Друге видання підручника (перше вийшло у світ ще у 2003 році) втілює досвід розбудови ринкової економіки України майже за 10 років. З історичного погляду це невеликий шлях. Однак, з точки зору формування ринкової економіки та якісного набуття нею саме ринкових властивостей - це шлях, який багато країн сучасної розвиненої ринкової економіки проходили століттями. Тільки спираючись на міжнародний досвід та виправляючи власні помилки можна істотно скоротити у часі шлях формування сутності та механізмів функціонування ринкової економіки, яка ґрунтується на таких фундаментальних явищах як гроші та кредит. Без пізнання сутності грошей та кредиту неможливо уявити як інструменти господарювання: розрахунково-платіжні відносини, ціноутворення, інвестиційну, страхову, фондову діяльність суб'єктів господарювання, так і механізми її здійснення: стимулювання, планування, оперативне управління, регулювання, контроль, тощо. Тому грошово-кредитна політика держави, яку проводить НБУ, спирається на врахування закономірностей руху грошей, функціонування грошового та кредитного ринку, банків, інших фінансових посередників, яких стає все більше. Перехідна економіка України характеризується множинністю суб'єктів господарювання, різними формами власності, однак всі вони є суб'єктами ринкової економіки і вже це означає єдність закономірностей розвитку. Саме ці закономірності розвитку необхідно пізнавати для впевненої побудови економіки нашого суспільства.
Навчальний процес, у якому відбувається пізнання закономірностей розвитку грошей та кредиту, не може стояти осторонь змін, що відбуваються в економіці. Тому дисципліна "Гроші і кредит", вивчення якої є незмінною умовою для фахівців з фінансів, банківської справи, страхування, бухгалтерського обліку та аудиту, постійно змінює свій "дизайн" та свою "архітектоніку". Мета тут одна - забезпечити науково-теоретичну та методологічну базу для формування якісної системи знань у молодих фахівців, бо ці знання у подальшому формують інші знання з конкретних та прикладних дисциплін. У зв'язку з цим друге видання даного підручника суттєво відрізняється від попереднього.
Автори даного підручника виходили з того, що наукова думка за десятирічний період (та і за період отримання незалежності України взагалі) не стояла на місці. її активізація призвела до появи значної кількості публікацій по грошах і кредиту. І це не тільки статті у журналах, наукових збірниках, матеріалах наукових конференцій, монографії, підручники та навчальні посібники. Це одночасно і перекладені праці зарубіжних авторів, які дали можливість не тільки вивчати, але і уточнити та поглибити свої точки зору з багатьох складних та дискусійних питань теорій грошей та кредиту. Не менш важливим є можливості перевірки існуючих положень теорії на практиці та фактах історичного розвитку економіки України, чого неможливо було зробити раніше.
Ще одна обставина, з якої виходили автори, це те, що навчальний процес теж не стоїть на одному місці. Істотно змінюється навчальна програма дисципліни "Гроші і кредит", вилучаються одні та вводяться нові теми курсу. Посилюється його теоретико-методологічна спрямованість у процесі переробки та доробки існуючих тем курсу. Все це значно покращує підготовку майбутніх фахівців. Дисципліна "Гроші і кредит" є фундаментальною і нормативною, тому поглиблення та ускладнення викладу її розділів, загострення уваги на теоретичних та методологічних аспектах, не треба лякатись. Як не треба лякатись і того, що менше уваги надано прикладним та практичним питанням, оскільки дублювання цих положень у наступних курсах навчального плану не є кращим методичним підходом у викладанні.
Автори висловлюють щирі слова подяки відомим українським та зарубіжним вченим і авторам публікацій, чиї матеріали досліджень було використано при напрацювати підручника. У підручнику використані також власні напрацювання авторів. Все це дає можливість широкого бачення трансформаційних тенденцій світової економіки та конкретизації найважливіших шляхів розвитку економіки України.
Треба враховувати ще одну обставину. Підручник "Гроші і кредит" не може не мати лекційно-практичної спрямованості. Його мета навчити студента базовим знанням розвитку грошово-кредитної сфери, опанувати методами аналізу та оцінки грошово-кредитної політики в умовах складних трансформаційних, інтеграційних процесів та глобалізації фінансово-кредитної сфери. Тому накреслити шляхи організації самостійної роботи студентів є таким же важливим як і вивчення іншої навчальної, наукової, періодичної та нормативно-правової літератури у відповідності з програмою курсу. Не менш важливим є організація семінарських занять з курсу: тут необхідна як загальна, так і особлива методика їх проведення. Необхідно засвоїти основну термінологію курсу; виконати практичні завдання та тести; написати реферат, науково-дослідну або курсову роботу за тематикою названої дисципліни. Тому, мабуть, до переваг підручника, треба віднести блок навчально-методичного забезпечення, який приводиться у додатках. Без цього неможливо уявити навчальний процес, організований за сучасними вимогами. Протягом підготовки другого видання підручника автори критично опрацювали значний обсяг навчально-методичного матеріалу, який відбиває накопичений досвід викладання дисципліни та відобразили своє розуміння удосконалення цього складного процесу.
РОЗДІЛ 1. ГРОШІ, ЇХ ОБІГ ТА ГРОШОВА ПОЛІТИКА ДЕРЖАВИ
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Гроші і кредит» автора Бандурка О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ПЕРЕДМОВА ДО ДРУГОГО ВИДАННЯ“ на сторінці 1. Приємного читання.