Як і обіцяв, до вихідних Арсен придумав експеримент із метою з’ясувати, чи зможе їхній ліфт рухатися без пасажира. У суботу, чверть години пополудні, дід та онук зібралися на майданчику між восьмим і дев’ятим поверхами, неподалік сміттєпроводу й дверей до пожежної драбини. Арсен уже підготувався: попід стіною на них чекали три нові десятилітрові пластикові відра (всі з водою), а також старий триногий штатив з окремим регулюванням кожної з опор (штатив залишився ще відтоді, як Віктор цікавився фотографією, а відра Арсен купив учора на ринку). Крім того, із собою вони принесли трубу з тонкого пластику діаметром десять сантиметрів і завдовжки трохи більше як метр, будівельні ножиці, плоскогубці, скотч, моток алюмінієвого дроту, дві порожні півторалітрові пляшки з-під мінералки, канцелярський ніж, котушку капронових ниток, пластмасову чашку-мензурку, два вистругані рогачі (гілки із розгалуженням на кінці: одна сантиметрів із вісімдесят, друга — вдвічі коротша), шило, два невисокі підсвічники, а також пластмасовий тазик. Усе склали на розстелену біля відер клейонку.
Підозріло оглянувши заготовлений дідом реманент, Марк поцікавився:
— Це все нам знадобиться?
— Так, — кивнув Арсен.
— І ці рогатки? — показав хлопець на рогачі.
— Усе, — повторив дід, — нам знадобиться усе.
Арсен присів навпочіпки біля штатива й узявся витягувати опорні лапи триноги на повну довжину.
— Що мені робити? — запитав Марк.
— Розріж пластикові пляшки. Одну навпіл, можна навіть ближче до горлечка, другу біля дна, так щоб розріз проходив сантиметрів за п’ять від отих випуклостей на дні.
— Добре.
— Отже, що нам потрібно? — почав пояснювати Арсен. — Ми хочемо дізнатися, чи їхатиме ліфт у гіпотетичній ситуації, коли кнопку в кабіні натиснуто, проте в ній нікого немає. Так?
— Так, — підтвердив Марк.
— Спочатку я прикинув, що достатньо натиснути кнопку самому, а тоді спробувати вистрибнути з кабіни до того, як двері зачиняться, та це не спрацювало. По-перше, встигнути важко, а по-друге, навіть як устигаєш, натиснута кнопка гасне, двері автоматично розходяться, і ліфт нікуди не їде.
Марк не стримав усмішку.
— Ти вискакував із ліфта?
— А ти як гадав? — вигнув брову Арсен. — Ти маєш мене за якогось старого пердуна чи що? Що я не можу вистрибнути з ліфта на ходу? І хіба я скупляв би все це барахло, — він обвів рукою розкидані на клейонці речі, — не переконавшись, що простіші варіанти не працюють?
Хлопець уявив, як широкоплечий, по-моряцькому клишоногий і незграбний дід раз за разом намагається проскочити між дверима ліфта, поки вони не зачинилися, й пирснув.
— Ну ти даєш, діду!
— Насправді це дало мені змогу остаточно зрозуміти, що в нашому ліфті є захисний механізм: якщо пасажир зникає з кабіни до того, як двері зачинилися, програма припускає, що він міг зробити це в єдиний спосіб — рвонути на вихід, тож ліфт треба зупинити, а двері автоматично розсунути.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Не озирайся і мовчи» автора Кідрук М.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „19“ на сторінці 1. Приємного читання.