тисяч жертв кривавої іспанської Громадянської війни.
«Що ми тут робимо? — думав Хуліан, ідучи за гвардійцями до еспланади біля підніжжя гори під хрестом. — Це батько хоче, щоб ми тут із ним зустрілися?»
Вальдеспіно, який ішов поряд, був так само розгублений.
— Це якесь безглуздя, — прошепотів він. — Ваш батько завжди зневажав це місце.
«Мільйони людей теж», — подумав Хуліан.
Заснована в 1940 році самим Франко, Долина Загиблих була проголошена «національним актом примирення» — спробою замирити переможців і переможених. Попри це «шляхетне поривання», монумент досі викликає суперечливі емоції, оскільки його будували, зокрема, і каторжани, і політв’язні франкістського режиму, багато з яких під час будівництва загинули від голоду та важкої праці.
У минулому деякі парламентарі навіть порівнювали це місце з фашистськими концтаборами. Хуліан гадав, що його батько в глибині душі поділяє цю думку, хоч і не може відверто її висловити.
Для більшості іспанців це місце було монументом Франко, збудованим Франко, — колосальним святилищем на його честь. Те, що диктатор також похований там, тільки підливало олії у вогонь критики.
Хуліан згадував, як колись був тут — то була ще одна краєзнавча прогулянка з батьком. Король поводив його меморіалом і прошепотів на вухо: «Дивись уважно, сину. Настане день — і ти це все знесеш!»
Тепер Хуліан ішов за гвардійцями до суворого й простого фасаду, вирубаного в скелі, і почав розуміти, що саме вони роблять. Перед ними були бронзові двері вигадливої роботи — портал просто всередину гори, і Хуліан пригадав, як у дитинстві зайшов туди. І те, що він побачив там, пройняло його до глибини душі.
Власне, істинним дивом тієї гори був зовсім не хрест на ній — істинним дивом був таємний простір у ній.
У граніті була вирубана велетенська печера. Тунель на майже триста метрів заглиблюється в товщу каменю — і відкривається в широку залу, тонко й вишукано оздоблену, з блискучою плиткою на підлозі й фресками під високим куполом завширшки майже п’ятдесят метрів. «Це я всередині гори! — подумав маленький Хуліан. — Певне, це сон!»
І ось минули роки, і принц Хуліан повернувся.
«Я тут за покликом батька, який помирає».
Коли вони підійшли до залізного порталу, Хуліан подивився вгору на аскетичну п’єту над дверима. Єпископ Вальдеспіно перехрестився, але Хуліан відчув у цьому жесті скоріше страх, ніж благоговіння.
Розділ 82
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Джерело» автора Ден Браун на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 81“ на сторінці 1. Приємного читання.