Основні риси економіки країн Західної Європи у Середньовіччя
Середньовіччя - це відносно тривалий період у розвитку суспільства, який має характерні, особливі форми соціального, політичного та культурного життя. В цю історичну епоху людство пішло значно далі шляхом розвитку матеріальної та духовної культури.
В історіографії господарство Середньовіччя характеризується такими загальними ознаками:
- панування приватної власності, основою якої була земля у формі феодала (умовно-службове спадкове надання); - монополія феодалів на землю, яка виявлялася у принципі "немає землі без сеньйора";
- умовний характер, ієрархічна структура земельної власності, що ґрунтувалася на васальних зв'язках; - суперечність між великою власністю на землю і дрібним селянським виробництвом;
- особиста, поземельна, судово-адміністративна й військово-політична залежність селянина від землевласника; - рентна форма експлуатації феодально залежного селянства;
- переважання натурального господарства та другорядна роль обміну; - сеньйорія, ремісничий цех, торгова гільдія як головні господарські форми.
Аграризація економіки зумовила назву Середньовіччя в науковій літературі "аграрна цивілізація", а суспільство - традиційне.
Основні періоди феодалізму
Характеристика етапів феодалізму
Форми феодального землеволодіння, що сформувалися у Західній Європі
Аллод - повністю незалежне спадкове землеволодіння; земля, що вільно відчужується.
Бенефіций - умовна, неспадкова форма землеволодіння, що передбачає несення певної служби, найчастіше військової.
Феод - умовна, спадкова форма землеволодіння, що передбачає прийняття васальної присяги сюзерену-феодалу, який надав землю. Присяга зобов'язувала васала воювати під командою сюзерена і, за необхідності, викупати останнього з полону.
Права феодала
1. Можливість піти від феодала надавав сам феодал.
2. Право першої ночі.
3. Дозвіл на покидання землі господаря селянином.
4. Продаж земельних наділів.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.4. Особливості господарського розвитку й економічної думки Середньовіччя“ на сторінці 1. Приємного читання.