(На підставі 1Цар. 18:41-46; 19:1-8)
Після знищення Ваалових пророків відкрився шлях для проведення великих духовних реформ серед десятьох племен північного царства. Ілля вказав народові на його відступництво і закликав упокорити свої серця та навернутися до Господа. Небесні суди звершилися; народ розкаявся у своїх гріхах і визнав, що Бог їхніх батьків — це живий Бог. Тепер прокляття Неба мало поступитися місцем земним благословенням. Земля повинна була відсвіжитися дощем.
“Йди, їж і пий, — сказав Ілля до Ахава, — бо чути шум великого дощу”. Після цього пророк пішов на вершину гори помолитися.
Ілля з такою впевненістю наказав Ахавові приготуватися до дощу не тому, що були якісь видимі ознаки його наближення. Пророк не бачив жодної хмаринки на небі, не чув гуркоту грому. Він лише виголосив слова, навіяні Господнім Духом у відповідь на його сильну віру. Протягом усього дня він беззастережно, з повною довірою до пророцтв Божого слова виконував Його волю; тепер, зробивши усе можливе, він знав, що Небо щедро виллє обіцяні благословення. Бог, Котрий послав засуху, обіцяв рясний дощ як нагороду за праведність; тепер Ілля чекав обіцяного. Покірно схилившись і “поклавши обличчя своє між свої коліна”, він благав Бога за Ізраїль, який навернувся.
Знову і знову посилав Ілля свого слугу подивитися в напрямку Середземного моря, чи не з'явилася там якась ознака, що Бог почув його молитву. Щоразу слуга повертався з вісткою: “Немає нічого”. Не втрачаючи терпіння і віри, пророк продовжував щиро молитись. Шість разів слуга повертався з вісткою, що на подібному до міді небі не видно жодних ознак дощу. Непохитний у своїй вірі Ілля послав слугу ще раз; цього разу той повернувся зі словами: “Маленька хмаринка, завбільшки з людську долоню, підіймається з моря”.
Цього було достатньо. Ілля не чекав, поки все небо вкриється хмарами. У тій малій хмарині він вірою вбачав запоруку рясного дощу. Відповідно до своєї віри, він негайно послав до Ахава слугу з повідомленням: “Запрягай і їдь, щоб не захопив тебе дощ”.
У той критичний для Ізраїлю час Бог міг використати Іллю тільки тому, що він був мужем великої віри. Молячись, він вірою покладався на обітниці Неба. Ілля не припиняв молитися, доки не отримував відповіді. Він не чекав повного доказу того, що Бог почув його, а був готовий ризикувати всім, довіряючись навіть найменшій ознаці Божественної милості. І те, що спромігся зробити Ілля з Божою допомогою, може зробити кожний у своїй сфері служіння Богові. Ось що написано відносно пророка з гілеадських гір: “Ілля був людиною з подібними до нас нахилами, але помолився молитвою, щоб не було дощу, і дощу не було на землі три роки й шість місяців”.(Якова 5:17)
Нині наш світ має потребу у вірі, яка ґрунтується на обітницях Божого Слова і не відступає, доки Небо не почує молитву. Така віра з'єднує нас з Небом і зміцнює для боротьби з силами темряви. Вірою Божі діти “царства перемагали, чинили справедливість, одержували обітниці, пащі левам замикали, гасили силу вогню, утікали від вістря меча, одужували від недуги, були сильними на війні, обертали до втечі полки чужоземців”.(Євр.11:33-34)
І сьогодні ми повинні вірою досягати вершин найкращих Божих намірів щодо нас. “Тому, хто вірує, все можливе!”.(Марк.9:23)
Віра — суттєва умова почутої молитви. “Тим же, котрі до Бога приходять, потрібно вірити, що Він є і винагороджує тих, котрі його шукають”. “Коли чогось попросимо згідно з Його волею, Він вислуховує нас. А коли знаємо, що Він слухає нас, — чого б тільки ми не попросили, — то знаємо, що одержуємо те, чого просимо в Нього”.(Євр.11:6; 1Йоан.5:14-15) З наполегливою вірою Якова, з невідступним завзяттям Іллі ми можемо приносити свої прохання до Отця, благаючи Його про все, що Він обіцяв. Честь Його престолу Ґрунтується на виконанні Його слова.
Нічні сутінки вкривали гору Кармел, коли Ахав був готовий вирушити в дорогу. “І вмить потемніло небо від хмар, зірвався вітер і пішов великий дощ. Ахав сів на колісницю й поїхав у Ізреел”. Було темно, продовжувалась злива, і Ахав не міг бачити дорогу до царського міста.
Хоч того дня Ілля, як Божий пророк, принизив Ахава перед його підданими і знищив язичеських священиків, однак він все ж визнавав його царем Ізраїлю; тепер на знак пошани, зміцнений Божою силою, пророк біг перед царською колісницею, супроводжуючи царя до міських воріт.
У цій пошані Божого вісника до нечестивого царя міститься урок для всіх, хто вважає себе слугами Божими і в той же час перебільшують свої достоїнства. Такі люди вважають рабським приниженням зробити комусь послугу. У своїй нерішучості вони зупиняються перед найнеобхіднішою справою, побоюючись, щоб їх хтось не застав за роботою раба. Такі особистості могли б багато чого навчитися з прикладу Іллі. За його словом небесні сховища дощу були закриті більш як на три роки; він був особливим чином вшанований Богом, коли на його молитву з неба на гору Кармел зійшов вогонь і знищив жертву; його руками був виконаний вирок щодо знищення язичницьких пророків; нарешті було задоволено його прохання про дощ. І все ж, після таких блискучих перемог, якими Бог зволив відзначити служіння пророка, він з готовністю виконав принизливу роботу слуги.
Біля воріт Ізрееля Ахав та Ілля розлучились. Пророк, бажаючи залишитись за стінами міста, закутавшись у свій плащ, ліг на землю і заснув. Ахав же поїхав далі і незабаром прибув у царський палац. Там він розповів своїй дружині про надзвичайні події, які відбулися протягом дня, — про дивовижне виявлення Божественної сили, яка стала свідченням усьому Ізраїлю, що Єгова — правдивий живий Бог, а Ілля — Його вибраний посланець. Коли ж Ахав розповів цариці про знищення язичницьких пророків, Єзавель страшно розлютилась. Вона відмовилась визнати в подіях, які мали місце на горі Кармел, руку Божого провидіння; вона зухвало заявила, що Ілля має померти.
Тієї ночі спеціальний вісник розбудив втомленого пророка і передав йому слова Єзавелі: “Нехай же й мені те боги заподіють та ще причинять, коли я завтра о цій добі не зроблю з твоїм життям те, що ти зробив із життям кожного з них”.
Здавалося б, після таких сміливих дій і отримання цілковитої перемоги над царем, священиками та народом Ілля вже не може ані зневіритися, ані злякатися. Однак, хоч і благословенний численними доказами Божої любові й турботи, він не був вільний від людських слабкостей, а тому у важкий і похмурий час віра і сміливість залишили Іллю. У великому збентеженні він схопився на ноги. Сну як не було. Лив дощ, навкруги було темно. Забувши про те, що три роки тому Бог приготував для нього сховище і врятував від ненависті Єзавелі та розшуків Ахава, пророк кинувся тікати, щоб врятувати своє життя. Діставшись Беер-Шеви, він “залишив там свого слугу; сам же пішов у пустелю, на день ходи”.
Ілля не повинен був тікати, залишаючи свій відповідальний пост. Погрози Єзавелі він мав би зустріти з молитвою про захист Того, Хто доручив йому відстояти честь Єгови. Йому слід було відповісти посланцеві, що Бог, на Котрого він покладається, захистить його від ненависті цариці. Минуло лише кілька годин від чудового прояву Божественної сили, і це повинно було запевнити пророка, що він не буде залишений. Якби Ілля залишився на місці, прохаючи в Бога захисту й сили та непохитно відстоюючи істину, він був би збережений від зла. Господь послав би йому ще одну блискучу перемогу, звершивши Свої суди над Єзавеллю. Це справило б на царя і народ ще більше враження і призвело б до великих реформ.
Ілля багато чого очікував від чуда, здійсненого на Кармелі. Він сподівався, що після такого прояву Божої сили Єзавель вже не матиме впливу на Ахава, а в Ізраїлі швидко відбудуться перетворення. Цілий день на Кармелі він нічого не їв. Однак, незважаючи на своє фізичне виснаження, він, супроводжуючи колісницю Ахава до воріт Ізрееля, був сповнений сили й мужності.
Проте буває й так, що тверда віра і великі успіхи поступаються місцем розчаруванню; саме це не обминуло й Іллю. Побоюючись, що започаткована на Кармелі реформа буде недовговічною, він зневірився. Побувавши “на вершині Пісги”, тепер він знову опинився внизу.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Пророки і царі» автора Уайт Еллен на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 12. Від Ізреелю до Хорива“ на сторінці 1. Приємного читання.