Розділ «9.5. Сучасний стан розвитку української економічної думки»

Історія економіки та економічної думки

В економічній літературі обґрунтовується наукове положення про те, що сучасний стан розвитку української економічної думки пов'язується зі змінами політичних і економічних орієнтирів у розвитку СРСР, які розпочалися в 19821983 рр. і тривали в період "перебудови" соціалізму, починаючи з квітня 1985 р., а також проголошенням незалежності України (24 серпня 1991 р.). Українська економічна думка включилася в розгляд проблем "перебудови", а потім і ринкових відносин. Одночасно слід відзначити, що спочатку в дослідженнях вчених не йшлося про формування нового суспільства, а лише про вдосконалення командно-адміністративної системи господарювання.

Сучасний етап розвитку економічної думки в Україні - це період, для якого характерні намагання подолати кризовий стан, перетворитися на систему об'єктивних і неупереджених досліджень перехідної економіки й ринкової економічної системи.

Кризові явища в економіці завжди були підґрунтям для теоретичних проривів в економічній науці, адже будь-яка криза загострює всі суперечності, виявляє слабкі місця, розгортає перед очима людей різноманітність економічних форм, створюючи можливості для глибшого пізнання сутності економічних явищ і процесів. Саме такий кризово-інноваційний процес характерний для розвитку економічної теорії в Україні.

Насамперед необхідно усвідомити сутність і чинники трансформаційних процесів у розвитку економічної теорії в Україні. Сутність їх полягає в переході від одноконцептуальної теорії, яка розвивається здебільшого ізольовано від світової економічної науки, до багатоконцептуальної теорії, що вбирає в себе всі досягнення світової економічної думки. Це передбачає такі заходи: - освоєння знань, набутих світовою наукою, і впровадження їх у науковий обіг та практику економічної діяльності; - збереження реальних здобутків попередніх теоретичних концепцій шляхом очищення їх від ідеологічних нашарувань; - адаптація нових теоретичних економічних поглядів до економічних реалій сучасності.

Формування в Україні нового типу ринкових відносин посилює інтерес до економічної теорії та економічної політики сучасних цивілізованих держав, яка базується на аргументованій економічній теорії. Вивчаючи історію формування основних напрямів і шкіл в економічній науці, сучасні економічні теорії, а також практику їх використання державами при розробці соціально-економічної політики, ми все більше переконуємося в необхідності змішаного типу економіки, інтегрованої у світову систему. Розуміння й прийняття цього твердження є досить важливим для формування стратегії й тактики України у вирішенні соціально-економічних проблем. Вивчаючи погляди провідних науковців і наслідки практичного використання теоретичних розробок різними державами, ураховуючи історичний досвід, ми зможемо на цій основі формувати власну соціально-економічну програму розвитку України.

Представники економічної думки України в кінці ХХ- на початку ХХІ ст.Напрями та наукові дослідження
Ю. Пахомов, І. Лукінов, В. ЧернякДосліджували проблеми власності при соціалізмі, прийшли до висновку про неоднорідність відносин власності, їхню багатовимірність. Це був важливий крок у розвитку економічної теорії, тому що соціалістична економічна наука обґрунтовувала лише наявність двох форм суспільної власності - державної й колгоспно-кооперативної.
Т. КовальчукДосліджував питання про підприємливість як складову соціалістичного господарського механізму.
Л. Каніщенко, І. Лукінов, Ю. Пахомов, А. Агафонов, О. Бєляєв, Д. Богиня, В. Бобров, А. Чухно, В. Черняк, А. Покритан, М. Чумаченко, Г. Клімко, В. Нестеренко, П. Єщенко, В. ПанченкоУ своїх наукових працях досліджували питання використання в практиці господарювання приватнопідприємницьких відносин.
В. Черняк, Ю. Пахомов, В. Ворона, Л. Каніщенко, Т. КовальчукРозглядали проблеми індивідуальної трудової діяльності й пов'язане із цим упровадження приватної власності в умовах соціалізму.
І. Лукінов та Ю. ПахомовУ своїх працях поставили питання про кризовий стан української економічної науки, її неготовність дати відповідь на актуальні питання суспільного розвитку, що гальмувало процеси перетворення. Доводили, що економічна думка в Україні догматична (1987 р. - В. Черняк), і це впливає на її викладання у вищих навчальних закладах й особливо на
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); А. Гальчинцький, В. Геєць, О. Амоша, В. Пинзеник, М. Савлук, А. Мороз, О. Дзюбалюк, А. Філіпенкореальну практику. У 1980-1990-х рр. особливо інтенсивно почали розроблялися теоретичні проблеми переходу до ринкової економіки. Перед науковцями постало питання необхідності усвідомлення сутності й чинників трансформаційних процесів у розвитку економічної теорії в Україні. Провідні вчені наголошували на актуальності переходу від одноконцептуальної теорії, яка розвивалась здебільшого ізольовано від світової економічної науки, до багатоконцептуальної теорії, що вбирає в себе всі досягнення світової економічної думки.
Л. Корнійчук, В. Базилевич, С. Злупко, С. Мочерний, П. Леоненко, С. Степаненка, Н. Татаренко, В. Тарасевич, М. Довбенко, І. Мешко, Б. Лановик, М. Лазарович, В. Ковальчук, П. МазурокНаукові дослідження на початку ХХІ ст. присвячені історії вітчизняної та зарубіжної економічної думки.
В. М. Тарасевич, В. Савчук, К. Кривенко, В. Лановий, А. Мельник, П. Круш, І. Радіонова, І. Яремчук, Ю. НіколенкоНаукові праці та дослідження присвячені економічним проблемам, що виникають на шляху сталого соціально-економічного розвитку країни.
З. Варналій, І. Мазур, О. Турчинов, Я. Жаліло, В. Магдибура, В. МунтіянДослідження присвячені особливостям та шляхам детінізації економіки, економічній безпеці України.
А. Чухно, В. Геєць, А. Гриценко, Г. Задорожний, Л. ФедуловаУ свої працях досліджують: - відносини інтелектуальної власності та виявлення їхнього впливу на формування економіки знань; - інноваційну модель розвитку економіки України.
Ю. ПахомавУ наукових працях висвітлено глобальні проблеми сучасної цивілізації, обґрунтовано мета історичні принципи та синергетичний підхід до аналізу цивілізаційного розвитку, визначено цивілізаційне положення України, як складової Східнохристиянської православної цивілізації.
О. Нестеренко, Ю. Пахомов, А. Покритан, А. Чухно, М. Чумаченко, І. Ястремський І. ПасхаверДосліджували широке коло методологічних проблем політичної економії - системи, структури, законів як форм вираження виробничих відносин власності, планомірності. Зробив вагомий внесок в розробку прикладних
проблем статистики населення й трудових ресурсів.
В. ГеєцьЗаймається дослідженнями в напрямку удосконалення економіко-математичних методів прогнозування й планування. На сучасній методологічній платформі ним розроблено ендогенно орієнтовану модель розвитку економіки України з переходом до постіндустріального суспільства, в якій акцент зроблено на внутрішні ресурси і забезпечення національних економічних інтересів.
Е. ЛібановаЗапочаткувала фундаментальні основи соціальної економіки та політики в Україні. Її наукові розробки присвячено фундаментальним засадам соціоекономічного розвитку, фундаментальним і прикладним проблемам народонаселення, прогнозування соціально-демографічного розвитку країни та її регіонів.
В. БазилевичЗасновник нових парадигмальних підходів у висвітленні метафізичної сутності економічного знання, дослідженні страхової діяльності, поглибленому аналізі теоретико-методологічних проблем макро- та мікроекономіки.
А. ЧухноДослідження присвячені концепції інформаційно-інноваційної економіки, яка містить широкий спектр методів державного регулювання економіки, інтеграції господарського механізму і національної інноваційної системи У наукових працях значне місце посідає проблематика інтелектуальної власності та інтелектуального капіталу, як ключових складових постіндустріального розвитку.
О. АмошаНаукові дослідження присвячені пошуку шляхів інтенсифікації інноваційних та інвестиційних процесів; економічним та соціальним проблемам промислового виробництва, зкрема, економіці та охороні праці.
В. СавчукПрисвятив праці визначенню місця та співвідношення інноваційних та інвестиційних теорій у фундаментальній економічній науці. Представив концепцію глобальної політичної економії, провів ґрунтовний аналіз проблем світогосподарських зв'язків, міжнародного
поділу праці, світового руху капіталів і товарів, умов торгівлі та нееквівалентного обміну.
М. ЗвєряковУ працях досліджуються фундаментальні теоретичні проблеми і передумови формування національної економічної системи, в тому числі, діалектика перехідних економічних форм, особливості первісного нагромадження капіталу, національного відтворення. Висвітлено інноваційні процеси у сфері вищої освіти.
А. ГриценкоВ наукових працях обґрунтовано концепції сумісно-роздільних відносин, інверсійного типу ринкової трансформації, інституційної архітектоніки та економічної динаміки; теорію соціально-часової вартості.
В. Геєць, Б. Кваснюк, Е. ЛібановаОбґрунтували концептуальні засади державної стратегії економічного розвитку України на довгострокову перспективу, що орієнтована на забезпечення стабільного зростання на основі інноваційно-інвестиційної модернізації економіки, її структурно-технологічного оновлення та інтеграції у світову економіку.
О. ВласюкПріоритетним напрямом діяльності є актуальні проблеми економіко-математичного моделювання процесів соціально-економічного розвитку. В роботах розглянуто місце інноваційної політики в стратегії забезпечення конкурентоспроможності національної економіки та пріоритети інноваційної стратегії українських реформ.
О. ОнищенкоДослідження присвячені питанням економіко-математичного моделювання в аграрному виробництві.
С. ЯмпольськийНаукові праці присвячені технологічним інноваціям у машинобудуванні та економічним чинникам їх впровадження.
О. БакаєвРозробив систему галузевих розрахунків для промисловості на основі системи національних рахунків. Обґрунтував суперечливий вплив іноземного капіталу на розвиток країн з перехідною економікою.
В. МунтіянРозробив модель трансформації оборонної економіки у відповідності до умов ринкових відносин, визначив механізм фінансового забезпечення обороноздатності держави.

Характеризуючи в цілому сучасний період розвитку економічної думки України в науковій літературі, можна констатувати той факт, що вона ще не подолала кризи й властивого їй консерватизму. Надія на молоде покоління науковців, яке зростає, навчається, виховується в умовах ринкової трансформації, свободи мислення, можливості одержання знань у розвинутих країнах світу - тобто на вас, тих, хто прийде в науку. А також на тих, хто працюватиме в реальній економіці чи в сфері послуг, застосовуватиме найкращі, найефективніші досягнення світової й української науки, техніки, технологій.

Наступний розділ:

Література


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „9.5. Сучасний стан розвитку української економічної думки“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Передмова

  • МОДУЛЬ І. ЕКОНОМІЧНІ ВЧЕННЯ І РОЗВИТОК ГОСПОДАРСТВА ДО VIII СТ. ДО Н.Е. - 60-ТИХ РОКІВ ХІХ СТ.

  • 1.2. Господарство як підсистема суспільства. Критерії періодизації господарського розвитку

  • 1.3. Форми господарства у первісному суспільстві. Трипільська культура

  • 1.4. Найвідоміші пам'ятки античної культури

  • 1.5. Економічна думка країн Давнього Сходу

  • Тема 2. Господарський розвиток та економічна думка в період формування світових цивілізацій (VIII ст. до н.е. - XV ст . н.е.)

  • 2.4. Особливості господарського розвитку й економічної думки Середньовіччя

  • 2.5. Господарство та економічна думка Давньоруської держави

  • Тема 3. Формування передумов виникнення ринкового господарства та їх відображення в економічній думці (XVI - перша половина XVII ст.)

  • 3.2. Зародження мануфактурного виробництва в Західній Європі та Україні. Формування ринкових відносин

  • 3.3. Меркантилізм - перша школа політичної економії. Особливості меркантилізму в різних країнах

  • 3.4. Економічний розвиток українських земель у період козацької доби

  • 3.5. Особливості культури Західної Європи

  • Тема 4. Розвиток ринкового господарства в суспільствах європейської цивілізації та його відображення в економічній думці (друга половина ХVII ст. - 60-ті роки XIX ст.)

  • 4.2. Зародження та характерні особливості класичної школи політичної економії

  • 4.3. Економічна теорія фізіократів (Ф. Кене, Ф. Тюрго)

  • 4.4. А. Сміт - економіст мануфактурного періоду розвитку капіталізму

  • 4.5. Економічні погляди представника французької класичної школи політичної економії Ж. Б. Сея

  • 4.6. Д. Рікардо - економіст епохи промислового перевороту

  • 4.7. Економічні погляди класичної політичної економії у працях Дж. С. Мілля

  • 4.8. Марксистська економічна теорія. Основні проблеми "Капіталу" К. Маркса

  • 4.9. Історична школа

  • МОДУЛЬ ІІ. ГОСПОДАРСТВО ТА ЕКОНОМІЧНА ДУМКА В ПЕРІОД ІЗ 70-ТИХ РОКІВ ХІХ СТ. - ДО ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

  • 5.2. Австрійська школа граничної корисності (К. Менгер, Е. Бем-Баверк, Ф. Візер)

  • 5.3. Формування неокласичної традиції в політичній економії. Кембриджська школа. Економічна теорія А. Маршалла

  • 5.4. Американська школа маржиналізму Дж. Б. Кларка

  • Тема 6. Особливості розвитку ринкового господарства та основні напрямки економічної думки в Україні (друга половина ХІХ ст. - початок ХХ ст.)

  • 6.2. Завершення промислового перевороту, виникнення акціонерних товариств та монополій

  • 6.3. Особливості розвитку економічної думки України в останній третині XIX ст. - на початку ХХ ст.

  • 6.4. Зародження та особливості розвитку кооперативного руху

  • Тема 7. Світове господарство та економічна думка на початку XX ст.

  • 7.2. Теорії імперіалізму

  • 7.3. Теоретична система та економічна програма регулювання економіки Дж. Кейнса

  • 7.4. Виникнення й загальна характеристика неолібералізму

  • Тема 8. Тенденції розвитку національних економічних систем та основні напрями економічної думки в глобальному середовищі (50-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)

  • 8.2. Науково-технічна революція та її вплив на розвиток світової системи господарства

  • 8.3. Глобалізація як тенденція розвитку людства. Глобальні проблеми світового господарства

  • 8.4. Розвиток кейнсіанства та його течії. Неокейнсіанство та посткейнсіанство

  • 8.5. Еволюція інституціоналізму. Неоінституціоналізм та його основні представники

  • 8.6. Концепції футурології та їхня еволюція

  • Тема 9. Господарство та економічна думка України в умовах командно-адміністративної економічної системи та відновлення основ ринкової системи господарства (20-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)

  • 9.2. Економічні дискусії 20-30-х років ХХ ст.

  • 9.3. Господарський розвиток України в умовах командно-адміністративної системи

  • 9.4. Розбудова національної економіки України в роки незалежності, її ринкова трансформація

  • 9.5. Сучасний стан розвитку української економічної думки
  • Література

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи