Досить важливим для прогнозування динаміки фінансового розвитку підприємства є безперервний аналіз управління операціями. У ході обстеження сильних і слабких сторін функції управління операціями варто звернути увагу на наступні питання:
o обсяг, структура, темпи виробництва;
o забезпеченість сировиною і матеріалами; рівень запасів, швидкість їхнього використання;
o наявний парк устаткування і ступінь його використання; технологічна новизна; резервні потужності;
o місцезнаходження виробництва і наявність інфраструктури;
o наявність системи контролю якості.
Аналіз необхідно починати з вивчення показників випуску продукції. Його основними задачами є:
o оцінка ступеня виконання плану і динаміки виробництва і реалізації продукції;
o визначення впливу факторів на зміну величини цих показників;
o виявлення внутрішньогосподарських резервів збільшення випуску і реалізації продукції;
o розробка заходів щодо освоєння виявлених резервів.
Обсяг виробництва промислової продукції може виражатися в натуральних, умовно-натуральних і вартісних вимірниках. Узагальнюючі показники обсягу виробництва продукції одержують за допомогою вартісної оцінки - в оптових цінах. Основними показниками обсягу виробництва є товарна і валова продукція.
Валова продукція - це вартість усієї зробленої продукції і виконаних робіт, включаючи незавершене виробництво.
Товарна продукція відрізняється від валовий тем, що в неї не включають залишки незавершеного виробництва і внутрішньогосподарський оборот. Виражається вона в оптових цінах, які діють у звітному році. По своєму складі на багатьох підприємствах валова продукція збігається з товарної.
Обсяг реалізації продукції визначається в діючих цінах (оптових, договірних) і включає вартість реалізованої продукції, відвантаженої й оплаченим покупцями.
Важливе значення для оцінки мають і натуральні показники обсягів виробництва (штуки, метри, тонни тощо). Їх використовують при аналізі обсягів виробництва по окремих видах однорідної продукції.
Умовно-натуральні показники, як і вартісні, застосовуються для узагальненої характеристики обсягів виробництва продукції, наприклад, на консервних заводах використовується такий показник, як тисячі умовних банок, на ремонтних підприємствах - кількість умовних ремонтів.
Важливим показником діяльності промислових підприємств є якість продукції. Її підвищення забезпечує економію не тільки трудових і матеріальних ресурсів, але і дозволяє більш повно задовольняти потреби суспільства. Високий рівень якості продукції сприяє підвищенню попиту на неї і збільшенню суми прибутку не тільки за рахунок обсягу продажів, але і за рахунок більш високих цін.
Якість продукції - це поняття, що характеризує параметричні, експлуатаційні, споживчі, технологічні, дизайнерські властивості виробу; рівень його стандартизації й уніфікації; надійність і довговічність. Розрізняють узагальнюючі, індивідуальні і непрямі показники якості продукції.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Антикризовий менеджмент» автора Скібіцька Л.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „4.6. Аналіз управління операціями“ на сторінці 1. Приємного читання.