4.1. Промисловий переворот та його особливості в провідних країнах світу
Промисловий переворот - це світовий процес. Для нього були характерними як загальні закономірності, так і специфіка та особливості в кожній окремо взятій країні.
Промисловий переворот - це перехід від мануфактури до великого машинного фабрично-заводського виробництва, який забезпечував упровадження в промислове виробництво й транспорт системи робочих машин, парових двигунів, створення самостійної машинобудівної галузі. Завершення промислового перевороту знаменувало остаточну перемогу індустріальної цивілізації над аграрною
Технічний прогрес передував промисловому перевороту та відбувався в ході його розвитку. Він почався в текстильній, поширився в металургійній промисловості, енергетиці та транспорті
Революційну роль у розвитку промисловості відіграв винахід парової машини Дж. Уаттом (1769), удосконаленої в універсальну машину подвійної дії (1784). Це дало змогу широко використовувати вугілля як основне паливо
У металургії перша піч для виплавлювання чавуну на коксі була розроблена А. Дербі ще в 1709 р., однак лише в 1750-х роках розпочалося їх будування. У 1784 р. Г. Корт одержав патент на піч для пудлінгування заліза. Були освоєні прокатні вальці, що збільшило продуктивність праці в металургії в 15 разів
Промисловий переворот в Англії
Зовнішньоекономічні передумови промислового перевороту в Англії
Безпосередньо полягали в безоглядному пограбуванні колоній.
На кінець XVIII ст. Англія перетворилася на найбільшу морську й колоніальну державу світу.
Величезні прибутки, які забезпечувалися пануванням у світовій торгівлі, використанням незліченних багатств Північної Америки, Індії та інших колоніальних володінь, вкладалися в англійську промисловість.
Не останню роль у цьому відіграла й політика протекціонізму та меркантилізму, яку проводив англійський уряд.
Зовнішньоекономічні умови - постійний попит у Європі на англійські вироби, викликаний безперервними війнами, забезпечував їм ринок збуту й теж сприяв здійсненню промислового перевороту.
Надзвичайно сприятливими для промислового перевороту було географічне розташування
Великобританії та природноекономічні умови країни (водні комунікації, зручні гавані, великі поклади залізної руди та вугілля, наявність сировини для текстильної промисловості).
Важливим фактором промислового перевороту був вихід на якісно новий технічний рівень
Механік Джон Кей у 1733 р. вдосконалив ткацький верстат "летючим човником".
Винахідником - ткачем Джеймсом Харгривсом у 1764 р. винайдена , механічна прядка "Дженні", на якій можна було працювати з 16-18 веретенами.
Процеси ткацтва деякий час відставали від механізованого прядіння, але ця невідповідність була ліквідована винаходом механічного ткацького верстата Е. Картрайта в 1785 р. Він заміняв роботу 40 ткачів.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 4. Розвиток ринкового господарства в суспільствах європейської цивілізації та його відображення в економічній думці (друга половина ХVII ст. - 60-ті роки XIX ст.)“ на сторінці 1. Приємного читання.