Розділ 14. Фінанси страховика.
Розділ 15. Фінансово безпеко страховика.
Розділ 14.ФІНАНСИ СТРАХОВИКА
14.1. Ризики страхової організації та джерела їх покриття
Поточні технічні ризики
Ризик недостатності тарифів (risk of insufficient tariffs) пов'язаний з тим, що свідомо чи несвідомо (наприклад, у результаті недостатності даних та браку кваліфікованих спеціалістів, що характерно для фінансового ринку України) тариф був розрахований неправильно і розмір страхових премій виявився заниженим. Цей ризик має велике значення і є найважливішим серед технічних ризиків. Його складно чітко виділити. Наприклад, якщо помилка при розрахунку страхових премій була зроблена спеціально, то цей ризик потрапляє в категорію ризиків управління. Якщо розрахунок неправильний унаслідок неточності чи помилки, причому до уваги бралась вся наявна інформація, то цей ризик потрапляє в категорію ризику відхилення.
Ризик відхилення (deviation risk) є одним з найбільш важливих серед технічних ризиків. Це ризик недостатності коштів компанії для виконання зобов'язань, пов'язаних з відхиленням фактичного розміру страхових виплат, відсоткового доходу та адміністративних витрат від розрахункових величин внаслідок зміни факторів, які впливають на ризик (наприклад, зміни в законодавстві, рівні цін та заробітній платі, зниження відсоткових ставок), а також ризики, які виникають внаслідок пропозиції нових страхових продуктів. З цими ризиками зіштовхуються як нові, так і вже існуючі компанії на нових і вже освоєних страхових ринках.
Ризик недостатності страхових резервів (evaluation risk in connection with technical provisions) - це ризик недостатності сформованого розміру технічних резервів для виконання зобов'язань за договорами страхування. Оскільки страхові резерви є неадекватними щодо взятих зобов'язань, виникає ризик неплатоспроможності. Він є наслідком того, що розрахований страховий тариф є заниженим у результаті браку досвіду в актуарних розрахунках, а також відсутності кваліфікованих спеціалістів, що властиво теперішньому періоду розвитку української економіки.
Ризик перестрахування (reinsurance risk) - це ризик неплатежу зі сторони перестраховика і низької якості перестраху вального захисту.
Ризик операційних витрат (operating expenses risk) полягає в тому, що сума витрат, закладена в ставку страхового тарифу (точніше в частину страхового тарифу, яка називається навантаженням) при його розрахунку, в подальшому виявиться недостатньою для покриття всіх дійсних витрат.
Ризик великих збитків (major losses risk) відображає потенційний ризик, на який наражається страхова компанія у зв'язку з розміром та кількістю великих збитків, що відбулися, коли реальний збиток виявився суттєво більшим, ніж передбачали при розрахунку тарифу.
Ризик катастроф чи кумуляції збитків (accumulation or catastrophe risk) - це ризик масових збитків, викликаних одним страховим випадком.
Спеціальні технічні ризики
Інвестиційні ризики
Інвестиційні напрями страхової компанії регламентуються Законом України "Про страхування", яким визначається максимальна межа вкладення в певний актив, таким чином держава обмежує інвестиційний ризик. Страхові компанії можуть розміщувати вільні фінансові ресурси у визначених державою активах, а саме: грошові кошти на розрахунковому рахунку; банківські вклади (депозити); валютні вкладення згідно з валютою страхування; нерухоме майно; акції, облігації; цінні папери, що емітуються державою; права вимоги до перестраховиків; інвестиції в економіку У країни за напрямами, визначеними Кабінетом Міністрів України; банківські метали; кредити страхувальникам-громадянам, що уклали договори страхування життя, в межах викупної суми на момент видачі кредиту та під заставу викупної суми; готівка в касі в обсягах лімітів залишків каси, встановлених Національним банком України.
Ризик знецінення активів (depreciation risk) - це ризик знецінення інвестицій внаслідок змін на ринку капіталу, обмінних курсів валют, коли зобов'язання страхової компанії оцінюються в іноземній валюті, а також внаслідок неплатоспроможності боржників.
Ризик ліквідності (liquidity risk) - це ризик того, що страховику не вдасться вивільнити розміщені кошти в потрібний момент. Результатом може бути неспроможність страхової компанії виконати свої зобов'язання. Не ліквідність може бути викликана, наприклад, тимчасовою неможливістю продати власність, чи перешкодами у здійсненні платежів між страховиком і його боржниками внаслідок певних правил здійснення грошових переказів.
Ризик невідповідності активів зобов'язанням (matching risk). Активи страхової компанії з урахуванням показників ефективності вкладення, строків та віддачі за ними мають гарантувати достатнє покриття страхових зобов'язань. На ефективність вкладення і прибуток за інвестиціями постійно впливають зовнішні фактори - зміни на ринку капіталу, обмінні курси валют і т. ін., що може загрожувати наявності необхідного покриття страхових зобов'язань. Звідси активи, що беруться на покриття страхових резервів, мають за строками погашення відповідати строкам виконання зобов'язань.
Ризик відсоткових ставок, пов'язаний з інвестуванням (interest rate risk), є ризиком зниження вартості основного капіталу, якщо вартість цінних паперів з фіксованою нормою дохідності в інвестиційному портфелі страхової компанії знизиться внаслідок підвищення відсоткової ставки на ринку. Цей ризик містить ризик зниження відсоткових ставок на ринку, коли інвестиційний портфель включає цінні папери, що забезпечують дохід за ринковою нормою дохідності.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Страхування» автора Базилевича В.Д. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Частина VI. ФІНАНСИ СТРАХОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ“ на сторінці 1. Приємного читання.