Придніпровський економічний район є одним із найпотужніших в країні за розвитком господарства, природно-ресурсного, наукового, виробничого та людського потенціалу. Займаючи 10 % території країни, де проживає 11,3 % її населення, район продукує майже 16 % ВВП країни (табл.13.1). Один з найбільших у світі регіонів видобутку залізних і марганцевих руд та виплавки чорних металів. Козацький край, з яким пов'язана історія Запорізької Січі.
Придніпровський економічний район займає південно-східну частину України в межах Дніпропетровської та Запорізької областей. Він межує з найрозвиненішим індустріальним Донецьким, а також Північно-Східним, Центральним, Причорноморським районами. На південному сході район виходить до Азовського моря. Через його територію проходять важливі транспортні шляхи.
Природні умови і ресурси
Населення
Господарство
Придніпровський район належить до найрозвинутіших індустріальних регіонів країни. Галузями спеціалізації господарства є металургія, гірничодобувна промисловість, машинобудування, енергетика, агропромисловий комплекс. Важливу роль в економіці України відіграють хімічна і легка промисловість району (рис. 13.3).
Гірничорудна промисловість представлена видобутком залізних, марганцевих і поліметалічних руд, кам'яного вугілля, будівельних матеріалів.
Залізна руда видобувається, в основному, у Криворізькому басейні, на базі якого працює чотири гірничо-збагачувальних комбінати. Видобуток залізної руди ведеться також у Бєлозерському родовищі, щоправда, в менших обсягах. Видобута руда задовольняє потреби чорної металургії України і в значних обсягах експортується до Словаччини, Чехії, Польщі.
Марганцеву руду видобувають в Нікополі і Токмаку відкритим і шахтним способами. Україна є одним з найбільших експортерів феромарганцю на світовий ринок, конкуруючи тільки з ПАР.
Жовті Води — найбільший центр видобутку урану в Україні. Поряд готується до експлуатації родовище золота. Його видобування дозволить зберегти і забезпечити роботою кадри, вивільнені у зв'язку зі скороченням видобутку урану.
Зростає роль Дніпропетровської області у вугледобуванні (Західний Донбас), найперспективнішої з погляду умов залягання вугілля і потужності пластів.
Основою господарського комплексу району є розвинена енергетика. Вона представлена потужними Запорізькою, Криворізькою, Придніпровською, Дніпродзержинською ТЕС, двома великими гідроелектростанціями (Дніпрогес-1 і Дніпрогес-2), найбільшою в Україні Запорізькою АЕС. Місто Енергодар — найбільший центр енергетики в Україні. У Придніпров'ї виробляється біля 65 млрд кВт • год електроенергії (33 % українського виробництва).
Рис. 13.3. Придніпровський економічний район
На основі місцевих запасів залізної руди та кам'яного вугілля Донбасу в районі сформувався потужний металургійний комплекс. Тут сконцентровано понад половину обсягів виробництва продукції української чорної металургії. Найбільші центри галузі — Кривий Ріг, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Новомосковськ, Нікополь, де виплавляють 46 % українського прокату та 70 % сталевих труб.
Кольорова металургія представлена алюмінієвим та титаномагнієвим комбінатами у Запоріжжі, які є найбільшим центром галузі в Україні.
Машинобудування району поступається за вартістю валової продукції чорній металургії. Проте за обсягами виробництва машин і устаткування Придніпров'я посідає провідні позиції в Україні. Структура машинобудування надзвичайно складна.
Важке машинобудування спеціалізується на виробництві металургійного устаткування (Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Марганець, Запоріжжя), підйомно-транспортних машин (Нікополь, Верхньодніпровськ, Бердянськ).
Транспортне машинобудування представлене випуском автомобілів (Запоріжжя — 70 % виробництва в країні), тролейбусів і трамваїв (Дніпропетровськ).
Сільськогосподарське машинобудування розвивається у Дніпропетровську, Запоріжжі, Павлограді, Бердянську, Нікополі.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Регіональна економіка» автора Качана С.П. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „13.3. Придніпровський економічний район“ на сторінці 1. Приємного читання.