Конкурентоспроможність продукції оцінюють, виходячи із суті поняття "конкурентоспроможність". Конкурентоспроможність продукції - це комплексна характеристика, яка відображає відповідність продукції вимогам ринку, можливість збуту її на конкретному ринку. її можна визначити порівнянням виробів-конкурентів. Конкурентоспроможність - поняття відносне, чітко "прив'язане" до ринку та часу продажу (для товарів сезонного попиту). Водночас кожен покупець послуговується своїми критеріями оцінки задоволення власних потреб, тому конкурентоспроможність набуває ще й індивідуального відтінку. Витрати покупця складаються з двох частин: витрат на купівлю (ціна виробу) та витрат, пов'язаних із споживанням. Разом вони становлять ціну споживання, яка здебільшого значно перевищує ціну продажу. Тому найбільш конкурентоспроможним є не той товар, за який на ринку просять мінімальну ціну, а той, у якого мінімальною є ціна споживання за весь строк служби покупців [61].
Оцінка конкурентоспроможності виробу передбачає такі етапи:
1) аналіз ринку для вибору найбільш конкурентоспроможного виробу-взірця (аналогу) як бази для порівняння та визначення потреб груп імовірних споживачів (сегментація ринку);
2) визначення набору загальних для виробів (нового та аналогу) порівняльних параметрів і розрахунок комплексного показника якості нового виробу;
3) визначення ціни споживання та індексу конкурентоспроможності виробу за ціною споживання;
4) розрахунок індексу конкурентоспроможності виробу за ціно-якісними параметрами;
5) розрахунок інтегрального показника конкурентоспроможності виробу.
Для визначення комплексного показника якості нового виробу (рис. 9.14) насамперед укладають перелік споживчих параметрів, тобто показники, які характеризують технічний рівень і якість продукції та тією чи іншою мірою цікавлять її потенційних споживачів. Ці показники об'єднують в такі групи: 1) показники призначення; 2) показники надійності; 3) показники безпеки; 4) патентно-правові показники; 5) ергономічні показники; 6) естетичні показники. Очевидно, що точність і повнота добору цих показників суттєво впливають на достовірність розрахунку комплексного показника якості, а загалом - і на визначення конкурентоспроможності нового виробу. Для кожного показника вказують числові значення, характерні для аналога і нового виробу, а також ті значення, які повністю задовольняють потреби споживачів того сегменту ринку, на якому планується позиціонувати новий виріб.
Крім того, методом експертних оцінок або опитуванням встановлюють значущість (вагомість) кожного з параметрів для споживачів певного сегменту ринку (враховуючи, що сума значущості (вагомостей) повинна дорівнювати одиниці або 100%, залежно від одиниць вимірювання).
Для різних видів нових виробів, різних умов експлуатації і навіть для одного виробу на різних сегментах ринку значущість параметрів може бути різною.
Наступним кроком є визначення параметричних індексів якості за кожним з показників. При цьому необхідно враховувати такі правила:
Рис. 9.14. Схема формування системи показників конкурентоспроможності продукції
1. Для показників, за якими збільшення числового значення показника відповідає поліпшенню характеристики, параметричні індекси якості визначаються за формулами:
ІГпв/Пи яки-о П" Пи < ПІС;
1ГПІС/Пи, якщо Пи < П,с > П"- (9.31)
'(=ЯА якщо Пш<ПІС>ПІА;
ІГ1, якщо П^Щ^П^
2. Для по казників, за якими збільшення числового значення показника відповідає погіршенню характеристики, параметричні індекси якості визначаються за формулами:
'Гад" якщо П^П^П^
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Статистика підприємств» автора Матковський С.О. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „9.9. Статистична оцінка конкурентоспроможності продукції підприємств“ на сторінці 1. Приємного читання.