Розділ «Тема 8. Тенденції розвитку національних економічних систем та основні напрями економічної думки в глобальному середовищі (50-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)»

Історія економіки та економічної думки


8.1. Особливості економічних систем і форм господарювання провідних країн у другій половині XX ст.



Періодизація Другої світової війни


Періодизація Другої світової війни


Україна під час Другої світової війни



Наслідки Другої світової війни



США в середині 1970-1980-х рр.


Основні подіїФакти
Депресія 1974-1975рр.Обсяг промислового виробництва знизився на 6-7 %. - Заробітна платня знизилася на 1-5 %, ціни різко зросли. - 21 тис компаній збанкрутували. - Зареєстровано 8,3 млн безробітних.
Другий етап науково-технічної революції- Упровадження автоматичного виробництв, роботів, лазерної техніки. - Розвиток мікроелектроніки, приладобудування, засобів зв'язку, інформатики, аерокосмічної галузі. - Освоєння космічного простору (висадка астронавтів на Місяць у 1969 р., створення багаторазового космічного корабля "Спейс Шаттл", запуски автоматичних станцій на Марс, до Венери, віддалених планет Сонячної системи тощо).
Участь США в розрядці міжнародної напруженості- Участь у зустрічах на вищому рівні, візит у СРСР Р. Ніксона (1972, 1974), Зустріч Л. Брежнєва з Дж. Фордом (1974), Дж. Картером (1976). - Підписання документів, що закріплювали принцип мирного співіснування, скорочення озброєнь.
Відхід від політики " розрядки"- Виголошення нової міжнародної доктрини (президент Р. Рейган, 1982), що відроджувала "холодну війну". - Прискорення гонки озброєнь, оголошення програми СОІ (1983). - Окупація о. Гренада, де при владі перебував уряд радянсько-кубинської орієнтації. - Таємне надання підтримки керівникам нікарагуанських контрас. - Воєнні акції в Лівані. - Підтримка афганських партизанів.
" Рейганоміка" - підтримка приватної ініціативи, зменшення соціальних виплат і федеральних та соціальних витрат; зниження податків на доходи до 10 %- Подолано кризу 1970-х рр. - Зріс життєвий рівень американців, знизилося безробіття, інфляція. - Збільшились закордонні інвестиції.

Особливості сільськогосподарського виробництва

- Високий рівень електрифікації. - Поширення сільськогосподарської кооперації. - Зростання інвестицій у сільське господарство. - Формування агропромислового комплексу (АПК).

- Повна механізація обробітку ґрунту.

- Створення певного типу сільськогосподарського маркетингу. - Використання інтенсивних методів господарювання.

- Ріст потужності та універсальності техніки. - Зростання продуктивності праці.


Країни Західної Європи



Союз Радянських Соціалістичних Республік. Відроджені й нові незалежні держави


Втрати СРСР у Другій світовій війні за своїми розмірами набагато перевищували втрати інших країн-учасниць воєнних дій. За роки війни загинули

20-27 (або більше) млн чоловік, зруйновано 1710 міст, 70 тис сіл, 32 тис заводів і фабрик. СРСР утратив третину національного багатства. Країну довелося відроджувати з руїн ціною неймовірних зусиль мільйонів людей. До 19481950 рр. економіка в цілому була відбудована, показники досягли довоєнного рівня, але рівень життя населення лишався низьким.

1947 р.- Поліпшився матеріальний рівень життя (у 1947 р. скасовані картки на продукти харчування), з'явилися товари першої необхідності.
1957 р.- Розпочались реформи в економіці: створення територіальних органів управління економікою раднаргоспів; запровадження методу матеріального стимулювання, нової техніки. - Посилюється мілітаризація економіки.
1958 р.- Реорганізовані, а потім ліквідовані МТС, техніку передано колгоспам.
1959 р.- Розпочато реформу загальноосвітньої школи (уведення 11-річного навчання, політехнізація, русифікація, обов'язкове 8-річне навчання, скасування плати за навчання). - Упроваджено вирощування в широких масштабах на полях колгоспів та радгоспів кукурудзи. - Укрупнення колгоспів та радгоспів. - Обмежена індивідуальна трудова діяльність селян, зменшені присадибні земельні ділянки.
1961 р.- Погіршилось економічне становище, не вистачало продуктів харчування, з'явилися черги за хлібом.
1962 р.- Відбулися масові антиурядові демонстрації, що були викликані погіршенням постачання, зростанням цін, відсутністю політичних свобод. - Посилився контроль державних органів над усіма сферами суспільного життя. - Реформовано апарат КПРС (розділено на дві структури - промислову й сільську).
1963-1964 рр.- Здійснюються спроби продовжити економічні реформи, але економічне становище СРСР погіршується.
1964-1982 рр. СРСР в роки "застою"- Згортаються економічні реформи, розпочаті в 1965 р. за ініціативою Голови Ради Міністрів СРСР О. Косигіна ("косигінські реформи"). Реформи передбачали введення обмежених економічних методів управління, зростання самостійності підприємств. Утверджується екстенсивний шлях розвитку економіки. - У сільському господарстві вжиті заходи щодо вирішення гострої продовольчої проблеми: зростання капіталовкладень, агропромислова інтеграція, меліорація земель тощо. Але істотних успіхів вони не дали. - Поглиблення мілітаризації економіки (у середині 1970-х рр.
СРСР досяг військового паритету за рівнем озброєнь з НАТО й США); утворення військово-промислового комплексу (ВПК); ігнорування принципу достатності у виробництві озброєнь. - Досягнуті успіхи на окремих напрямах розвитку НТП (освоєння космосу, ядерна енергетика), пов'язаних з ВКП; у цілому народногосподарський комплекс СРСР був несприйнятний до досягнень НТП (упровадження комп'ютерів, "безлюдних" виробництв, біотехнології тощо). - Будівництво заводів-гігантів із застарілими технологіями; напередодні 1982 р. ручна праця в промисловості становила 40 %. - Здійснювались екологічні руйнівні проекти, що призвели до загострення низки соціальних проблем (меліорація Нечорнозем' я; бавовництво в Середній Азії; тощо). - Зростав освітній і культурний рівень працівників у різних галузях матеріального виробництва, який входив у суперечку з наявним рівнем самого виробництва. - Спостерігалися успіхи в житловому будівництві, уведення до ладу численних об'єктів культурно-побутового призначення. Водночас у будівництві збільшується обсяг "довгобуду" - об'єктів, що десятиліттями не вводилися в експлуатацію. - У галузях матеріального виробництва спостерігається зростання заробітної плати.
СРСР у 1985-1991 рр.- Курс на прискорення соціально-економічного розвитку почав здійснюватися відповідно до рішень XXVII з'їзду (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); КПРС. - Ініціатором курсу "прискорення" був М. Горбочов. - Засадами здійснення цього курсу повинні стати: активізація "людського фактора" (самодисципліна й самоорганізація; відповідальність працівників усіх ланок); прискорене впровадження досягнень НТП в усі сфери життя (комп'ютеризація тощо); адміністративні методи (держприймання продукції, жорсткий контроль за її якістю); громадсько-політичні кампанії (проти пияцтва та алкоголізму, "нетрудових прибутків" тощо). - Здійснити прискорення соціально-економічного розвитку не вдалося. Однією з причин стали жахливі наслідки аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 р.). Акцент перенесено на критику "механізмів гальмування", а потім і всього радянського періоду історії. Криза в країні поглибилась.


Країни Центральної та Східної Європи


У 1945-1946 рр. в країнах Центральної та Східної Європи (Польща, Чехословаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія, Югославія) була встановлена влада народно-демократичних урядів, що були, як правило, коаліційними, складалися із союзників по Народних фронтах, Руху Опору (винятком були Албанія і Югославія, уряди яких були однопартійними). У народно-демократичних урядах провідне місце поступово почали займати комуністи, що були прибічниками соціалістичних реформ. Цю політику підтримував СРСР, який надавав економічну, військову допомогу.

У 1950-1960-і рр. в країнах Центральної Європи завершуються соціалістичні реформи. Соціалізм, який побудовано в цих країнах, був більш демократичним, економічно гнучкішим, ніж в СРСР. Але задовольнити широкі верстви населення соціалістична форма держави не змогла, успіхи соціалістичних країн за численними показниками були нижчими за західноєвропейські. Особливо наочно це почало проявлятися в 1970-1980-і рр.

1945-1949 рр. Уряд Польщі організував відбудову економіки (у роки війни знищено понад 38% національного багатства держави); провів соціалістичні реформи (аграрну, націоналізацію великої промисловості, частини транспорту, банків, сільськогосподарського сектора, торгівлі), репресії проти опозиції, УПА (операція "Вісла", 1947).
1950 р.Почалася індустріалізація, Польща перетворилась з аграрної на аграрно-індустріальну країну. Велику економічну допомогу Польщі надав СРСР.
1960-1970-іНезважаючи на певні успіхи, яскраво проявилися негативні риси соціалізму в економіці, ідеології, культурі, усіх внутрішньополітичних процесах. Посилилась напруженість у суспільстві.
1975 р.Польща орієнтувалася на співробітництво з розвинутими країнами Заходу. Саме там купували нове устаткування й технології.
1981 р.Державна рада за згодою уряду, очолюваного В. Ярузельським, увела надзвичайний військовий стан, що діяв до 1983 р. "Солідарність", інші опозиційні організації були заборонені, але нормалізувати обстановку й поліпшити економічні показники уряду не вдалося.
Кінець 1990 р.На загальнонародних виборах президентом Польської Республіки (назва повернена у 1989 р.) обраний Л. Валенса.
1991 р.Відбулися вибори до парламенту, на яких перемогу здобули правоцентристські сили. Польща вступила на шлях ринкових, демократичних реформ. Після перших успіхів, пожвавлення економіки настала смуга труднощів. Внутрішньополітична обстановка загострилась, посилилась боротьба між політичними партіями.
На чергових президентських виборах Л. Валенса не здобув більшості голосів, президентом Польщі обрано О. Кваснєвського - лідера соціал-демократичної партії.
Незважаючи на те що до влади прийшли ліві сили, ринкові реформи були продовжені. Польща орієнтується на співробітництво із Заходом, вступила до НАТО.

У 1945 р. за участю СРСР створено Національний фронт чехів та словаків (НФ) і уряд. У травні 1945 р. чехословацькі партизани, національно-визвольна армія, радянські війська завершили визволення Чехословаччини від німецької окупації.

1945 р.У НФ переважали комуністи, на їхню вимогу негайно була розпочата аграрна реформа (ліквідоване поміщицьке землеволодіння) і часткова націоналізація.
1946 р.У НФ відбувся розкол, буржуазно-демократичні партії виступили проти соціалістичних реформ.
1947 р.Соціалістичні реформи тривали: було ліквідоване велике й середнє землеволодіння, прискорилася націоналізація.
1946-1960 рр.Почалася прискорена індустріалізація Словаччини. Досягнуті успіхи в економіці, культурі.
Середина 1960-хЗростають негативні явища в економіці, внутрішньополітичній обстановці, типові для соціалістичних країн цього періоду історії.
1975 і наступні рокиЗростають економічні проблеми, корупція.
1990 р.Уряд почав проводити ринкові реформи й політику демократизації внутрішньополітичного життя.

У грудні 1992 р. Чеська й Словацька Федеративна Республіка (ЧСФР) як єдина держава перестала існувати; на її теренах виникли дві держави - Чехія та Словаччина. У січні 1993 р. між Чехією та Словаччиною укладений договір про добросусідство й співробітництво.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 8. Тенденції розвитку національних економічних систем та основні напрями економічної думки в глобальному середовищі (50-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Передмова

  • МОДУЛЬ І. ЕКОНОМІЧНІ ВЧЕННЯ І РОЗВИТОК ГОСПОДАРСТВА ДО VIII СТ. ДО Н.Е. - 60-ТИХ РОКІВ ХІХ СТ.

  • 1.2. Господарство як підсистема суспільства. Критерії періодизації господарського розвитку

  • 1.3. Форми господарства у первісному суспільстві. Трипільська культура

  • 1.4. Найвідоміші пам'ятки античної культури

  • 1.5. Економічна думка країн Давнього Сходу

  • Тема 2. Господарський розвиток та економічна думка в період формування світових цивілізацій (VIII ст. до н.е. - XV ст . н.е.)

  • 2.4. Особливості господарського розвитку й економічної думки Середньовіччя

  • 2.5. Господарство та економічна думка Давньоруської держави

  • Тема 3. Формування передумов виникнення ринкового господарства та їх відображення в економічній думці (XVI - перша половина XVII ст.)

  • 3.2. Зародження мануфактурного виробництва в Західній Європі та Україні. Формування ринкових відносин

  • 3.3. Меркантилізм - перша школа політичної економії. Особливості меркантилізму в різних країнах

  • 3.4. Економічний розвиток українських земель у період козацької доби

  • 3.5. Особливості культури Західної Європи

  • Тема 4. Розвиток ринкового господарства в суспільствах європейської цивілізації та його відображення в економічній думці (друга половина ХVII ст. - 60-ті роки XIX ст.)

  • 4.2. Зародження та характерні особливості класичної школи політичної економії

  • 4.3. Економічна теорія фізіократів (Ф. Кене, Ф. Тюрго)

  • 4.4. А. Сміт - економіст мануфактурного періоду розвитку капіталізму

  • 4.5. Економічні погляди представника французької класичної школи політичної економії Ж. Б. Сея

  • 4.6. Д. Рікардо - економіст епохи промислового перевороту

  • 4.7. Економічні погляди класичної політичної економії у працях Дж. С. Мілля

  • 4.8. Марксистська економічна теорія. Основні проблеми "Капіталу" К. Маркса

  • 4.9. Історична школа

  • МОДУЛЬ ІІ. ГОСПОДАРСТВО ТА ЕКОНОМІЧНА ДУМКА В ПЕРІОД ІЗ 70-ТИХ РОКІВ ХІХ СТ. - ДО ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

  • 5.2. Австрійська школа граничної корисності (К. Менгер, Е. Бем-Баверк, Ф. Візер)

  • 5.3. Формування неокласичної традиції в політичній економії. Кембриджська школа. Економічна теорія А. Маршалла

  • 5.4. Американська школа маржиналізму Дж. Б. Кларка

  • Тема 6. Особливості розвитку ринкового господарства та основні напрямки економічної думки в Україні (друга половина ХІХ ст. - початок ХХ ст.)

  • 6.2. Завершення промислового перевороту, виникнення акціонерних товариств та монополій

  • 6.3. Особливості розвитку економічної думки України в останній третині XIX ст. - на початку ХХ ст.

  • 6.4. Зародження та особливості розвитку кооперативного руху

  • Тема 7. Світове господарство та економічна думка на початку XX ст.

  • 7.2. Теорії імперіалізму

  • 7.3. Теоретична система та економічна програма регулювання економіки Дж. Кейнса

  • 7.4. Виникнення й загальна характеристика неолібералізму

  • Тема 8. Тенденції розвитку національних економічних систем та основні напрями економічної думки в глобальному середовищі (50-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)
  • 8.2. Науково-технічна революція та її вплив на розвиток світової системи господарства

  • 8.3. Глобалізація як тенденція розвитку людства. Глобальні проблеми світового господарства

  • 8.4. Розвиток кейнсіанства та його течії. Неокейнсіанство та посткейнсіанство

  • 8.5. Еволюція інституціоналізму. Неоінституціоналізм та його основні представники

  • 8.6. Концепції футурології та їхня еволюція

  • Тема 9. Господарство та економічна думка України в умовах командно-адміністративної економічної системи та відновлення основ ринкової системи господарства (20-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)

  • 9.2. Економічні дискусії 20-30-х років ХХ ст.

  • 9.3. Господарський розвиток України в умовах командно-адміністративної системи

  • 9.4. Розбудова національної економіки України в роки незалежності, її ринкова трансформація

  • 9.5. Сучасний стан розвитку української економічної думки

  • Література

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи