Реформування економіки передбачає зміни як галузевої, так і просторової структури господарства України і потребує нових підходів до регіональної політики держави.
Вивчення просторових аспектів розвитку господарства покладається на навчальну дисципліну "Регіональна економіка", що належить до циклу природничо-наукової та загальноекономічної підготовки галузевого стандарту вищої освіти Міністерства освіти і науки України і є нормативною для підготовки бакалаврів за усіма напрямами галузі знань 0501 — "Економіка і підприємництво" .
Згідно з освітньо-професійною програмою галузевого стандарту вищої освіти України підготовлено підручник "Регіональна економіка", який складається з чотирьох частин. У перших трьох частинах розглядаються теоретичні й практичні аспекти просторової організації господарства. Проаналізовано і систематизовано теорії та концепції розміщення господарства, розглянуто сутність понять "регіон", "територіальна та просторова структура господарства". Детально досліджено просторову організацію господарства України як єдності регіональних соціально-економічних систем.
Враховуючи актуальність екологічних проблем в Україні, програма навчальної дисципліни "Регіональна економіка" передбачає вивчення екологічних аспектів просторової організації господарства. Розгляду питань раціонального природокористування присвячено четверту частину пропонованого підручника. В цій частині висвітлено наукові засади раціонального й ефективного природокористування та природоохоронної діяльності, економічні механізми їх стимулювання, світовий досвід у сфері охорони природи.
Підручник містить напрацювання провідних вітчизняних та зарубіжних вчених у галузі регіональної економіки й екології. Він ґрунтується на доробку кафедри управління персоналом і регіональної економіки Тернопільського національного економічного університету — посібниках "Розміщення продуктивних сил та регіональна економіка України" за ред. проф. Є.П. Качана (2003 р.) та "Основи екології” Т.Є. Царик і В.В. Файфури (2003 р.), підручнику "Розміщення продуктивних сил України" за ред. проф. Є.П. Качана (1997—2001 рр.).
Підручник "Регіональна економіка" розрахований насамперед на студентів економічних спеціальностей, проте ми сподіваємось, що він буде корисним і науковцям, управлінському персоналу, всім, хто цікавиться ефективним розміщенням та розвитком господарства регіонів України.
Автори вдячні кандидатам географічних наук, доцентам Д.В. Ткачу і Т.Б. Заставецькому за підготовку картографічних матеріалів до підручника.
Статистичні дані підручника подаються без посилань на дати за даними статистичного збірника "Регіони України — 2007"1.
Зауваження та відгуки просимо надсилати на адресу: 46000" м. Тернопіль, вул. Львівська, 11, Тернопільський національний економічний університет, кафедра управління персоналом і регіональної економіки. Будемо вдячні всім за відгуки та побажання щодо вдосконалення змісту і структури підручника.
Частина І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ РЕГІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Регіональна економіка» автора Качана С.П. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ПЕРЕДМОВА“ на сторінці 1. Приємного читання.