- Неолібералізм виник майже одночасно з кейнсіанством у 30-х рр. минулого століття як самостійна система поглядів на проблему державного регулювання економіки. Неоліберальна концепція й у теоретичних розробках, і в економічній політиці виходить з ідей пріоритету умов для необмеженої вільної конкуренції не всупереч, а завдяки певному втручанню держави в економічні процеси.
- Якщо кейнсіанство із самого початку ґрунтувалося на активному державному втручанні в економіку, то неолібералізм - на відносно пасивному державному регулюванні. Неолібералісти виступали за лібералізацію економіки, яка ґрунтується на використанні принципів вільного ціноутворення за провідної ролі приватної власності та недержавних господарських структур. Неолібералізм синтезував у собі ідеї традиційного лібералізму та державного впливу на економіку історичної та інституціональних шкіл.
- Неолібералізм (від лат. - вільний) - термін, що позначає сучасні модифікації зв'язаного з іменами Локка, Монтеск'є, Сміта, Мілля та ін. лібералізму ХУП-ХГХ ст., котрий обґрунтовував ідею волі й самодостатності особистості, волі ініціативи, конкуренції, торгівлі, волі від втручання держави в економічне, соціальне й приватне життя._
Фрайбурзька школа
Англійський неолібералізм
- Одним із "батьків" неолібералізму є австрійський економіст, представник англійської школи неолібералізму Ф. Хаєк. Він є одним із головних ідеологів англійської школа неолібералізму. - За своє довге життя він написав багато книг: "Ціни й виробництво" (1929), "Грошова теорія й економічний цикл" (1933), "Прибуток, відсоток та інвестиції", "Чиста теорія капіталу" (1941), "Дорога до рабства" (1944), "Індивідуалізм і суспільний лад" (1948), "Конституція волі" (1960), трилогія "Закон, законодавство і воля" (1973-1979). - Пріоритет волі людини Ф. Хаєк проголошує як головний принцип. Воля - це відсутність якого-небудь обмеження чи примусу з боку держави. Воля припускає розвиток індивідуалізму. Індивідуалізм, що став основою європейської цивілізації, за Хаєком, це не егоїзм і не самозакоханість, це насамперед повага до особистості ближнього, це абсолютний пріоритет права кожної людини реалізувати себе у світі.
"Поки контроль над власністю розподілений між безліччю незалежних один від одного людей, ніхто не має над ними абсолютної влади", - говорить Ф. Хаєк.
На думку Хаєка, соціальний порядок не може бути продуктом свідомої дії, він є результат чисто спонтанних дій, тобто викликаних не зовнішніми впливами, а внутрішніми причинами, порядок мимовільним, обумовленим ринком. Ринок дає людям інформацію, вона надходить через сигнали товарних цін. Інформація дає переваги фірмам, господарським суб'єктам, а стимули до пошуку нових знань породжує конкуренція. Проблема координації - значною мірою проблема інформації. Якщо намагатися координувати господарську діяльність, порушується механізм передачі інформації. Таким чином, Хаєк хотів би відтворити світ вільної конкуренції, яким він був сто чи двісті років тому.
"Щоб зберегти особисту волю потрібно обмежити усяку владу довгостроковими принципами, схваленими народом " (Ф. Хаєк).
Відмінності поглядів Хаєка від інших доктрин
Фрідріх фон Хаєк | Інші доктрини |
Існує стан "спонтанного порядку". | Такого стану реально не існує (неокласики). |
Розширювальна грошова політика може стимулювати виробництво, оскільки за рахунок помірної інфляції створюється ілюзія зростання доходів. | Концепція Кейнса. |
- Професор лондонської школи економіки.
- Один із керівників популярної у фінансових колах газети "Financial Time".
- Удало поєднував наукову, викладацьку, практичну діяльність.
- Сформулював основи доктрини апріоризму.
Доктрина апріоризму передбачає
Наукові праці
- "Досвід про природу й значення економічної науки" (1932).
- "Велика депресія" (1934).
- "Економічне планування й міжнародний порядок" (1937).
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія економіки та економічної думки» автора Краус Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „7.4. Виникнення й загальна характеристика неолібералізму“ на сторінці 1. Приємного читання.