Ідеальні гроші починають розвиватися з тієї пори, коли грошово-знакова форма вартості досягнувши вершини свого розвитку, вступає на низхідну траєкторію, тобто в етап переродження свого змісту. Це означає, передусім відділення грошового знаку від реальних грошей. Процес цей може бути ілюстрований чотирма ступенями переродження власного змісту грошей.
I. Монетно-знаковий ступінь є початком переродження реального грошового змісту, першим ступенем заперечення власного змісту грошей. По-перше, в обіг можуть поступати не повновагові монети. Неповноваговість може бути результатом різних причин: стирання, надламування, відпилювання і т.д. По-друге, неповновагові монети продовжують бути повноцінними монетами. По-третє, реальні гроші можуть представляти не благородні метали, в результаті цих змін в монеті все більше втілюється лише тілесний образ грошового товару і все менше вона є реальними грошима.
II. Паперово-грошова ступінь. Тут грошовий знак остаточно відділяється від реальних грошей, які він позначає. Якщо реальні гроші обертаються, оскільки мають вартість, то паперові гроші представляють вартість тільки тому, що обертаються. Кількість реальних грошей в обігу залежить від їх вартості, проте вартість, що представляється паперовими грошима, сама залежить від кількості паперових грошей. У зв'язку з цим рух паперових грошей здійснюється за законами відмінними від реальних грошей. Можна зробити висновок, що в паперових грошах відбувається другий етап заперечення: заперечуються як реальні гроші, так і знаки реальних грошей.
III. Паперово-кредитний ступінь. На цьому ступені відбувається новий етап заперечення реальних грошей, передусім тому, що заперечується їх функція як засобу обігу. Взамін грошей видається боргове зобов'язання, яке починає обертатися само замість грошей. Прикладом цього є друкування банкнотів, які починають функціонувати як засіб обігу, тобто по суті, замінювати собою грошові функції засобу обігу. За цим настає вищий ступінь заперечення, коли, по-перше, припиняється обмін банкнот на золото (тобто гроші перестають бути кредитними) і по-друге, рух паперових і кредитних грошей об'єднується в одне ціле.
IV. Розрахунково-знаковий ступінь. Він виникає з попередньої, коли заперечуються не лише реальні гроші, але і пені знаки у функції засобу обігу. Цій ступінь є ще одним ступенем заперечення реальних грошей, тому, що по-перше, розрахункові знаки не обертаються, вони є іменними, тому для такого знаку матеріальна форма не є істотною: квитанція, квиток, чек, картка і інш.. по-друге, розрахункові знаки — це посвідчення на гроші, але не самі реальні гроші. В принципі, розрахунковий знак може означати і щось інше, наприклад, величину відпрацьованого часу, виконану послуг) та ін. Розрахунковий знак тільки через ряд опосередкувань являє вартість, але і то лише постільки, оскільки вартість існує в цих опосередкованих зв'язках.
Головне ж полягає в тому, що в розрахунково-знаковій формі ідеалізація грошей підходить до свого крайнього пункту: в паперових грошах реальних грошей вже немає; розрахунковий знак вже не обертається, тому для нього матеріальне буття — несуттєва зовнішня форма, яку розрахунковий знак кінець-кінцем скидає. Здійснюється перехід до ідеальної форми вартості, ідеальних грошей.
До розрахунково-знакових форм можна віднести наприклад кредитні картки, дебетові картки. Кредитні картки використовуються для покупок, які можуть бути сплачені по рахунку пізніше. Вони об'єднують в собі платіжно-розрахункову і кредитну функцію, часто використовуються для подорожей, покупок товару в магазині. Кредитні картки є іменними і не обертаються.
Дебетові картки — це заздалегідь оплачувані картки, дають можливість вносити на рахунок гроші їх власникам.
Вони є прогресивним, економним і зручним способом розрахунків.
Найбільш поширені кредитні картки - "Віза", "Майстер Кард", "Америкен експрес", картки для подорожей і розваг "Діннер клаб".
В Україні у вересні 1995 року 17 банками було створено акціонерне товариство закритого типу "Укркарт".
У 1996 році сім великих банків України (Аваль, Укрсоцбанк, Приватбанк. Укрексімбанк, Укрсиббанк, Україна) за допомогою Національного банку України стали дійсними членами системи Visa international service association. На початку 2000 року членами цієї системи стали вже 2/3 частини усіх банків України.
До ідеальних грошей, використовуваних при розрахунках між юридичними особами також відносяться:
- безготівкові розрахунки;
- попередньо-повідомлені платежі;
- платежі по телефону:
- електронні розрахунки (електронні гроші).
Електронні гроші, безумовно, є досягненням людства, його технічних нововведень. Зараз в Україні користуються такими грошима майже 5 млн. громадян. Об'єм їх щорічного обороту в Україні досяг (по різних оцінках від 2 до 8 млрд. грн). У податковій адміністрації прогнозують на 2014 рік збільшення показника до 15 млрд. грн . Однак, в Україні ще немає єдиної офіційної електронно-грошової статистики. Тому значна кількість ринку функціонує поза полем зору держави, та її наглядових органів. Питання узгодження з НБУ правил випуску електронних грошей регулюються положенням про електронні гроші, що затверджені постановою правління НБУ №481 від 4 листопада 2010 p., згідно з яким:
1) випуск таких грошей мають право здійснювати тільки банки;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Гроші і кредит» автора Бандурка О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.2. Ідеальні гроші“ на сторінці 1. Приємного читання.