1. Головний принцип маркетингу полягає в тому, щоб виробляти тільки те, чого вимагають споживачі, а відповідно й продавати тільки те, що купляють, а не те, що може й хоче виробляти підприємство.
Маркетинг служить для того, щоб необхідна ринку продукція за оптимальними цінами доходила до покупця, що її жадає. Всі ділові рішення повинні здійснюватися через призму інтересів споживачів підприємства. Тільки через задоволення потреб покупця підприємство може домогтися свого процвітання.
По-перше, маркетинг - це філософія підприємства, відповідно до якої центральною задачею підприємства є задоволення потреб споживачів, без чого вона не зможе ні вижити, ні домогтися успіху на ринках конкурентних продавців.
По-друге - це комплекс заходів і завдань, спрямованих на реалізацію стратегій сегментування і позиціонування, які й складають маркетингову стратегію підприємства.
Наразі підприємства набагато більше часу приділяють таким сферам, як реалізація і збут продукції, збільшення доходів і зміцнення свого фінансового стану.
2. Кон'юнктурні дослідження передбачають короткострокові дослідження, що уловлюють поточні тенденції і найближчу перспективу ринкової динаміки.
Центральна завдання аналітичного маркетингу - дослідження ринку. Вона дозволяє вирішити дві ключові проблеми, заради яких робиться вся аналітика маркетингу:
o знайти цікаві, вигідні для підприємства можливості збуту його товарів і послуг і розвитку діяльності взагалі;
o заздалегідь передбачати найбільш великі небезпеки, що підстерігають фірму на ринку сьогодні й у перспективі.
Перш, ніж розпочати справу, підприємець повинен бути впевнений, що його продукція комусь потрібна і визначити у якій кількості. Тобто він повинен знати ємність свого ринку, а також конкурентів, що працюють на цей ринок. Саме з цією метою здійснюється дослідження ринку.
3. Ринок зазвичай поділяється на визначені частини за різного роду ознаками, зокрема, демографічним - вік, стать, рівень освіти, національність, місце проживання тощо. На ринку ведеться пошук однорідних за своїм поводженням груп споживачів, які й розглядаються як окремий ринковий сегмент. Сегментація ринку є основою і початком розробки стратегії підприємства. Планування стратегії підприємства має на меті насамперед попередити несприятливий вплив зовнішніх чинників. Найважливішою його функцією є прогнозування майбутнього.
4. Складність економічних явищ і процесів у світовому господарстві і посилення впливу зовнішніх чинників на підприємство роблять стратегічне планування обов'язковою умовою господарської діяльності. До того ж, потреба в зваженій, ефективній політиці і передбачення процесів діяльності фірм зростає зі збільшенням кількості ринків, де вони здійснюють свою виробничу і комерційну діяльність.
Процес стратегічного планування являє собою замкнену систему, функціонування якої пов'язане з виконанням двох умов: спостереження і забезпечення гнучкості. Систематичне спостереження дає можливість вимірювати результати і своєчасно виявляти відхилення; забезпечення гнучкості дає змогу здійснювати відповідне коригування. Отже, підприємство повинне прагнути виконувати обидві ці умови.
Загальний стратегічний план підприємства формується на основі її стратегічної маркетингової програми підприємства шляхом нарощування на ньому фінансово-економічного, технічного й організаційного наповнення.
5. Ринкова ситуація безперервно змінюється, тому постійно існує необхідність коригування стратегічного плану, тобто підприємство завжди повинна мати стратегічну маркетингову програму на наступні три-п'ять років.
У більшості маркетингових програм викладаються зміст і план маркетингових досліджень, методика інформаційного забезпечення і побудови банку даних, план підготовки і підвищення кваліфікації персоналу підприємства, у тому числі й у сфері маркетингу. Визначаються також потреби в ресурсах для реалізації поставлених завдань (матеріальних, трудових тощо).
У підсумковій частині програми наводиться кошторис витрат на її реалізацію в цілому і за окремими статтями, видами маркетингової діяльності; дається попередня оцінка її ефективності. Передбачаються також засоби контролю за ходом виконання програми.
6. Управління маркетингом базується на такому формуванні товарних пропозицій та послуг, за яким враховуються потреби ринку (як наявні, так і прогнозовані), використовується ефективна політика цін, а також засоби інформації для формування, стимулювання, обслуговування ринку. При цьому визнається необхідність пристосування виробництва та збуту до запитів та оцінки ринку. Функціонуючому на основі принципів маркетингу підприємству переваги дає й те, що всі технічні, комерційні, збутові заходи, так чи інакше пов'язані з товаром, вони завжди розглядає комплексно, системно, враховуючи "зворотний зв'язок" від споживачів, що дає можливість регулювати якість продукції та ефективно витрачати свої кошти.
7. Маркетинг матеріалізується в системі заходів з вивчення проблем, пов'язаних із виробництвом і продажем продукції підприємства. Процес управління маркетингом базується на аналізі ринкових можливостей; виявленні цільових ринків; розробці усього комплексу маркетингу; впровадження в життя намічених заходів.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Антикризовий менеджмент» автора Скібіцька Л.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Висновки до Теми 8“ на сторінці 1. Приємного читання.