Радянська модернізація України (1928-1938)
Поняття "модернізація" означає оновлення, зміну відповідно до новітніх, сучасних вимог. Радянський уряд і більшовицька партія вважали, що необхідно модернізувати СРСР (і Україну). Засади, напрями, принципи й засади здійснення політики модернізації країни були визначені й розроблені партійними з'їздами, конференціями й пленумами ЦК ВКП(б) (назва партії більшовиків з 1925 р. - всесоюзна комуністична партія (більшовиків)).
Радянська модернізація складалася з трьох реформ:
- індустріалізація (створення передової промисловості);
- колективізація (створення колгоспів, радгоспів);
- культурна революція (підвищення культурного рівня, освіченості населення, поширення соціалістичної ідеології).
Методи проведення індустріалізації
- Планування здійснення
індустріалізації за п'ятирічками (п'ятирічними планами). Перша п'ятирічка розпочалася в 1928 р.
- Зосередження керування економікою у вищих органах влади - ЦК ВКП(б) і ВРНГ (Вищій Раді Народного Господарства).
- Обов'язковість виконання рішень ВКП(б) і ВРНГ.
- Збільшення податків із селянських господарств, випуск облігацій на індустріалізацію (розповсюджувались серед населення примусово). Економія на всіх соціальних сферах (охорона здоров'я, освіта, житлове будівництво) з метою накопичення грошових ресурсів для індустріалізації.
- Розвиток патріотичного ставлення до індустріалізації (соціалістичне змагання, перевиконання планів, суботники тощо).
- Використання праці в'язнів на будівництві об'єктів індустріалізації.
- Репресії проти супротивників індустріалізації (здебільшого уявних).
Економічні досягнення індустріалізації - Створена сучасна промисловість, що забезпечувала незалежність країни від імпорту верстатів, устаткування, чавуну, заліза, сталі та ін.
- Будівництво на території України заводів-гігантів: "Запоріжсталь", "Криворіжсталь", "Азовсталь", Дніпроалюмінієвий, Краммашбуд, Харківський тракторний завод та ін.
- Докорінна реконструкція старих заводів: Луганський паровозобудівний, Макіївський, Дніпропетровський, Дніпродзержинський металургійні та ін.
- Будівництво Дніпрогесу найбільшої в Європі електростанції.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „9.3. Господарський розвиток України в умовах командно-адміністративної системи“ на сторінці 1. Приємного читання.