Р. 31[49].
ПРОТОКОЛ ДОПИТУ
Михайлина Стасів (друге ім’я Софія, кличуть Михася),
дочка Штефана та Єлизавети з Прокопишиних,
народилася 7. ХI. 1926 р. в с. Божиків
Бережанського району Тернопільської області,
українка, освіта — сім класів гімназії, з родини рільників,
незаміжня (наречена Василя Мандзюка — Стодолі).
Член ОУН від 1941 р., псевдо Черешня, Волошка.
Агентка УМГБ від серпня 1947 р.
Такою була обов’язкова «шапка» до мого переслухання Михасі, яку я теж знав з 1945 року. Перед допитом Броз дав мені деякі напучення, зокрема і формулювання «агентка УМГБ від серпня 1947 р.». Я зробив принципове зауваження: мовляв, ми ще не знаємо, чи Михася агентка, чи ні, це мусить підтвердити слідство.
Броз поблажливо всміхнувся на моє м’якосердя і сказав, що, коли це не буде доведено, ми зробимо об’єктивні висновки і знімемо звинувачення. Але не треба бути лемішкою, наголосив він, у кожному допиті все вирішує наступальність, суворий вимогливий тон і несподівані запитання, які виводять допитуваного з рівноваги, руйнують його заздалегідь побудовану систему захисту. Від уміння ставити неочікувані, каверзні запитання залежить успіх справи.
— Наприклад?
— Ти це вмієш! — наполягав він. — Не придурюйся.
— І все-таки?
— Наприклад, запитай, коли вона почала з ним спати.
— Це суттєво?
— Надзвичайно, — сказав Броз. — Не менш суттєво, ніж те, коли вони вперше зустрілися після того, як Стодоля став агентом. Чому, дізнавшись, що він живий, подруга Волошка не повідомила про це комусь із членів Організації?
— А може, після того вони не стрічалися?
— Такого не може бути.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Троща» автора Шкляр В.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ без назви (29)“ на сторінці 1. Приємного читання.