Розділ «4.3. Економічна теорія фізіократів (Ф. Кене, Ф. Тюрго)»

Історія економіки та економічної думки

У другій половині XVIII ст. у Франції економісти здійсненими спробу сформувати економічну науку на широкій основі, їх називали фізіократами (фр. -phiiocrato-, гр. - phyic- природа, krato- влада), або прихильниками природного закону, виразниками природовладдя, через те що вони намагались знайти природні закони суспільного буття.

Сама назва "фізіократи" походить від назви книги Дюпона де Немур "Фізіократія, або природна конституція найбільш вигідного управління людським родом" (1768). Школа фізіократів виникла в перехідний період від феодалізму до капіталізму, під час розвитку у Франції мануфактурного капіталізму. Цей напрям класичної політичної економії відводив центральну роль в економіці сільськогосподарському виробництву.

Головним представником і розробником фізіократизму був Франсуа Кене (1694-1774). Основні його роботи: "Загальні принципи економічної політики землеробської держави й примітки до цих принципів" (1758), "Економічна таблиця" (1758), "Про торгівлю" (1765), "Природне право" (1765) та ін.

Учнями та послідовниками Кене були Мірабо Віктор Рікеті (1715-1789), Дюпон де Немур П'єр Самюель (1739-1817), Тюрго Анн Робер Жак (1727-1781). Щоправда, сам Тюрго не вважав себе ні учнем, ні послідовником Кене, хоч підтримував основи фізіократичного вчення.

Фізіократи піддавали критиці меркантилізм, уважаючи, що увага виробництва має бути спрямована не на розвиток торгівлі та нагромадження грошей, а на створення достатку "творів землі", у чому, на їхню думку, полягає справжній достаток нації.

Гроші не зараховувалися до жодного з видів авансів. Для фізіократів не існувало поняття грошового капіталу, вони стверджували, що гроші самі по собі безплідні, і визнавали лише одну функцію грошей - "як засіб обігу". Нагромадження грошей уважали шкідливим, оскільки воно вилучає гроші з обороту й позбавляє їх єдиної корисної функції - слугувати обміну товарів._

Фізіократи проаналізували речовинні складові капіталу, розрізняючи "щорічні аванси", річні витрати й "первинні аванси", які становлять фонд організації землеробського господарства й витрачаються відразу на багато років уперед. "Первісні аванси" (витрати на землеробське облаштування) відповідають основному капіталу, а "щорічні аванси" (щорічні витрати на сільськогосподарське виробництво) - оборотному капіталу.

Податки, на думку Кене, повинні стягуватися тільки із землевласників у розмірі 1/3 чистого продукту. Кене розробив концепцію природного порядку, в основі якої лежать моральні закони держави, тобто інтереси окремої особи не можуть йти врозріз зі спільними інтересами суспільства._

основні напрямки роботи фізіократів

Створення багатства й чистого продукту

- Кене ввів в економічну теорію поняття "чистий продукт", під яким фізіократи розуміли надлишок продукції над витратами виробництва в землеробстві. "Щорічно створювані багатства, які утворюють доходи нації, - пише Кене, - являють собою продукт, що становить після відрахування всіх витрат прибутки, вилучувані із земельних володінь". Як видно із цього визначення, Кене змішує поняття продукту як фізичної субстанції з категорією прибутку.

- Кене стверджує, що чистий продукт у землеробстві створюється працею. "Праця в сільському господарстві, - говорить Кене, - відшкодовує затрати, оплачує робітників, зайнятих обробітком землі, приносить дохід землеробу й, крім цього, виробляє доходи земельної власності. Ті, хто купує вироби промисловості, сплачують вкладені затрати, робочу силу й прибуток торговця, але зверх цього в таких виробах не виробляється жодного доходу. Усі витрати на виробництво виробів промисловості покриваються за рахунок доходів, одержуваних від земельної власності".

- Кене вважав, що в сфері обігу прибуток також не створюється, що обмін насправді нічого не виробляє, оскільки "...торгівля є нічим іншим, як обміном цінності на рівноцінність", а прибуток торговців країни являє собою фонд витрат, який зникає з припиненням виробництва, а вигода від продажу потягне за собою втрати при купівлі.

Капітал і відсоток на капітал

Щорічні затрати в землеробстві на виробництво (насіння, робоча сила) Кене називав щорічними авансами, а затрати на кілька років (машини, будівлі, худобу) - початковими авансами. Ці аванси Кене розглядав як капітал у натуральній формі й наголошував на необхідності їх ефективного використання. Він відзначає, що щорічні аванси входять до затрат виробника повністю, а початкові - частково. Промисловий капітал Кене вважав безплідним. - За Кене, відсоток на капітал, відданий у позичку, ґрунтується на подібності, яку він має з доходом від землі й заробітком від торгівлі перепродавців, а величина грошового відсотка нарівні із земельним доходом підпорядкована природному закону, який обмежує розмір того й того. Як пише Кене, "...лише остання (земля. - Авт.) насправді приносить дохід, і один лише цей дохід може служити основою для стягування відсотка з капіталів, вкладених у вічні ренти".

Чистий продукт землі як єдиний елемент національного багатства

- Згідно з фізіократичним ученням, промисловий прибуток і грошовий відсоток породжуються чистим продуктом (земельною рентою). Починаючи ж з А. Сміта, ряд економістів уважають, що земельна рента й процент є похідними від промислового прибутку, який поділяється між різними класами. К. Маркс при цьому називає промисловий прибуток початковою загальною формою додаткової вартості.

- Маркс відзначає, що "...землеробська праця становить природну основу не тільки для додаткової праці в сфері самого землеробства, але й для перетворення всіх інших галузей праці на самостійні галузі, а отже, і для створюваної в них додаткової вартості; тому зрозуміло, що саме її до тих пір повинні були розглядати як творця додаткової вартості, доки взагалі суспільною вартістю вважалась певна конкретна праця, а не абстрактна праця і її міра, робочий час".

- Річард Джон у своїй праці "R. Jone-. On the Di-tribution- of Welth - London, 1831, р. 159-160" (Російський переклад: Джон Ричард. Экономические сочинения. - Соцэквид, 1937, с. 114) відмічає: "Зрозуміло, що відносна чисельність тих людей, які можуть існувати, не займаючись землеробською працею, цілком визначається продуктивністю праці землеробів".

- У своїй роботі "Роздуми про створення і розподіл багатств" (1766) у книзі "Твори Тюрго. Нове видання Е. Дера. Том 1. - Париж, 1844" А. Тюрго показує, що капітали також походять із прибутків працюючих класів, але оскільки ці прибутки одержуються завжди із землі, оскільки всі вони виплачуються або з доходу, або з витрат виробництва цього доходу, то очевидно, що й капітали, цілком так само, як і дохід, походять із землі; або, точніше, вони є нічим іншим, як нагромадженням тієї частини вироблюваних землею цінностей, яку власники доходу або ж ті, з ким вони ділять свій дохід, можуть щорічно відкладати, не витрачаючи її на задоволення своїх потреб.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „4.3. Економічна теорія фізіократів (Ф. Кене, Ф. Тюрго)“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Передмова

  • МОДУЛЬ І. ЕКОНОМІЧНІ ВЧЕННЯ І РОЗВИТОК ГОСПОДАРСТВА ДО VIII СТ. ДО Н.Е. - 60-ТИХ РОКІВ ХІХ СТ.

  • 1.2. Господарство як підсистема суспільства. Критерії періодизації господарського розвитку

  • 1.3. Форми господарства у первісному суспільстві. Трипільська культура

  • 1.4. Найвідоміші пам'ятки античної культури

  • 1.5. Економічна думка країн Давнього Сходу

  • Тема 2. Господарський розвиток та економічна думка в період формування світових цивілізацій (VIII ст. до н.е. - XV ст . н.е.)

  • 2.4. Особливості господарського розвитку й економічної думки Середньовіччя

  • 2.5. Господарство та економічна думка Давньоруської держави

  • Тема 3. Формування передумов виникнення ринкового господарства та їх відображення в економічній думці (XVI - перша половина XVII ст.)

  • 3.2. Зародження мануфактурного виробництва в Західній Європі та Україні. Формування ринкових відносин

  • 3.3. Меркантилізм - перша школа політичної економії. Особливості меркантилізму в різних країнах

  • 3.4. Економічний розвиток українських земель у період козацької доби

  • 3.5. Особливості культури Західної Європи

  • Тема 4. Розвиток ринкового господарства в суспільствах європейської цивілізації та його відображення в економічній думці (друга половина ХVII ст. - 60-ті роки XIX ст.)

  • 4.2. Зародження та характерні особливості класичної школи політичної економії

  • 4.3. Економічна теорія фізіократів (Ф. Кене, Ф. Тюрго)
  • 4.4. А. Сміт - економіст мануфактурного періоду розвитку капіталізму

  • 4.5. Економічні погляди представника французької класичної школи політичної економії Ж. Б. Сея

  • 4.6. Д. Рікардо - економіст епохи промислового перевороту

  • 4.7. Економічні погляди класичної політичної економії у працях Дж. С. Мілля

  • 4.8. Марксистська економічна теорія. Основні проблеми "Капіталу" К. Маркса

  • 4.9. Історична школа

  • МОДУЛЬ ІІ. ГОСПОДАРСТВО ТА ЕКОНОМІЧНА ДУМКА В ПЕРІОД ІЗ 70-ТИХ РОКІВ ХІХ СТ. - ДО ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

  • 5.2. Австрійська школа граничної корисності (К. Менгер, Е. Бем-Баверк, Ф. Візер)

  • 5.3. Формування неокласичної традиції в політичній економії. Кембриджська школа. Економічна теорія А. Маршалла

  • 5.4. Американська школа маржиналізму Дж. Б. Кларка

  • Тема 6. Особливості розвитку ринкового господарства та основні напрямки економічної думки в Україні (друга половина ХІХ ст. - початок ХХ ст.)

  • 6.2. Завершення промислового перевороту, виникнення акціонерних товариств та монополій

  • 6.3. Особливості розвитку економічної думки України в останній третині XIX ст. - на початку ХХ ст.

  • 6.4. Зародження та особливості розвитку кооперативного руху

  • Тема 7. Світове господарство та економічна думка на початку XX ст.

  • 7.2. Теорії імперіалізму

  • 7.3. Теоретична система та економічна програма регулювання економіки Дж. Кейнса

  • 7.4. Виникнення й загальна характеристика неолібералізму

  • Тема 8. Тенденції розвитку національних економічних систем та основні напрями економічної думки в глобальному середовищі (50-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)

  • 8.2. Науково-технічна революція та її вплив на розвиток світової системи господарства

  • 8.3. Глобалізація як тенденція розвитку людства. Глобальні проблеми світового господарства

  • 8.4. Розвиток кейнсіанства та його течії. Неокейнсіанство та посткейнсіанство

  • 8.5. Еволюція інституціоналізму. Неоінституціоналізм та його основні представники

  • 8.6. Концепції футурології та їхня еволюція

  • Тема 9. Господарство та економічна думка України в умовах командно-адміністративної економічної системи та відновлення основ ринкової системи господарства (20-ті роки XX ст. - початок XXI ст.)

  • 9.2. Економічні дискусії 20-30-х років ХХ ст.

  • 9.3. Господарський розвиток України в умовах командно-адміністративної системи

  • 9.4. Розбудова національної економіки України в роки незалежності, її ринкова трансформація

  • 9.5. Сучасний стан розвитку української економічної думки

  • Література

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи