11.1. Поняття ринкової кон'юнктури, завдання і показники статистичного вивчення
Ринкова кон'юнктура - це сукупність умов, які визначають конкретну ринкову економічну ситуацію на певний момент чи за відрізок часу. Стратегічні цілі кон'юнктурного аналізу, що випливають із загальної концепції статистики ринку, потребують виявлення закономірності й моделювання чинників ринкового механізму. Це необхідно для забезпечення передбачуваності розвитку ринку й обґрунтування застосування соціально-економічних важелів регулювання ринкових процесів. Оперативно-функціональні завдання оцінки й аналізу сформованої ситуації зорієнтовані на задоволення потреб маркетингового менеджменту. Із поєднання цих стратегічних і оперативних цілей випливають напрями (рис. 11.1) і завдання статистики ринкової кон'юнктури:
- кількісна та якісна оцінка стану ринку, типології ринкової ситуації;
- характеристика й аналіз масштабів ринкових операцій і ступеня ділової активності;
- оцінка й аналіз динамічної стійкості, сезонності, циклічності та характеристика регіональних особливостей ринку;
- оцінка й аналіз ділової активності, ступеня монополізації та інтенсивності конкуренції;
- оцінка комерційного (ринкового) ризику.
Ці завдання зорієнтовані на всебічну взаємозалежну характеристику стану ринку загалом та його окремих елементів і складових. Для реалізації цих завдань використовується система показників, які можна об'єднати у дев'ять блоків:
1. Пропозиція продуктів і послуг: обсяг, структура й динаміка пропозиції; виробничий і сировинний потенціал пропозиції; еластичність пропозиції.
2. Купівельний попит - у диференціації за ступенем задоволення, вектором зміни, формами утворення, купівельними намірами, станом ринку і місцем купівлі; споживчий потенціал (загалом і окремими товарами чи послугами); місткість ринку (засобів виробництва, предметів споживання, послуг); еластичність попиту.
3. Пропорційність ринку: співвідношення попиту й пропозиції; ринків засобів виробництва, споживчих продуктів і послуг; структура товарообороту; структура продавців і покупців.
4. Тенденція розвитку ринку: темпи зростання, вектори й параметри трендів продажу, цін і товарних запасів, інвестицій і прибутків.
5. Коливання, стійкість і циклічність ринку: коефіцієнти варіації продажу, цін і товарних запасів у часі й просторі; параметри моделей сезонності й циклічності ринку.
8. Регіональна варіація стану і розвитку ринку: співвідношення пропорцій ринку в різних регіонах; регіональні відмінності попиту на одну особу темпів динаміки основних параметрів розвитку ринку.
7. Ділова активність: портфель замовлень, його склад, наповнюваність і динаміка; кількість, розмір, частота й динаміка угод; ступінь завантаженості виробничих (торгових) потужностей.
8. Комерційний (ринковий) ризик: інвестиційний ризик; ризик ухвалення маркетингових рішень; ризик випадкових ринкових коливань.
9. Масштаб ринку, рівень монополізації і конкуренції: кількість підприємств на ринку кожного товару, їх розподіл за формами власності, розміром, організаційними формами і спеціалізацією, за зайнятою ними часткою ринку.
Рис. 11.1. Основні напрями та показники статистичного вивчення ринкової кон'юнктури
11.2. Інформаційні джерела статистичної оцінки ринкової кон'юнктури. Обстеження ділової активності підприємств
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Статистика підприємств» автора Матковський С.О. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „11. Статистика ринкової кон'юнктури“ на сторінці 1. Приємного читання.