Джон Бейтс Кларк (1847-1938) народився в м. Проведенсі штату Род-Айленд у США. Професор Колумбійського університету, фундатор американської школи маржиналізму. З 1911 р. Кларк був директором відділу економіки та історії Фонду Карнегі.
Головна відмінність учення Дж. Б. Кларка від інших шкіл маржиналізму полягає в аналізі проблем виробництва й розподілу, який спирався на концепцію граничної продуктивності праці і капіталу. Виходячи із цього, американську школу маржиналізму часто називають школою граничної продуктивності.
Серед низки його наукових праць виділяють такі:
- "Філософія багатства" (1886);
- "Розподіл багатства " (1899);
- "Проблеми монополії" (1901);
- "Сутність економічної теорії" (1907) та ін..
Заглиблення в маржиналістські ідеї та неординарність аналізу дали змогу американському досліднику сформулювати ряд нових ідей, які лягли в основу неокласичної економічної теорії.
Дж. Б. Кларк сформулював три закони:
Перший закон | Закон граничної продуктивності факторів виробництва. |
Другий закон | Закон специфічної продуктивності. |
Третій закон | Закон спадної продуктивності праці і капіталу. |
Перший закон
В основі його лежить концепція граничної корисності, але Кларк вносить до неї істотні доповнення. По-перше, економічну оцінку благ, їхньої корисності дає не індивід, а групи покупців. Кожний клас покупців регулює ціну блага як елемента суспільного багатства. Споживач витрачає свої гроші спочатку на найбільш корисні блага, які певний клас покупців може купити на останню грошову одиницю, що в нього є.
Другий закон
Кожний фактор виробництва має специфічну продуктивність і робить внесок у цінність продукту. Власнику відповідного чинника належить внесок цього чинника - це, за Кларком, закон розподілу.
Третій закон
Збільшення будь-якого чинника виробництва за незмінності інших дає спадний приріст продукції. Твердження про спадну продуктивність стосовно землі висловлював Т. Мальтус та ін.
- Установлення рівноваги всієї економічної системи американський теоретик пов'язував з оптимальними пропорціями між затратами "соціальних" виробничих ресурсів. Умови рівноваги можуть бути такими:
- продукт, створений у "зоні байдужості" "соціальною працею", дорівнює загальному фонду заробітної плати (ціни "соціальної праці");
- продукт, створений у "зоні байдужості" "соціальним капіталом", дорівнює загальному обсягу відсоткових платежів (ціни "соціального капіталу").
- На думку Дж. Б. Кларка, ціни "соціальних" факторів виробництва, відхиляючись від своїх граничних продуктів, водночас приводять у рух ринкові сили, які встановлюють рівновагу всієї економічної системи.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „5.4. Американська школа маржиналізму Дж. Б. Кларка“ на сторінці 1. Приємного читання.