Розділ 24. “Загине через брак знання” 

Пророки і царі

Божа милість до Ізраїлю завжди була обумовлена його послухом. Біля підніжжя Синаю ізраїльтяни уклали з Ним Заповіт, аби стати Його “особливою власністю з-поміж усіх народів”. Вони урочисто пообіцяли бути слухняними Йому в усьому. “Усе, що Господь говорив, зробимо”(Вих.19:5,8; 24:3,7) — сказали вони. І коли через кілька днів Бог проголосив на Синаї Свій Закон, а також сповістив через Мойсея додаткові вимоги у вигляді постанов і законів, ізраїльтяни в один голос пообіцяли: “Усе, про що говорив Господь, зробимо! ” При затвердженні Заповіту народ ще раз однодушно підтвердив: “Усе, про що говорив Господь, зробимо й послухаємо!”.(Вих.19:5,8; 24:3,7) Бог обрав Ізраїля Своїм народом, а вони Його — своїм Царем.

Коли поневіряння в пустелі закінчувались, були ще раз повторені умови Заповіту. Біля Ваал-Пеору, на самому кордоні Обітованого краю, де чимало ізраїльтян стали жертвою замаскованої спокуси, ті, котрі залишилися вірними, поновили свої обітниці. Через Мойсея вони були попереджені щодо майбутніх спокус; вождь палко переконував їх відокремитися від оточуючих народів і служити виключно Богові.

“А тепер, Ізраїлю, послухай, — навчав Мойсей, — постанови та закони, що я навчаю вас виконувати, щоб ви жили, увійшли й заволоділи країною, яку Господь, Бог батьків наших, дає вам. Не додавайте до того, що я вам наказую, і не віднімайте нічого, щоб дотримуватись Заповідей Господа, Бога вашого, що я вам заповідаю... Пильнуйте і виконуйте їх, бо це мудрість ваша та ваш розум перед очами народів, які почують про усі ці постанови і скажуть: справді, це мудрі і розумні люди — цей великий народ!”.(П. Закону4:1-6,9,15-28)

Ізраїльтяни отримали особливу настанову: пам'ятати Заповіді Божі, у виконанні яких вони знайдуть силу і благословення. “Тільки стережися і дуже пильнуй свою душу, — навчав їх Господь через Мойсея, — щоб не забув ти усього того, що бачив на власні очі, і щоб воно міцно закоренилось у твоєму серцю по всі дні життя твого; ти ж перекажи їх синам твоїм та синам твоїх синів”.(П. Закону4:1-6,9,15-28) Надзвичайно урочисті сцени, які супроводжували проголошення Закону на Синаї, мали назавжди залишитися в пам'яті народу.

Ізраїль отримав ясні і конкретні застереження не запозичувати язичеських звичаїв, поширених серед оточуючих народів. “І будете ви сильно берегти свої душі, — отримали вони пораду, — щоб ви не зіпсувалися, і не зробили собі ідола на подобу якоїсь постаті... і щоб ти, звівши очі свої до неба, і побачивши сонце, місяць і зорі, — усю оздобу небес, не захотів припасти лицем до землі і служити їм; бо Господь, Бог твій, дав їх (для служіння) усім народам під усім небом... Вважайте, щоб не забули ви Заповіту Господа, Бога вашого, якого уклав Він з вами, та щоб не витесали ви собі якогось кумира на подобу будь-кого, що заборонив тобі Господь, Бог твій”.(П. Закону4:1-6,9,15-28)

Мойсей списав усе зло, яке стане результатом ухилення від постанов Єгови. Закликаючи небо і землю за свідків, він проголосив: якщо після тривалого перебування в Обітованому краї народ запозичить фальшиві форми поклоніння, служитиме ідолам і відмовиться навернутися до поклоніння істинному Богові, то запалиться гнів Господній, і вони підуть у рабство, будуть розпорошені серед язичників. “Ви неодмінно скоро пропадете із землі, для успадкування якої ви переходите Йордан; — застерігав Мойсей, — не довго житимете там, оскільки будете вигублені. Розпорошить вас Господь між народами, і будете ви нечисленні поміж людьми, куди попровадить вас Господь. Ви служитимете там богам, — витвору рук людських, дереву та каменю, що не бачить, не чує, не їсть і не нюхає”.(П. Закону4:1-6,9,15-28)

Частково це пророцтво виконалося за днів суддів, а в повному буквальному значенні — тоді, коли Ізраїль став бранцем Ассирії, а Юда — Вавилону.

Відступництво Ізраїлю відбувалося поступово. Із покоління в покоління сатана намагався примусити вибраний народ забути “Заповіді, постанови та закони”(П. Закону6:1) які вони не раз обіцяли постійно виконувати. Лукавий знав: якщо йому вдасться примусити Ізраїль забути Бога, “піти за іншими богами, служити їм і поклонятися”, то вони “неодмінно загинуть”.(П. Закону8:19)

Проте ворог Божої Церкви на землі помилився у своїх розрахунках, випустивши з уваги співчутливий характер Того, Котрий, хоч і “не вважає чистим винного”, однак славиться як “Бог милосердний і ласкавий, довготерпеливий, многомилостивий і правдивий, Який зберігає ласку для тисяч, прощає беззаконня, злочини й гріхи”.(Вих.34:6 7) Незважаючи на спроби сатани перешкодити виконанню Божого наміру щодо Ізраїлю, навіть у найпохмуріші години його історії, коли сили зла, здавалося, отримають перемогу, Господь милостиво відкривався Своєму народові. Він пропонував Ізраїлю те, що могло послужити йому на добро. “Хоч би Я написав йому і безліч Моїх законів, — проголосив Він через Осію, — вони б їх за щось чуже вважали!” “Я вчив Єфрема ходити, Я брав їх на руки Свої, але вони не розуміли, що то Я їх доглядав”.(Осії 8:12; 11:3) Господь чуйно ставився до них, навчаючи через Своїх пророків заповідей і постанов.

Якби Ізраїль прислухався до слів пророків, то ніколи не зазнав би такого приниження, з яким йому довелося зустрітися. Оскільки ж вони продовжували ухилятися від виконання Його Закону, Бог був змушений допустити, щоб вони були взяті в рабство. “Народ Мій гине через брак знання, — сказав Він через Осію. — Оскільки ти відкинув знання, то й Я тебе відкину... забув ти про Закон Бога твого”.(Осії 4:6)

У кожному столітті порушення Божого Закону призводило до подібних наслідків. За днів Ноя, коли був сплюндрований кожний принцип істини, а беззаконня поширилося настільки, що Бог не міг більше змиритися з цим, Він прийняв рішення: “Знищу людину, яку Я створив, з поверхні землі”.(Бут.6:7) За днів Авраама мешканці Содому відкрито повстали проти Бога та Його Закону, що призвело до нечестя, розпусти і розбещеності, характерних для допотопного світу. Мешканці Содому переступили межу Божественного довготерпіння, і вогонь гніву Його запалився проти них.

Час напередодні полону десяти ізраїльських племен також позначився подібними непослухом і нечестям. Люди за ніщо мали Божий Закон, а це широко відчинило двері беззаконню в Ізраїлі. “У Господа суд із мешканцями землі, — проголосив Осія, — бо нема на землі ані правди, ні милости, ані богопізнання. Невірні клятви, неправда, душогубство, крадіж та перелюбство! Зруйновано усякі перепони, а кров ллється безупину”.(Осії 4:1-2)

Пророцтва Амоса та Осії про суд перепліталися з провіщеннями про майбутню славу. Десятьом племенам, запеклим у непокорі нерозкаяності, не було обітниці щодо повного відродження їхньої колишньої могутності в Палестині. До кінця часу вони мали бути “мандрівниками серед народів”. Але через Осію їм було дане пророцтво, яке свідчить, що вони матимуть перевагу участі в остаточному відновленні Божого народу наприкінці історії землі перед поверненням Христа як Царя царів і Пана панів. “Довгий час, — говорить пророк, — сини Ізраїля залишатимуться без царя, без князя, без жертви й без пам'ятника, без ефода та без терафимів. Після того, — продовжує пророк, — Ізраїлеві сини навернуться, і шукатимуть Господа, Бога свого, та царя свого Давида; в останні дні з тремтінням прийдуть до Господа та до Його доброти”.(Осії 3:4-5)

Осія мовою символів викладає перед десятьма племенами Божий план відродження кожної розкаяної душі, яка об'єднається з Його Церквою на землі; пророк нагадує про благословення, даровані Ізраїлю за днів їхньої вірності Богові в Землі Обітованій. Звертаючись до Ізраїлю, якому Він так прагнув виявити милість, Господь говорить: “Я намовлю її і попроваджу у пустелю, і промовлятиму до серця її. І дам їй виноградники звідти та долину Ахор, як двері надії, і вона буде там співати, як за днів своєї молодості, як у день виходу з єгипетського краю. Того дня — говорить Господь — ти кликатимеш: ‘Чоловіку мій’, і не будеш більше кликати Мене: ‘Мій Ваале’ [‘Мій пане’]. Я викину з її уст імена Ваалів, їхні імена не будуть більше згадуватись”.(Осії 2:16-23)

В останні дні історії землі буде поновлений Божий Заповіт з народом, який дотримується Його Заповідей. “І укладу для них Заповіт того дня з дикою звіриною, і з птаством небесним, та з плазуючими по землі; лук, меч і війну знищу з землі, і вони лежатимуть безпечно. Я заручу тебе собі навіки, заручуся з тобою в справедливості, правосудді, милості та любові. Я заручуся з тобою в вірності, і ти пізнаєш Господа.

І станеться того дня, Я відповім, — говорить Господь, — відповім небу, а воно відповість землі, а земля відповість збіжжям, виноградним соком, оливою, які задовольнять Ізреела. Я його засію для Себе на землі, і помилую Непомилувану, і скажу до Лo-Амі [‘не Мій народ’]: Ти — народ Мій, а він скаже: ‘Ти — Бог мій!’”.(Осії 2:16-23)

“В той день останок Ізраїля і ті, котрі врятуються з дому Якова... обіпруться у правді на Господа, Святого Ізраїлевого”.(Ісаї 10:20) У “кожному народі, поколінні, племені і народності” є люди, які з радістю приймуть вістку: “Побійтеся Бога й віддайте Йому славу, бо прийшла година суду Його”. Ці люди залишать усяких ідолів, які прив'язували їх до землі, і “поклоняться Тому, Хто створив небо, і землю, і море, і водні джерела”. “Вони звільняться від усяких зв'язків і стоятимуть перед світом як пам'ятники Божої милості. Слухняні Божественним вимогам, вони будуть визнані ангелами й людьми такими, котрі дотримуються Заповідей Божих і мають Ісусову віру”.(Об'явл.14:6-7,12)

“‘Настане час, — говорить Господь, — коли орач женця застане, а той, хто топче виноград — сіяча. Гори закрапають виноградним соком, а всі узгір'я добром потечуть. Я відновлю народ Мій, Ізраїля, і вони відбудують спустошені міста й будуть у них жити. Насадять виноградники, і питимуть їхнє вино. І розведуть сади, і їстимуть їхні плоди. Я посаджу їх на їхній землі, і їх більше не вирвуть з їхньої землі, яку Я їм дав’, — каже Господь, Бог твій!”.(Амоса 9:13-15)

Наступний розділ:

Розділ 25. Покликання Ісаї 


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Пророки і царі» автора Уайт Еллен на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 24. “Загине через брак знання” “ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Виноградник Господній 

  • Розділ 1. Соломон 

  • Розділ 2. Храм та його освячення 

  • Розділ 3. Гордість, породжена успіхом і процвітанням 

  • Розділ 4. Наслідки беззаконня 

  • Розділ 5. Розкаяння Соломона 

  • Розділ 6. Поділ царства 

  • Розділ 7. Єровоам 

  • Розділ 8. Відступництво народу

  • Розділ 9. Ілля Тішб'янин

  • Розділ 10. Голос суворого докору 

  • Розділ 11. Кармел 

  • Розділ 12. Від Ізреелю до Хорива

  • Розділ 13. “Чого ти тут?” 

  • Розділ 14. “В дусі та силі Іллі” 

  • Розділ 15. Йосафат 

  • Розділ 16. Падіння дому Ахава

  • Розділ 17. Покликання Єлисея 

  • Розділ 18. Оздоровлення води 

  • Розділ 19. Пророк миру 

  • Розділ 20. Haaмaн

  • Розділ 21. Завершення служіння Єлисея

  • Розділ 22. “Ніневія, велике місто” 

  • Розділ 23. Ассирійський полон 

  • Розділ 24. “Загине через брак знання” 
  • Розділ 25. Покликання Ісаї 

  • Розділ 26. “Ось — Бог ваш!” 

  • Розділ 27. Ахаз

  • Розділ 28. Єзекія

  • Розділ 29. Посли з Вавилону 

  • Розділ 30. Звільнення від ассирійського ярма

  • Розділ 31. Надія для язичників

  • Розділ 32. Манасія та Йосія

  • Розділ 33. Книга Закону

  • Розділ 34. Єремія

  • Розділ 35. Наближення загибелі

  • Розділ 36. Останній цар Юдеї

  • Розділ 37. У вавилонському полоні

  • Розділ 38. Світло в темряві

  • Розділ 39. При вавилонському дворі

  • Розділ 40. Сон Навуходоносора

  • Розділ 41. У розпеченій печі 

  • Розділ 42. Справжня велич

  • Розділ 43. Невидимий страж

  • Розділ 44. У лев'ячій ямі

  • Розділ 45. Повернення з вигнання 

  • Розділ 46. “Божі пророки укріпляли їх”

  • Розділ 47. Ісус та ангел

  • Розділ 48. “Не військом і не силою”

  • Розділ 49. За днів цариці Естер

  • Розділ 50. Ездра — священик і книжник

  • Розділ 51. Духовне відродження

  • Розділ 52. Людина великих можливостей

  • Розділ 53. Будівничі стін Єрусалима

  • Розділ 54. Засудження здирства

  • Розділ 55. Змова язичників

  • Розділ 56. Навчені в Божому законі

  • Розділ 57. Реформи

  • Розділ 58. Покликання Ісаї

  • Розділ 59. “Дім Ізраїлю”

  • Розділ 60. Видіння майбутньої слави

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи