Яскравим прикладом господарського розвитку епохи первісного суспільства є трипільська культура, що була поширена на території України в період 35001700 роки. до н.е..
Трипільська цивілізація - це блискуча археологічна культура, що існувала на території Правобережної України та Молдови протягом декількох тисячоліть (кінець неоліту - мідний вік).
Перші знахідки трипільської культури виявлені археологом Вікентієм Хвойком у 1893 році поблизу села Трипілля (звідси і назва культури). Пізніше, схожі відкриття зроблені на території Румунії й Молдови, де трипільська культура відома під назвою "культура Кукутені". Спочатку вчені припускали, що ця цивілізація створена аріями або стародавніми слов'янами. Сьогодні з'явилася теорія про те, що трипільська культура не індоєвропейського походження, проте, її точні витоки невідомі до тепер.
Вікентій Хвойка
В період свого зародження трипільська культура розташовувалася в пониззі Дунаю (Кереш, Старчево, Боян, Кукутені), потім поширилася на території між Дністром і Бугом, а згодом перемістилася ближче до Дніпра.
Розширюючи територію свого проживання, трипільці контактували з іншими племенами, що проживали там. Так, внаслідок взаємодії з представниками Бузько-Дністровської археологічної культури Трипільська культура розпочала своє широкомасштабне поширення на території теперішньої України. В Україні виявлено величезну кількість (понад 1000) пам'яток трипільської культури. Вони згруповані у трьох районах: Середня Наддністрянщина, Надпруття й Надбужжя, Наддніпрянщина.
Періодизація трипільської культури: - ранній етап (УІ-У тис до н.е.) - люди жили в землянках, знаряддя праці виготовляли із кременю, каменю, кісток та ріг тварин; - середній етап (друга половина У тис - 3150 роки) - людські поселення укріплені ровами та валами, видобувається мідна сировина; - пізній етап (3150-2650 роки до н.е.) - великі наземні житла, розвивається обробка металу.
Обряди поховання у трипільців
Обряд тілопокладення (інгумація).
- Кремація - спалення тіла і захоронення решток у глиняних урнах.
- У пониззі Дніпра пізні племена споруджували кургани зі складними
конструкціями для померлих.
- Жертовні поховання людей поряд з храмами.
Носії трипільської культури
належали до середземноморської раси, поширеної у Південно-Східній
Європі;
- невисокі та вузьколиці люди;
- мали гарно профільовані тонкі риси обличчя.
Заняття трипільців:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „1.3. Форми господарства у первісному суспільстві. Трипільська культура“ на сторінці 1. Приємного читання.