Мабуть, у світі ніщо не стоїть на місці. Все змінюється, але не все повертається. "До тебе, мила річенька, ще вернеться весна. А молодість не вернеться, не вернеться вона." Найблискучіша кар'єра розпочинається з першого робочого дня.
Найблискучіша кар'єра теж має свій останній робочий день. На початку кар'єри досвіду обмаль, а все ще попереду. Наприкінці кар'єри досвіду багато, але все вже позаду. Досвід можна розглядати як інтегральний показник життя. Якось журналіст запитав у відомого почесного академіка Всесоюзної академії сільськогосподарських наук імені Леніна, двічі Героя Соціалістичної Праці Терентія Семеновича Мальцева (1895-1994) чи хотів би той знову стати молодим, то отримав відповідь: "Не проти, але хай мій досвід залишиться зі мною."
Влаштовуючись на першу роботу, слід, передусім, думати про досвід, який можна набути у компанії, а не про зарплату. Можливо, спочатку роботодавець встановить не таку високу платню, як вам того б хотілося. Скористайтеся тими грошима, які він вкладає у ваше навчання - курси, семінари, тренінги.
Важливо працювати на своє резюме та імідж. Гарні рекомендації допомагають швидше рухатися вгору кар'єрною драбиною.
Далі мова піде про низку порад, які не завадить взяти до уваги молоді, яка розпочинає свій трудовий шлях.
7.2.1. Поради новачку
7.2.2. Випробувальний термін
До нього нині часто вдаються роботодавці. Випробувальний термін був ще й за радянських часів.
Випробувальний термін доцільно успішно пройти.
Згідно із трудовим законодавством України, тривалість випробувального терміну не може зазвичай перевищувати три місяці. Довший термін передбачено лише для тих, хто претендує на керівні посади. Їх випробувальний термін триває до півроку.
Під час випробувального терміну новачку слід бути готовим до різноманітних перевірок. Новачок має довести, що компанія не помилилася, взявши його на роботу. Новому співробітнику слід переконати - те, що він писав у резюме та повідомляв на співбесіді, відповідає дійсності.
Слід спокійно ставитися до того, що вас будуть перевантажувати роботою. Це - один з прийомів випробувань того на що здатний початківець.
Можуть випробовувати ще й тим, що новому працівнику не даватимуть завдань. Начальство дивитиметься чи буде новачок "бити байдики" чи ж сам запропонує щось виконати на користь фірми. Ініціатива - ціниться. Її варто виявляти з перших же днів працевлаштування.
Будьте готові і до перевірки ваших особистісних якостей. Заради збереження репутації не слід піддаватися на жодні провокації.
Недоречно соромитися запитувати. Завжди краще вточнити і зробити правильно, ніж щось не зовсім зрозуміле виконувати, а потім виправляти помилки. Радять і таке - десь після середини випробувального терміну слід запитувати менше і більше працювати самостійно.
Адаптація - непроста справа. Навіть кваліфіковані і сильні за характером люди далеко не завжди почуваються комфортно на новому місці. Це подібно тому як багато людей певний час не можуть спати не на своєму ліжку. Слід пам'ятати, що головним способом адаптації є спілкування. У колектив слід вписуватися грамотно і ввічливо. Доцільно збагнути усталені у колективі правила поведінки та дотримуватися їх. Якщо впродовж першої години роботи ще не збагнули як слід звертатися до колег, то доцільно вживати займенник "ви".
Вдалим способом встановлення контактів вважається похід на обід. Психологи не рекомендують бути занадто відвертим щодо себе. Не можна і настирливо випитувати відомості про інших. Слід уникати категоричних висловлювань про людей. Краще за все не давати оцінки нікому. Недоречно скаржитися і на перевантаженість роботою та масу справ, з якими слід впоратися. Всім важко, або ж так всі думають.
Пам'ятайте, що завжди цінуються справжній професіоналізм, висока працездатність та вихованість.
Слід також мати на увазі, що під час випробувального терміну не лише фірма випробовує вас, але й ви випробовуєте її. Новачок має можливість вирішити, чи влаштовує його подальша робота у цій компанії. Якщо ви вирішили перервати випробувальний термін, то про це слід за три дні письмово повідомити керівництво компанії та вказати причину. Яку саме причину - про це рецепти, що готові на всі випадки життя, - відсутні.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Ділова кар'єра» автора Дахно І.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „7.2. План кар'єри“ на сторінці 1. Приємного читання.