До складу Придніпровського промислового району входять Дніпропетровська, Запорізька і Кіровоградська області. Він переважає за площею Донецький район (83,7 тис. км2), але поступається йому за чисельністю і густотою населення. Тут сформувався потужний промисловий комплекс на базі залізорудної і марганцеворудної промисловості. Вигідне географічне положення промислового Придніпров'я визначається наближеністю до головної водної магістралі України - Дніпра зі зручними виходами до Чорного й Азовського морів, а також до Донецького промислового району.
Придніпровський район не має власних паливних ресурсів (за винятком залягання кам'яного вугілля у Павлоградському районі), але вигідно розташований щодо Донбасу і джерел води та гідроенергії. Крім чорної металургії, тут великого значення набули електрометалургія, що спирається на потужну енергетику, і машинобудування.
Якщо розглядати структуру промислового комплексу Придніпров'я стосовно енерговиробничих циклів, то можна виокремити такі основні їх типи: пірометалургійний цикл чорних металів, машинобудівний, електрометалургійний, індустріально-будівельний і агропромисловий.
Провідну роль відіграє пірометалургійний цикл чорних металів, який охоплює понад 50 % головних промислових фондів району. Вазою розвитку циклу є поклади залізної руди в Криворізькому басейні, а також у Білозерському і Кременчуцькому родовищах. Потужні гірничозбагачувальні комбінати, створені на Криворіжжі, - важлива базова стадія циклу. Звідси залізорудний концентрат спрямовується на всі металургійні заводи України та за її межі - на експорт. У циклі чорної металургії Придніпров'я функціонують сучасні підприємства, на яких виробляється чавун, сталь, прокат, феросплави. Основні підприємства розташовані у Кривому Розі, Дніпропетровську, Запоріжжі, Дніпродзержинську і Нікополі. Високого рівня розвитку досягло в районі трубне виробництво (Дніпропетровськ, Новомосковськ, Нікополь). Загалом у Придніпровському промисловому районі розміщено 14 великих металургійних підприємств, які випускають половину українського виробництва чорних металів.
Електрометалургійний цикл
Машинобудівний цикл
Індустріально-будівельний цикл
Займає проміжне місце між промисловістю і будівництвом. Він охоплює виробництво бетонних і залізобетонних виробів, цементу, цегли та інших будівельних матеріалів, що використовуються у будівельній індустрії. Особливо виокремлюється виробництво залізобетонних конструкцій у всіх великих промислових вузлах.
У районі розвинена хімічна промисловість, окремі галузі якої мають важливе міжрайонне значення (виробництво азотних добрив, автомобільних шин, лаків і фарб). На основі кам'яного вугілля Західного Донбасу (Павлоградський район) і Дніпровського буровугільного басейну розпочато формування первинної (видобувної) стадії вуглеенергохімічного циклу. У великих містах розвинені галузі легкої промисловості (текстильна, швейна, трикотажна і взуттєва). Район виробляє з надлишком продукцію харчової промисловості, що надходить у міжрайонний обмін.
У територіальній структурі промисловості району провідна роль належить Дніпропетровсько-Дніпродзержинській промисловій агломерації та промисловим вузлам.
Дніпропетровсько-Дніпродзержинська промислова агломерація
Криворізький промисловий вузол
Нікопольський промисловий вузол
Запорізький промисловий вузол
7.3. Харківський (Північно-Східний) промисловий район
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Географія промислових комплексів» автора Іщук С.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „7.2. Придніпровський промисловий район“ на сторінці 1. Приємного читання.