- Завершення промислового перевороту в провідних галузях української економіки створило матеріально-технічні та соціальні передумови подальшого розвитку економіки. Наприкінці ХІХ ст. в Україні, незважаючи на залишки кріпацтва, розпочалася індустріалізація. Ознакою цих процесів було повсюдне застосування у виробництві парових двигунів, систем машин та механізмів. Основним промисловим паливом стало кам'яне вугілля. Більш інтенсивно використовувалися у виробництві досягнення науки й техніки. Усе це сприяло розвитку традиційних для України галузей промисловості, пов'язаних із сільським господарством і перш за все цукровою промисловістю. У ній розпочалися процеси концентрації виробництва, у результаті яких зменшувалася загальна кількість цукрових заводів, збільшувалася кількість робітників і виробництво цукру. Найбільші цукрозаводчики України об'єдналися в цукровий синдикат - перше в Російській імперії монопольне об'єднання, що виникло в Києві в 1887 р. Через 5 років до нього входило 90 % діючих заводів в Україні.
- В останні десятиріччя ХІХ ст. збудовано 17 великих металургійних заводів у Катеринославській та Херсонській губерніях, 9 із них належали іноземним підприємцям. На кошти іноземного капіталу (англійського, бельгійського, французького) були збудовані: завод Джона Юза з робітничим селищем Юзівка (нині Донецьк); Дніпропетровський завод у селищі Кам'янському (нині Дніпродзержинськ); Гданцівський завод біля Кривого Рогу. Російські промисловці стали власниками заводів: Брянського біля Катеринослава, Дружківського та Донецько-Юр'ївського в Донбасі.
- Іноземних капіталістів приваблювали: наявність в Україні сировини, дешевої робочої сили; перспективи розширення внутрішніх ринків у зв'язку з розвитком капіталістичних відносин; пільгові заходи уряду, тобто все, що забезпечувало прибутки. Одночасно залучення іноземних інвестицій сприяло впровадженню новітньої техніки й технології, зміцненню культурних зв'язків між країнами й народами.
- З 1888 по 1894 рр. в Україні створено 22 іноземні акціонерні компанії. Ключові позиції в кам'яновугільній, залізорудній та металургійній промисловості України займали французькі, бельгійські, англійські та німецькі капітали. Значним досягненням у процесі індустріалізації України стало спорудження Харківського та Луганського паровозобудівних заводів, на яких до 1900 р. було збудовано 233 паровози.
- Процесам індустріалізації в Україні все більше сприяла монополізація. Економічна криза 1900-1903 рр. стала переломним моментом в формуванні монополій. Це пов'язане з тим, що криза призвела до банкрутства сотень дрібних і слабких підприємств. Натомість виник ряд великих монополістичних об'єднань, таких як "Продмет", "Продвагон", "Продвугілля" та ін. Монополії проникали в усі сфери господарства.
- Напередодні Першої світової війни в Україні не було вже жодної важливої галузі промисловості, у якій виробництво не було б монополізоване. За рівнем концентрації промислового виробництва Україна вийшла на початку ХХ ст. на одне з перших місць у світі. - У цілому процеси індустріалізації сприяли тому, що Україна зробила значний поступ у своєму розвитку. Вона перетворилася на один із найрозвинутіших у промисловому відношенні регіонів імперії. Тут склалися такі великі промислові центри загальноімперського значення, як Донецький вугільно-металургійний, Криворізький залізорудний і Нікопольський марганцевий басейни та Південно-Західний цукробуряковий район._
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „6.2. Завершення промислового перевороту, виникнення акціонерних товариств та монополій“ на сторінці 1. Приємного читання.