Розділ XV. Запорозька Січ

Лицар з Кульчиць

Зима помаленьку минала, і в запорозькому степу дедалі більше чувся теплий подих весни. Січові вали, курені і церковні бані все ще стояли обліплені сніговими шапками, але сонечко підбилося вже височенько, дні стали довшими.

– Скоро почне капати, – мовив молодий шляхтич Сметанка, стоячи на порозі куреня і кидаючи свій погляд то на сонце, то на сніг.

Зимові холоди уже встигли набриднути всім козакам, що лишилися зимувати на Січі. Їх тут зараз було не так багато, як влітку, оскільки чимало братчиків порозходилися на зимівлю у рідні міста і села. Та все одно в Коші лишалося багато таких, котрим не було куди більше йти. Особливо перед Різдвом багато прийшло різного люду з волості. Це були переважно бідняки, котрі проклинали українських гетьманів на чому світ стоїть, звинувачуючи їх у своїй бідності. Це було на руку Брюховецькому: він збирав сили.

Юрієві Кульчицькому все це не подобалося, він був проти будь-яких нових повстань на Україні: і так уже надто багато крові пролилося. Він постійно говорив з людьми, переконував, що краще поставити силу козацьку проти турків і татар, а не проти своїх братів. На жаль, його тоді рідко хто слухав: січовики, обплутані улесливими обіцянками хитрого Брюховецького, щиро вірили у те, що невдовзі саме вони пануватимуть на Україні, змістивши тамтешніх гетьманів і старшин.

Кілька днів тому, при виході з церкви, Кульчицький зустрівся з кошовим лице в лице.

– Доброго здоров’ячка, – привітався чемно Брюховецький.

– Дай Боже, – відповів Юрій.

Кошовий узяв легенько Кульчицького попід руку, повів неквапом убік.

– Поговорити треба.

Відійшовши подалі від людських очей і вух, кошовий сказав:

– Кажуть козаки, що хочеш Січ проти мене збунтувати.

– Хочу відмовити козаків від війни братовбивчої.

– Не буде жодної війни, не буде крові. Зробимо так, щоб люди самі скинули ненависну старшину, щоб і слід пропав на Україні від їхнього панського духу.

Юрій уже не один раз чув ту байку із вуст кошового та його найближчих прибічників, але, будучи людиною розумною та освіченою, у ті байки зовсім не вірив.

– Не вірю я у це, пане кошовий, – він так і сказав Брюховецькому. – На Україні є козаки, тож нехай собі там розбираються зі своїми гетьманами, а наш уряд тут, у Дикому полі, Великому Лузі, лимані та на Чорному морі.

– Козаки забули закон…

– Бо тут – Запоріжжя, а там – Україна. Ми – братство, орден, у якого є своя мета і завдання.

Брюховецький посміхнувся:

– Ти не розумієш. Україна котиться у провалля, і всі оті тетері, сомки, васюти підганяють її туди! Люди не дурні, не сліпі і не глухі – все розуміють. Чого так сталося, що просте козацтво і посполиті стали жити ще бідніше, а старшина розрослася землями, маєтками та іншим добром? Бо до панства дорвалися брехуни і злодії, що не думають про народ, а лише про себе. Сам бачиш, скільки гетьманів тепер розвелося: Тетеря на Правобережжі ляхам продався, а на лівому боці то аж два гетьмани: Сомко і Золотаренко булави ніяк поділити не можуть, чубляться, а невдовзі й за шаблі взятися можуть.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Лицар з Кульчиць» автора Яріш Я.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ XV. Запорозька Січ“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи