Будівельний комплекс складається з таких основних блоків: виробництво будівельних матеріалів, власне будівництво, будівельне машинобудування, проектно-конструкторські й дослідні роботи в галузі будівництва. Частка будівельного комплексу в господарстві досить значна. В Україні частка будівництва у структурі ВВП становить 8 %. Комплекс охоплює майже 10 % усіх зайнятих у господарстві робітників, в тому числі 6 % — у будівництві.
Будівельний комплекс тісно пов'язаний з усіма галузями господарства. За його участю створюється більшість основних виробничих і невиробничих фондів. Водночас, комплекс є споживачем продукції багатьох галузей. У будівництві використовується 10 % продукції машинобудування, 20 % прокату чорних металів, 40 % лісоматеріалів, а також вироби хімічної промисловості
(лаки, фарби, пластмаси). Для виробництва будівельних матеріалів потрібна велика кількість палива й води. Будівельні матеріали, конструкції е важливою складовою вантажообігу транспорту. Транспортні витрати в собівартості будівництва становлять близько 25% [47,184].
Будівництво — головна ланка комплексу. Будівельна галузь є однією з найважливіших галузей народного господарства, від якої залежить ефективність функціонування усієї системи господарювання в країні. Важливість цієї галузі для економіки будь-якої країни можна пояснити тим, що капітальне будівництво, напевно, як ніяка інша галузь економіки, створює велику кількість робочих місць і споживає продукцію багатьох галузей народного господарства. Економічний ефект від розвитку цієї галузі полягає у різносторонньому ефекті коштів, вкладених у будівництво. Адже з розвитком будівельної галузі будуть розвиватися: виробництво будівельних матеріалів і відповідного обладнання, машинобудівна галузь, металургія і металообробка, нафтохімія, виробництво скла, деревообробна і фарфоро-фаянсова промисловості, транспорт, енергетика тощо. І, вочевидь, найбільше з усіх інших галузей економіки, будівництво сприяє розвитку підприємств малого бізнесу, особливо того, який спеціалізується на оздоблювальних і ремонтних роботах, виробництві та встановленні вбудованих меблів і т. ін.
Отже, розвиток будівельної галузі неминуче зумовлює економічне зростання у країні і виникнення необхідних умов для розв'язання багатьох соціальних проблем. Також у цій галузі створюються основні фонди господарства.
Від інших галузей будівництво відрізняється особливостями своєї продукції (будівель), які є нерухомими, великогабаритними.
За призначенням будівництво поділяють на промислове (заводи, фабрики), гідротехнічне (ГБС, водосховища, канали), енергетичне (електростанції, електромережі), транспортне (автомобільні, залізничні шляхи, аеропорти, трубопроводи), сільське (спорудження приміщень для тварин, елеваторів).
Проектно-конструкторські роботи — важлива складова комплексу будівництва. Проектування зосереджене у великих індустріальних центрах, які мають розвинену мережу науково-дослідних і вищих навчальних закладів, значний контингент будівельників-фахівців. Такими центрами є Київ, Харків, Донецьк, Луганськ, Дніпропетровськ, Одеса, Львів [47,184].
Стан промислового будівництва та перспективи його розвитку визначаються загальним станом економіки України.
Обсяг бюджетних інвестицій у капітальне будівництво різко зменшився. Тому на сьогодні і в найближчій перспективі (10— 15 років) будівництво нових виробничих об'єктів буде проводитися в незначних обсягах. Основними напрямами і пріоритетами структурної реорганізації промислового будівництва будуть розширення, реконструкція, перепрофілювання і технічне переоснащення наявних промислових об'єктів.
Зберігається тенденція до скорочення обсягів будівництва житла державними підприємствами та організаціями. В цілому по Україні їх частка становить 16,7 % [35, 27—28].
Досить складна ситуація спостерігається у незавершеному будівництві, де більше двох третин будов та окремих об'єктів тимчасово призупинені або законсервовані. Близько половини з них мають досить високий рівень будівельної готовності, а в деяких випадках будівництво припинено на майже закінчених будовах та об'єктах.
Отже, відповідно до наведених вище даних щодо стану будівельної галузі, можна окреслити коло таких проблем:
— відсутність джерел фінансування будівництва (значне скорочення обсягів державних централізованих капітальних вкладень, зменшення інвестиційних можливостей більшості суб'єктів господарювання, зубожіння значної кількості людей);
— високий ступінь зношення основних фондів, їх занедбаність внаслідок відсутності інвестиційного попиту;
— практична ліквідація великих будівельних підрозділів, здатних виконувати багатомільйонні проекти (неможливість конкурувати з такими крупними структурами, як французькі компанії "DUMES GTM" чи "BOUYGUES");
— недосконала система ціноутворення;
— бюрократичні перешкоди на шляху реалізації інвестиційних проектів;
— відсутність рівних правових умов діяльності для всіх учасників інвестиційного процесу;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Регіональна економіка» автора Качана С.П. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „9.5. Будівельний комплекс“ на сторінці 1. Приємного читання.