Починаючи з середини XX ст. були зроблені спроби відродження української давньої релігії, але зрозуміло, що в іншому вигляді, ніж вона існувала в дохристиянські часи.
Витоки українського неоязичництва пов’язані з іменем проф. Володимира Шаяна та його течії "Рідна Віра". Зацікавлення релігією виникло у В. Шаяна ще в часи його навчання в Львівському університеті. До ідеї відродження язичництва підштовхнули його студії індуїзму, а також давніх релігій — ведизму, брахманізму та зороастризму. Він помітив велику тотожність у світосприйнятті давніх арію та сучасних йому українців. Опинившись після Другої світової війни на еміграції, Володимир Шани почав творити свою релігійну систему, водночас проводячи велику наукову та суспільну працю. Після смерті В. Шаяна його учні у 1987 р. опублікували його дослідження з язичництва — "Віра Предків Наших". Перші спроби оформити новий рух мали місце ще у 1930—1940-і pp. Так, 1943 p., ним було створено перший " Орден Лицарів Бога Сонця". Але він не проіснував довго, бо вже в 1945 р. В. Шаян створив "Орден Бога Сонця" і висвятив 12 нових членів, який теж занепав через 3 роки. Тож перша громада Української Рідної Віри з’явилась у 1981 р. у канадському місті Гаміл ь-тон. їй вдалось налагодити видання журналу "Українське Відродження", видрукувати цілий ряд праць ідейних лідерів Рідної Віри. Така робота не залишилась безрезул ьтатною, оформилась громада сповідників в далекій Австралії.
У1993 р. у Києві була зареєстрована рідновірська громада, члени якої визнали себе послідовниками В. Шаяна. Ця громада нині має назву Громада українських язичників "Православ’я", яку очолює волхви ня Зореслава (Галина Лозко). її ж зусиллями в травні 2001 р. було зареєстровано Об ’єднання Рідновірів України, як релігійний центр громад Української Рідної Віри (яких налічується лише 5, в Харкові, Чернігівській та Київській областях).
Паралельно до Української Рідної Віри йшов процес самоорганізації ще однієї течії рід новірства — Ріпної Української Віри. Він розпочався 1994 р. коли кілька вінницьких громад вирішили створити Собор Рідної Віри, але їм було відмовлено в реєстрації. Та справа не стояла на місці, і в жовтні 2000 р. одинадцятьма рідновірськими громадами було створено, а наприкінці грудня зареєстровано, Собор Рідної Української Віри, як всеукраїнське об’єднання громад рідновірів. Головою духовного правління Собору РУВ Орієм Безверхим велась та ведеться активна проповідницька діяльність, зокрема: публікація статей, участь у наукових конференціях, видання рідно-вірської обрядової та світоглядної літератури, наприклад праці: "Рідна Віра", "Волховникрідновіра" тощо. Послідовники цього напряму вважають, що В. Шаян, Л. Силенко та інші багато зробили для розбудови основ Рідної Віри, але не змогли її повністю осягнути і відродити. Собор узяв собі за мету з’єднати воєдино їхнє вчення. Вірні Собору Рідної Віри вважають, що Поділля—це особлива територія, тому що саме тут збереглось багато пам’яток дохристиянської культури. Серед усіх неоязичницьких культів "Собор Рідної Віри" відрізняється толерантністю до іншихтечій рідновірства.
15 червня 2003 р. на священній для усіх рідновірів горі Богит було урочисто проголошено про відродження споконвічної релігії українці в-русичів, яку названо було Рідною Православною Вірою. На сьогоднішній день існує 10 громад Рідної Православної Віри, що об’єднують рідновірів Поділля, Київщини, Черкащини, Приазов’я, Закарпаття та Запоріжжя. Конфесію очолює, з титулом — Його Світлість Верховний Волхв Рідної Православної Віри, Володимир Куровський.
Однак найбільшою за кількістю послідовників в Україні є РУН -Віра (повна назва — Об’єднання Синів і Дочок України рідної Української Національної Віри). Засновник цієї релігії — Лев Силенко, який проголосив Себе Учителем і Пророком, утіленням вічного Духу Оріяни-Скитії-Русі-України.
Лев Силенко народився 27 вересня 1920 (?) р. в селі Богоявленсь-кому біля Олександрії. Вчився в Кременчуцькому бібліотечному технікумі. Писав вірші, друкувався в газеті "Соціалістична Полтавщина". Був у Харкові на практиці в бібліотеці ім. В.Короленка. До Кременчука не повернувся до Кременчука, поїхав до Києва, поневірявся на вокзалі, потім їздив на Донбас (ЗУГРЕС, Харцизьк), знов повернувся до Києва. 1940 р. поїхав на заробітки до Москви, працював на будові Те плоенерго централ і. Мобілізований до армії, проходив навчання в Чугуєві, служив писарем. Восени 1941 р. потрапив у полон, утримувався в таборі під Гомелем. Утік, на початку жовтня 1942 р. прийшов до Києва, звідти вирушив до рідного села. Потім знову потрапив до Києва, звідти пішов на захід, опинився в таборі для переміщених осіб, в американській зоні окупації. Навчався в проф. Дмитра Чижевського в Гейдельберзькому університеті. Познайомився з В.Шаяном, захопленим індуїзмом і містичним вченням Блаватської. Видавав журнал "Нове лицарство" накладом 300 прим. Проповідував вірувДажбога.
1953 р. прибув до Канади. Жив у різних містах, з 1966 р. - у Вінніпезі. 1964 р. вважається офіційним початком проповідування РУН Віри. 3 1964 р. Силенко видавав часопис "Рідна Віра" накладом 950примірників. 31966 р. починає називатися Учителем.
У десяти номерах "Рідної Віри" з 1964 р. вміщує 396 сторінок матеріалів для "Мага Віри". "Мага"—у перекладі з санскриту — "могутній", "могуття". Корінь знаходить в українських словах "мужність", "муж", "перемога". Силенко стверджує, що Будда й За-ратуштра були скіфам и, їхні предки походил и з берегів Дніпра.
З грудня 1966 р. в Чикаго оформив першу громаду РУНВіри, яка отримала від американського уряду статус релігійної. Складалася з 53 родин, які відійшли від Грско- Католицької та П равославної Церков.
1969 р. у Вінніпезі Лев Силенко видав книжку "Мага Віра (Гість з Храму Предків)" накладом 3000 примірників
У 1970 р. прихильники РУНВіри вперше складали присягу зі словами: "відходжу від світоглядного і релігійного чужовір’я і приходжу до Рідної Української Національної Віри, утвердженої в науці Учителя Лева Силенка. З вірою в Дажбога, який є субстанцією фізичного і метафізичного починання народу Українського, я кланяюся Рідному стягові і цілую землю Предків моїх". На столі лежав синьо-жовтий прапор, стояла чаша з водою з Дніпра, у мідному посуді була земля з Трипілля. Посередині стояв тризуб (Трисуття, Знамено Даж-боже), біля якого горіла свіча.
28 вересня 1974 р. вперше здійснено обряд висвячення—благословення перших проповідників-рунтат. 30 липня 1978 р. освячено землю під побудову Соборного Храму Святині Матері України в Оріяні. Будівництво триває.
1979 р. вийшла друком "Мага Віра" обсягом 1427 сторінок, а 1987 р. вийшов Катехізис РУНВіри "Навчання. Пісня. Молитви".
1989 р. в Україну починає переправлятися "Мага Віра". 1990 р. починають з’являтися статті про Силенкову віру в Дажбога. Зібрання сповідників РУНВіри влаштовуються в будинку Спілки письмен-ни кі в України в Києві, в редакції журі іалу "Україна", в приміщеннях музеїв.
У вересні 1991 р. було зареєстровано статут громади в Києві. Протягом наступних двох років утворюються громади РУНВіри в Україні: в Полтаві, Харкові, Вінниці, Одесі, Дніпропетровську. 16—17 травня 1992 р. відбувся установчий з’їзд громад вірних РУН Віри в Києві. 1995 р. в Україні почали виходити часописи "Рідна Віра", "Світло Оріяни".
РУН Віра підкреслює свій монотеїстичний характер. Дажбог— свідомість світу, самовол оді юча всевишня сила, безмежність, вічність, воля, яка все облагороджує, дія, яка в людині творить бажання жити, бажання бач йти себе в діях своїх, бажання працювати, учитися, само-утверджуватися і бажання вмерти в обороні життя, в обороні племені свого.
Сім законів правильного життя:
1. Правильне мислення: а) воля; б) мета; в) відвага.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Релігієзнавство» автора Кучер О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „10.6. НЕОЯЗИЧНИЦЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ“ на сторінці 1. Приємного читання.