Розділ «5.3. Готівковий обіг і особливості його організації»

Гроші і кредит

Під готівково-грошовим обігом розуміється сукупність платежів, які здійснюються з допомогою готівки. Готівково-грошовий оборот - особлива сфера грошового обігу. Особливості цього обороту полягають: по-перше, в тому, що він є обмеженим: по-друге сфера готівково-грошового обороту жорстко регулюється законодавчими і нормативними актами; по-третє, частка цієї сфери в усьому грошовому обігу визначається загальним станом економіки; по-четверте, з готівкового обігу починаються розрахунки всієї грошової маси. В умовах кризової обстановки України, характерним є зростання сфери готівкового обігу у зв'язку з тим, що він обслуговує в більшості тіньовий оборот.

Основним нормативним актом, який регулює готівковий обіг, є Інструкція "Про ведення касових операцій банками України" від І червня 2011 р., а також інструкція затверджена постановою НБУ. "Про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України". Відповідно до цих інструкцій, регулювання готівкових розрахунків входить до повноважень НБУ.

Путівка в установах банку може бути отримана суб'єктом господарювання для розрахунків з населенням по оплаті праці, грошових виплат і заохочень, які не входять до складу грошей, які спрямовані на споживання, допомогу, компенсації, гонорари, стипендії, пенсії, витрати на відрядження, закупівлі сільгосппродукції і продуктів її переробки, тваринної і рослинної сировини, дикорослих плодів і ягід, лікарських рослин, макулатури, брухту, страхових відшкодувань ломбардами, які здійснюють виключно ломбардні операції.

Готівка, яку отримують підприємство, організація на виплату зарплати і стипендії, зберігається в касах протягом трьох робочих днів, сільськогосподарських і залізничних підприємств - п'яти робочих днів, включаючи день отримання готівки в банку. Після закінчення цих термінів гроші повертаються до банківських установ.

Підприємства, які мають грошову виручку, можуть залишати у своїх касах готівку для оплати праці, не більше трьох робочих днів, а сільськогосподарські організації—не більше п'яти робочих днів. Підприємствам зв'язку дозволяється виплачувати зарплату своїм працівникам з поточних касових надходжень. Видача готівки підприємством на зарплату, стипендію і грошове постачання військовослужбовцям, здійснюється установами банків в терміни встановлені відповідно до:

а) колективних договорів;

б) постанов уряду;

в) розпоряджень центральних органів виконавчої влади;

г) вказівок правління НБУ.

Готівка отримана в банку використовується включно за цільовим призначенням. Цілі отримання готівки не вказуються тільки на чеках Міноборони. МВС. СБУ.

Ще однією особливістю готівково-грошового обігу є встановлення ліміту залишку в касі кожного підприємства. Ліміти залишку встановлюються для кожного підприємства комерційними банками за місцем відкриття комерційного рахунку з урахуванням режиму і специфіки підприємства, віддаленості його від установи банку, графіка заїзду інкасатора, розміру касових оборотів і інших умов. Ліміти встановлюються обов'язково. НБУ встановив штрафи у розмірі п'ятидесятикратного неоподатковуваного мінімуму за кожен випадок невідповідності ліміту залишку касової готівки установою банку. Штраф стягує податкова адміністрація за вказівкою НБУ Ліміт залишків касової готівки не встановлюється фізичним особам: підприємцям і фермерам.

Видача готівки на поточні потреби проводиться установами банків в сумах замовлених клієнтами, проте в порядку і розмірах визначених діючим порядком ведення організації платежів у народному господарстві України. Готівка видається банкам лише за наявності відповідних обґрунтувань, на банки покладена і функція контролю за цільовим витрачанням готівки. При виникненні сумнівів відносно потреби клієнта в готівці або за наявності раніше з'ясованих порушень касової дисципліни, установи банків можуть перевірити у цих клієнтів первинні документи.

Строго контролюючи видачу готівки з банку установи банків також систематично аналізують стан надходження готівки, вживають заходи по залученню вільних грошових коштів населення у вклади, розширюють безготівкові переведення грошових доходів громадян за їх бажанням на вклади в установах банків. Прийом готівки касами здійснюється по прибутковому касовому ордеру підписаному головним бухгалтером або особою уповноваженого на цю дію.

Органи внутрішніх справ у межах своєї компетенції перевіряють технічну оснащеність кас і касових пунктів, які забезпечують умови охорони грошей і цінностей, а також їх реагування на вказівки відносно усунення причин і умов, які провокують крадіжки. Ці вказівки підлягають обов'язковому виконанню. Касові документи можуть бути вилучені з підприємства за постановою слідчих або судових органів, запитам арбітражу або вищестоящих організацій.

Видача грошей з каси не підтверджена розпискою одержувача у витратному касовому ордері, або в іншому замінюючому його документі для виправдання наявності залишку готівки в касі, не приймаються. Ця сума вважається недостачею і стягується з касира. Готівка не виправдана касовими ордерами вважається надлишком каси і зараховується в дохід цієї юридичної особи. Банківські правила забороняють збереження в касі готівки і інших цінностей, які не належать цій юридичній особі. Бухгалтери не мають права виконувати обов'язки касира. За порушення норм, які регулюють готівково-грошовий обіг до відповідальності притягуються суб'єкти усіх форм власності, фізичні особи - громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, які займаються підприємницькою діяльністю. Основою для притягнення до відповідальності є результати перевірки даних бухгалтерського обліку установ або первинних грошових документів за певний період - квартал, півріччя, але не менше ніж за два місяці.

Ще однією особливістю регулювання готівково-грошового обігу є прогнозування.

Прогноз готівкового обігу встановлює розмір і джерела надходження готівки в каси банків, розмір і цільове використання готівки виданої з каси банків, розмір випуску грошей в обіг або їх вилучення із обігу в цілому по країні і регіонах.

Прогноз складається на основі аналізу динаміки звітних показників касових оборотів, а також прогнозних і звітних балансів грошових доходів і витрат населення.

Баланс грошових прибутків і витрат — це балансова форма відображення процесів створення грошових доходів населення і їх використання за певний період часу.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Гроші і кредит» автора Бандурка О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „5.3. Готівковий обіг і особливості його організації“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • ПЕРЕДМОВА ДО ДРУГОГО ВИДАННЯ

  • РОЗДІЛ 1. ГРОШІ, ЇХ ОБІГ ТА ГРОШОВА ПОЛІТИКА ДЕРЖАВИ

  • 1.4. Теорії грошей

  • ТЕМА 2. РОЗВИТОК ГРОШЕЙ І ТРАНСФОРМАЦІЯ ЇХ ЗМІСТУ У СУЧАСНИХ УМОВАХ

  • 2.2. Ідеальні гроші

  • 2.3. Фідуціарні гроші

  • ТЕМА 3. ГРОШОВІ СИСТЕМИ ТА ЇХ ЕВОЛЮЦІЯ

  • ТЕМА 4. ГРОШОВИЙ ОБОРОТ ТА ГРОШОВІ ПОТОКИ

  • TEMA 5. ГРОШОВІ РОЗРАХУНКИ У ГОСПОДАРСЬКІЙ ПРАКТИЦІ

  • 5.3. Готівковий обіг і особливості його організації
  • ТЕМА 6. ГРОШОВИЙ РИНОК

  • ТЕМА 7. ВАЛЮТНИЙ РИНОК

  • 7.3. Платіжний баланс і золотовалютні резерви у валютному регулюванні

  • ТЕМА 8. ГРОШОВО-КРЕДИТНА ПОЛІТИКА ДЕРЖАВИ

  • ТЕМА 9. ПРАВОВІ ОСНОВИ РЕГУЛЮВАННЯ ГРОШОВОГО ОБІГУ І РОЗРАХУНКІВ В УКРАЇНІ

  • РОЗДІЛ 2. КРЕДИТ ТА ФІНАНСОВЕ ПОСЕРЕДНИЦТВО В РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ

  • ТЕМА 11. КРЕДИТНИЙ МЕХАНІЗМ: МЕЖІ, ПРИНЦИПИ І ФОРМИ ФУНКЦІОНУВАННЯ

  • 11.5. Вексель як кредитне знаряддя обігу

  • 11.6. Відсоток за кредит

  • ТЕМА 12. КРЕДИТНА СИСТЕМА УКРАЇНИ І КРЕДИТНІ РЕФОРМИ

  • 12.3. Центральні банки. Генезис, функції та операції НБУ

  • 12.4. Парабанківська система фінансових посередників

  • 12.5. Кредитні реформи

  • ТЕМА 13. КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ ЯК ФІНАНСОВІ ПОСЕРЕДНИКИ ТА ЇХ ДІЯЛЬНІСТЬ

  • 13.2. Баланс комерційного банку як основний звіт про його діяльність

  • 13.3. Сучасні операції комерційних банків: класифікація та характеристика

  • 13.4. Створення грошей кредитними посередниками

  • 13.5. Банківські інвестиції

  • 13.6. Контроль та аудит за діяльністю комерційних банків

  • ТЕМА 14. ФІНАНСОВА ГЛОБАЛІЗАЦІЯ ТА ФІНАНСОВО-КРЕДИТНІ УСТАНОВИ

  • ТЕМА 15. ПРАВОВІ ОСНОВИ ДІЯЛЬНОСТІ УСТАНОВ ФІНАНСОВОГО ПОСЕРЕДНИЦТВА

  • ВИСНОВОК

  • Термінологічний словник (глосарій)

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи