Тема 5. господарство та економічна думка країн західної європи на етапі монополістичного розвитку ринкової економічної системи (70-ті роки ХІХ ст. - початок ХХ ст.)
5.1. Нові тенденції в розвитку господарств. Структурні зміни в економіці провідних держав світу
- Промисловий переворот, як обґрунтовується економічною наукою, являє собою перехід від ручного до великого фабрично-заводського виробництва. Завершився промисловий переворот у розвинутих країнах вступом у добу індустріалізації. Вона відбувалася на основі науково-технічної революції (НТР), тобто революції в науці, техніці, технології, і призвела до значних структурних змін в економіці тих країн, які запроваджували досягнення НТП.
- Структурні зміни в національних господарствах окремих країн проявилися в такому:
- виникнення нових галузей виробництва;
- модернізація старих галузей;
- збільшення частки промислових підприємств у виробництві валового національного продукту й національного доходу;
- забезпечення переваг промисловості над сільським господарством, важкої індустрії над легкою;
- перемога машинного виробництва в усіх галузях господарства.
- Крім того, під час індустріалізації відбувалася концентрація виробництва та капітальні зміни в організації й управлінні виробництвом: виникають монополії, акціонерні товариства. Завершується наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. формування світового ринку, водночас поглиблюється нерівномірність у розвитку окремих країн, загострюються міждержавні суперечності. Тобто процеси індустріалізації, які називають новою промисловою революцією, новим промисловим переворотом, мали великий вплив на всі аспекти життя людства, поклали початок сучасному промисловому виробництву.
Економічне піднесення США та Німеччини
Основні причини промислового відставання Англії та Франції
Історики виокремлюють такі причини відставання Англії в цей період:
- Англія, маючи найбільші у світі колоніальні володіння, вивозила туди капітал, що суттєво знижувало капіталовкладення в економіку країни й негативно впливало на темпи економічного зростання;
- поступове фізичне й моральне старіння виробничої бази британської промисловості, оскільки Англія раніше за інші країни здійснила промисловий переворот, тоді як США й Німеччина встановлювали на промислових підприємствах нову сучасну техніку;
- слабка енергозабезпеченість країни, недооцінка значення електричної енергії, повільний розвиток нових галузей виробництва.
- Виходячи із цього, об'єктивною необхідністю подальшого розвитку Англії була технічна модернізація промисловості й зміна на цій основі структури економіки. Але ці процеси в період, що розглядається, відбувалися мляво.
- Поступово поряд із традиційними галузями (видобуток вугілля, виплавка чавуну, переробка бавовни) почали порівняно високими темпами розвиватися такі галузі важкої промисловості, як сталеплавильна, електротехнічна, хімічна. Кошти для їх модернізації Англія одержувала від міжнародної торгівлі та пограбування колоній (на початок ХХ ст. її колонії в 100 разів перевищували розміри метрополії).
- Упродовж майже всього ХІХ ст. Франція займала друге місце у світі за рівнем промислового виробництва, поступаючись лише Англії. Наприкінці ХІХ ст. вона опинилася на четвертому місці. Головними причинами такого відставання Франції в економічній історії називають:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „МОДУЛЬ ІІ. ГОСПОДАРСТВО ТА ЕКОНОМІЧНА ДУМКА В ПЕРІОД ІЗ 70-ТИХ РОКІВ ХІХ СТ. - ДО ПОЧАТКУ ХХІ СТ.“ на сторінці 1. Приємного читання.