Розділ «3.3. Меркантилізм - перша школа політичної економії. Особливості меркантилізму в різних країнах»

Історія економіки та економічної думки
розвиток товарно-грошових відносин

Ідеологію меркантилізму розкривають головні положення По-перше, багатством є лише те, що може бути реалізованим і справді реалізується в грошах; тобто багатство - це не що інше, як нагромадження грошей.

По-друге, виробництво створює потрібні передумови для утворення багатства, а тому потребує постійного заохочення й розвитку.

По-третє, безпосереднім джерелом багатства є сфера обігу, тобто сфера, де продукти перетворюються на гроші.

По-четверте, сфера обігу є водночас і джерелом прибутку, що утворюється завдяки продажу товарів за більш високою ціною, ніж ціна купівлі (Г-Г' -гроші, що породжують гроші, - такою є формула капіталу в меркантилістів).

По-п'яте, не будь-який обіг товарів і грошей є джерелом багатства.

По-шосте, баланс зовнішньої торгівлі має бути активним, тобто треба менше купувати в іноземців і більше їм продавати.

методи дослідження меркантилістів

Найбільш відомі представники раннього меркантилізму

Вільям Стаффорд (Англія)

Гаспар Скаруффі (Італія)

ранній меркатилізм пропагував: найвідоміші представники монетарного меркантилізму
Вільям СтаффордВиявляє досить правильне як на ті часи розуміння зв'язку між вартістю грошей і вартістю товарів. - Доводить шкідливість вивезення монети за кордон, бо від того зростають ціни й погіршується становище народу. Але гроші є тільки засобом обігу. - Пропонує: - заборонити ввезення предметів розкошів та деяких інших товарів, - регламентувати торгівлю, - обмежити вивезення монети, - розширити виробництво сукна - найпопулярнішого тоді англійського експортного продукту.
Томас Мен- Висловлюється проти заборони вивезення грошей, тому що,
на його думку, гроші приносять багатство, тільки перебуваючи в обороті. - Чітко формулює теорію торгового балансу: "Звичайним засобом для збільшення нашого багатства й наших скарбів є іноземна торгівля, що в ній ми завжди маємо дотримуватися того правила, щоб щорічно продавати іноземцям своїх товарів на більшу суму, ніж ми споживаємо їхніх товарів". - Мен є прихильником розвитку вітчизняної промисловості. Як і Стаффорд, вимагає заміни експорту сировини експортом готових виробів. - Уважає досить суттєвим також розвиток транзитної торгівлі, оскільки вона, на його думку, також є джерелом збагачення.
Самуїл Фортрей- З метою стимулювання розвитку промисловості він пропонує встановлення на іноземні товари високого мита, унаслідок чого ціни на товари, що завозяться в Англію, зростатимуть. Це, у свою чергу, сприятиме збуту товарів вітчизняного виробництва. - Чи не єдиний з меркантилістів, хто приділяє особливу увагу засобам, які могли б підвищити продуктивність сільського господарства. Він, як всі інші меркантилісти, уважає, що тільки від промисловості "головним чином залежить багатство королівства".
Джеймс Стюарт- Спробував оновити й розвинути далі меркантилістську концепцію у XVIII ст., коли вже поширилася теорія трудової вартості. - Не поділяє ілюзій меркантилістів, що багатство створюється внаслідок продажу окремими капіталістами товарів за ціною, що перевищує їхню вартість. - Розрізняє "позитивний прибуток", що залежить від продуктивності праці, та "відносний прибуток", що є результатом обміну в процесі міжнародної торгівлі. На його думку, тільки позитивний прибуток породжує зростання суспільного багатства.
представники французького меркантилізму
Жан Батист Кольбер- На його честь політику меркантилізму інколи називають ще кольберизмом. - Уважав, що могутність держави визначається кількістю грошей, що є в її розпорядженні, а їх може дати тільки торгівля. "Ми повинні завоювати народи нашою промисловістю, - говорив він, - і перемогти їх нашим смаком".
Антуан Монкретьєн де Ваттевіль- Спробував розробити економічні заходи, запровадження яких дало б змогу пожвавити народне господарство Франції. Виходячи з англійського досвіду, досить детально розглядає проблеми розвитку мануфактур, питання торгівлі, мореплавства, професійного навчання тощо. - Є палким захисником третього стану, найбільш важливою частиною якого він уважає торговців. - Протиставляючи інтереси Франції інтересам інших країн, засуджує французьку політику забезпечення свободи торгівлі купцям з інших країн. - Відрізняється від багатьох інших меркантилістів ще й тим, що приділяє увагу потребі поліпшити становище народу, особливо селянства. Уважає, що держава має турбуватися про нього.
представники італійського меркантилізму
Гаспар СкаруффіЗапропонував грандіозний як на той час проект скликання загальноєвропейської конференції під керівництвом папи або оратора з метою налагодити грошовий обіг у міжнародному масштабі. - Запропонував установити єдину загальноєвропейську грошову систему, визнати золото та срібло валютними металами, прирівнюючи одну вагову частину золота до 12 вагових частин срібла. - На відміну від інших монетаристів рекомендував ліквідувати національні бар'єри, що обмежують обіг; золото та срібло трактував як звичайні товари.
Бернардо Даванцаті- Флорентійський банкір-економіст, який опублікував у 1582 р. книжку "Читання про монету". - Був прихильником біметалізму, засуджував хаос у грошовому обігу, пропонував повернутися до вільного
карбування монет та обігу зливків.
Антоніо СерраЗаперечує концепцію монетаризму й дотримується теорії "торгового балансу". - Засуджує заборону вивезення грошей і регламентацію їхнього обігу, втручання держави в економічне життя, як приклад наводячи Венецію, котра має достатньо грошей завдяки тому, що розвиває свою промисловість, веде широку торгівлю. - Наявність грошей у державі, що не має копалень, за Серрою, залежить від розвитку ремесла, працьовитості та винахідливості населення, розвитку торгівлі, відповідної політики уряду.
Антоніо Дженовезі- У "Лекціях про комерцію й цивільну економіку" детально аналізує теорію торгового балансу. Неможливо допускати такий вивіз товарів, котрий послабив би вітчизняну промисловість, і таке ввезення, котре завдало б шкоди вітчизняним ремеслам, уважає Дженовезі. - Багатство, на думку Дженовезі, це не гроші самі по собі, а правильно організована за їхньою допомогою зовнішня торгівля. Надлишок грошей є зайвим. Їх має бути стільки, скільки необхідно для обслуговування торгівлі.

Економічна думка України та Росії тієї доби здебільшого відрізнялася від західноєвропейських меркантилістських концепцій широтою й оригінальністю підходу до розв'язання багатьох питань, зокрема суті багатства та його джерел, ролі промисловості в економіці.


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „3.3. Меркантилізм - перша школа політичної економії. Особливості меркантилізму в різних країнах“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Передмова

  • МОДУЛЬ І. ЕКОНОМІЧНІ ВЧЕННЯ І РОЗВИТОК ГОСПОДАРСТВА ДО VIII СТ. ДО Н.Е. - 60-ТИХ РОКІВ ХІХ СТ.

  • 1.2. Господарство як підсистема суспільства. Критерії періодизації господарського розвитку

  • 1.3. Форми господарства у первісному суспільстві. Трипільська культура

  • 1.4. Найвідоміші пам'ятки античної культури

  • 1.5. Економічна думка країн Давнього Сходу

  • Тема 2. Господарський розвиток та економічна думка в період формування світових цивілізацій (VIII ст. до н.е. - XV ст . н.е.)

  • 2.4. Особливості господарського розвитку й економічної думки Середньовіччя

  • 2.5. Господарство та економічна думка Давньоруської держави

  • Тема 3. Формування передумов виникнення ринкового господарства та їх відображення в економічній думці (XVI - перша половина XVII ст.)

  • 3.2. Зародження мануфактурного виробництва в Західній Європі та Україні. Формування ринкових відносин

  • 3.3. Меркантилізм - перша школа політичної економії. Особливості меркантилізму в різних країнах
  • 3.4. Економічний розвиток українських земель у період козацької доби

  • 3.5. Особливості культури Західної Європи

  • Тема 4. Розвиток ринкового господарства в суспільствах європейської цивілізації та його відображення в економічній думці (друга половина ХVII ст. - 60-ті роки XIX ст.)

  • 4.2. Зародження та характерні особливості класичної школи політичної економії

  • 4.3. Економічна теорія фізіократів (Ф. Кене, Ф. Тюрго)

  • 4.4. А. Сміт - економіст мануфактурного періоду розвитку капіталізму

  • 4.5. Економічні погляди представника французької класичної школи політичної економії Ж. Б. Сея

  • 4.6. Д. Рікардо - економіст епохи промислового перевороту

  • 4.7. Економічні погляди класичної політичної економії у працях Дж. С. Мілля

  • 4.8. Марксистська економічна теорія. Основні проблеми "Капіталу" К. Маркса

  • 4.9. Історична школа

  • МОДУЛЬ ІІ. ГОСПОДАРСТВО ТА ЕКОНОМІЧНА ДУМКА В ПЕРІОД ІЗ 70-ТИХ РОКІВ ХІХ СТ. - ДО ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

  • 5.2. Австрійська школа граничної корисності (К. Менгер, Е. Бем-Баверк, Ф. Візер)

  • 5.3. Формування неокласичної традиції в політичній економії. Кембриджська школа. Економічна теорія А. Маршалла

  • 5.4. Американська школа маржиналізму Дж. Б. Кларка

  • Тема 6. Особливості розвитку ринкового господарства та основні напрямки економічної думки в Україні (друга половина ХІХ ст. - початок ХХ ст.)

  • 6.2. Завершення промислового перевороту, виникнення акціонерних товариств та монополій

  • 6.3. Особливості розвитку економічної думки України в останній третині XIX ст. - на початку ХХ ст.

  • 6.4. Зародження та особливості розвитку кооперативного руху

  • Тема 7. Світове господарство та економічна думка на початку XX ст.

  • 7.2. Теорії імперіалізму

  • 7.3. Теоретична система та економічна програма регулювання економіки Дж. Кейнса

  • 7.4. Виникнення й загальна характеристика неолібералізму

  • Тема 8. Тенденції розвитку національних економічних систем та основні напрями економічної думки в глобальному середовищі (50-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)

  • 8.2. Науково-технічна революція та її вплив на розвиток світової системи господарства

  • 8.3. Глобалізація як тенденція розвитку людства. Глобальні проблеми світового господарства

  • 8.4. Розвиток кейнсіанства та його течії. Неокейнсіанство та посткейнсіанство

  • 8.5. Еволюція інституціоналізму. Неоінституціоналізм та його основні представники

  • 8.6. Концепції футурології та їхня еволюція

  • Тема 9. Господарство та економічна думка України в умовах командно-адміністративної економічної системи та відновлення основ ринкової системи господарства (20-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)

  • 9.2. Економічні дискусії 20-30-х років ХХ ст.

  • 9.3. Господарський розвиток України в умовах командно-адміністративної системи

  • 9.4. Розбудова національної економіки України в роки незалежності, її ринкова трансформація

  • 9.5. Сучасний стан розвитку української економічної думки

  • Література

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи