Розділ «1.5.2. Регіональна економіка і людський фактор»

Регіональна економіка

Розвиток суспільного виробництва і підвищення його ефективності відбувається при постійному удосконаленні головної продуктивної сили суспільства - людини. Людський інтелект є необхідною і рушійною силою науково-технічного прогресу, впровадження у виробництво досягнень науки, нових зразків техніки і технології. У свою чергу науково-технічний прогрес вимагає підвищення рівня кваліфікації кадрів у всіх сферах людської діяльності. Отже, висока професійна підготовка кадрів у наш час перетворюється на обов'язкову умову успішної праці на підприємствах усіх галузей народного господарства.

Для досягнення високого рівня розвитку виробництва важливе значення має наукова розробка проблем формування, розподілу і використання трудових ресурсів, у тому числі відтворення робочої сили. Трудові ресурси слід розглядати як частину населення країни, яка має необхідні фізичні й духовні здібності, загальноосвітні і професійні знання для роботи в народному господарстві. До трудових ресурсів в Україні відносять працездатне населення: чоловіки у віці від 16 до 65 років і жінки - від 16 до 60 років. Сюди також варто віднести підлітків до 16 років та осіб пенсійного віку, які беруть участь у суспільному виробництві.

Трудові ресурси, або наявне працездатне населення на території країни, - це основна рушійна сила економічного розвитку суспільства. Як соціально-економічна категорія трудові ресурси є найактивнішою в економічному плані частиною населення, що забезпечує розширене відтворення суспільного продукту. В Україні та більшості розвинених країн трудові ресурси становлять 60-62 % від загальної чисельності населення. їх використання відбувається під впливом об'єктивних законів суспільного розвитку, властивих способу виробництва.

У регіональній економіці слід детально аналізувати чисельність населення і трудових ресурсів, їх динаміку, статево-вікову структуру як найважливіші показники демографічної характеристики народонаселення.

Найважливішим фактором динаміки загальної чисельності населення України є його природний рух (переважання народжуваності над смертністю). За період з 1940 по 2010 р. населення України збільшилось з 41,3 млн до 45,7 млн осіб. Такий незначний показник його зростання можна пояснити людськими втратами в результаті Другої світової війни і політичними репресіями, а також істотним зниженням народжуваності і високою смертністю населення під час трансформаційного періоду розвитку господарства (різке падіння чисельності населення з 51,8 млн до 49,1 млн відбувалось у 90-х роках XX ст.). За цей період коефіцієнт смертності практично не змінився, проте різко знизився коефіцієнт народжуваності (табл. 1.1).

З часу проголошення незалежності України чисельність трудових ресурсів практично не змінилась і становила в 2010 р. майже 20 млн осіб. Однак в останні роки загальна їх кількість хоч і сповільненими темпами, але щорічно знижується.

Таблиця 1.1. Чисельність населення України (на 1 січня)

Показник1940 р.1970 р.1990 р.1995 р.2000 р.2010 р.2011 р.
Чисельність населення, млн осіб41,347,151,851,749,745,745,5
У тому числі: чоловіки19,721,324,024,023,123,221,1
жінки23,325,827,827,726,626,824,5
Природний приріст, %13,06,41,7-5,8-7,6-4,2-4,4

Наукові основи регіональної економіки повинні розроблятись з урахуванням регіональної структури трудових ресурсів. Така структура на території України характеризується нерівномірністю. Найбільша частка в загальній чисельності трудових ресурсів держави характерна для Донецької, Дніпропетровської, Харківської областей, м. Києва (8-15 %). За прогнозом, у найближчі роки ця ситуація не зазнає відчутних змін.

Прогноз чисельності трудових ресурсів у регіонах, а також їх якісні характеристики спонукають до визначення державної політики розвитку трудового потенціалу та активізації щодо його використання і збереження. Реалізація політики розвитку трудового потенціалу має здійснюватись через державну довгострокову програму, яка допоможе подолати негативні тенденції, пов'язані з використанням трудових ресурсів у господарстві.

Кількісно трудовий потенціал визначається насамперед природним приростом населення. Однак частка трудових ресурсів у загальній чисельності населення залежить насамперед від вікової структури. Чим більша в структурі населення частка осіб віком до 16 або понад 60-65 років, тим менша чисельність трудових ресурсів. За необхідності у виробництво можуть залучатися особи пенсійного віку і підлітки, однак якісний склад робочої сили при цьому буде погіршуватись, оскільки прогресивною вважається структура трудових ресурсів, у якій переважають особи віком до 40 років.

Раціональний розвиток регіональної економіки передбачає аналіз тенденцій природного приросту населення та зрушень у його статево-віковій структурі. З цією метою розробляються прогнози чисельності населення і змін у структурі зайнятості різних галузей у межах держави та основних економічних регіонів. За допомогою методів прогнозування чисельності і структури трудових ресурсів можна одержати відповідь на питання: який стан з трудовими ресурсами очікується на перспективу? Вони забезпечують розробку інформації про кількісні і якісні параметри трудового потенціалу в майбутньому.

Сьогодні темпи зростання населення України надто повільні через зниження природного приросту. У перспективі, як зазначають демографи, приріст буде зменшуватись, що позначиться на розширеному відтворенні і посилить орієнтацію на якнайширше впровадження трудозберігаючих технологій. Негативний процес зменшення кількості населення в Україні і зниження частки працездатних віком до 40 років характерний сьогодні для більшості районів і адміністративних областей. Отже, на часі розв'язання однієї з найбільш актуальних проблем - підвищення ефективності використання трудових ресурсів, зниження трудомісткості продукції, що особливо ефективно при розміщенні підприємств у районах з недостатнім трудоресурсним потенціалом. При цьому необхідно зазначити, що розв'язувати цю проблему доведеться тоді, як пожвавиться робота підприємств і настане етап стабілізації та економічного зростання. А поки що аналіз приросту та зайнятості населення України свідчить про надлишки працездатного населення в усіх без винятку адміністративних областях. За даними Міністерства праці і соціальної політики України рівень безробіття на кінець 2011 р. був найвищим у Закарпатській області - більше 12 %. Від 9 до 10 % безробітних зареєстровано в Івано-Франківській та Чернігівській областях. Найнижчий рівень безробіття був у Одеській області - від 0,33 до 1 %. Майже половину безробітних України становить молодь до 30 років, що не може не викликати тривоги з приводу такого становища.

У регіональній економіці важливо аналізувати розподіл зайнятих трудових ресурсів у галузях та в економічних регіонах. Для раціонального розміщення виробництва, комплексно-пропорційного розвитку економіки адміністративних областей і макрорайонів необхідно скласти баланс трудових ресурсів. У цьому документі фіксується наявність і склад трудових ресурсів, їх розподіл за видами зайнятості, сферами і галузями господарства та суспільними групами. На основі розроблених балансів трудових ресурсів регіонів розробляють заходи щодо оптимального використання працівників у певних групах адміністративних областей (з надлишком або дефіцитом робочої сили).

Для характеристики розміщення населення і трудових ресурсів використовують поняття "розселення". На нього великий вплив справляють соціально-економічні чинники, зокрема територіальний поділ праці. Характер розселення населення залежить також від природних факторів та демографічних процесів. Необхідність вивчення і врахування тісних зв'язків між регіональною економікою і розселенням виявилась у містобудівництві і була продиктована конкретними практичними завданнями - будівництвом нових і реконструкцією старих підприємств в економічних районах, а також формуванням територіальних систем регіональної економіки.

Взаємозв'язки регіональної економіки із системами розселення зумовлені концентрацією насамперед промислового виробництва і населення з обслуговуючою його виробничою сферою у міських поселеннях. У господарському відношенні міста стають опорними центрами територіальних систем господарювання, а в розселенні відіграють роль центрів у системі населених пунктів. Вони мають велике комплексоформувальне і районоутворювальне значення. Типовими формами територіальної організації промислового виробництва, з якими пов'язаний розвиток локальних систем розселення, є промислові агломерації, пункти, центри і вузли.

У регіональних системах розселення ці форми мають тісні зв'язки між собою і з регіональним центром. Найчастіше регіональні виробничі зв'язки виникають між підприємствами на основі кооперування. Важливе значення у формуванні регіональних систем виробництва і розселення мають зв'язки наукових і культурних установ регіонального центру, а також зв'язки промислових підприємств і різних організацій регіону з розміщеними в його центрі проектними установами, конструкторськими бюро, різними органами господарського управління.

Оскільки регіональна економіка і розселення населення перебувають у тісному взаємозв'язку, можна вважати, що економічною базою систем розселення виступають виробничі комплекси економічних районів, адміністративних областей, промислових агломерацій, центрів і вузлів. Особливо сильним системоутворювальним фактором розселення є промислові комплекси великих міст, що сформувалися в основному на базі виробництв машинобудування й інших інноваційних галузей промисловості. У деяких районах системи розселення формуються на базі нафтогазовидобувних центрів. Така картина спостерігається в Прикарпатському нафтогазоносному регіоні, в Полтавській, Чернігівській і Сумській областях України, в Середньообському районі Тюменської області Російської Федерації тощо. Характерно, що у найбільших промислових районах України - Донецькому і Придніпровському, які охоплюють цілу систему взаємопов'язаних промислових вузлів і центрів, виникли великі агломерації - результат зрощення локальних систем поселень.

Отже, в результаті взаємодії виробництва і розселення формується територіальна структура господарства, елементами якої виступають різні форми зосередження людської діяльності. Залежно від природних особливостей, характеру розміщення господарських центрів і розвиненості між ними транспортних зв'язків складається системоутворювальний каркас територіальної структури господарства. У цьому каркасі домінуюча роль належить великим міським поселенням з їх промисловими, транспортними, науковими, культурними та іншими функціями. Саме великі міста виступають опорними центрами регіональної економіки. Від розвиненості мережі таких центрів на території кожної адміністративної області і рівня їх функціонального розвитку значною мірою залежить соціально-економічна ефективність територіальних систем виробництва і розселення.

Система міського розселення в Україні пройшла складні та подекуди суперечливі процеси становлення і розвитку. З огляду на те, що сучасна територія нашої країни тривалий час перебувала під впливом різних міждержавних формувань (Російської імперії на сході та в центрі, Австро-Угорської - на заході, а також в історичний період - Литовсько-Польської та Оттоманської держав), у різних регіонах України сформувалась сітка поселень з різними урбанізаційними та просторовими параметрами. Результатом є неоднорідність формування міського середовища в різних регіонах України, різниця в підходах до оцінки ролі міст та міського розселенського потенціалу в процесах формування регіональної економіки. Однак учені сходяться на думці, що найбільш ефективний розвиток господарства регіонів (вузлів, агломерацій тощо) можливий за наявності високих показників урбанізації, щільності та територіальної скупченості міських поселень.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Регіональна економіка» автора Щук С.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „1.5.2. Регіональна економіка і людський фактор“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • ПЕРЕДМОВА

  • Розділ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ РЕГІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ

  • 1.2.3. Основні зарубіжні наукові школи з регіональної економіки

  • 1.3. Закономірності регіональної економіки і принципи формування економіки регіонів

  • 1.3.2. Закономірності й принципи формування ринкових відносин розвитку регіонів

  • 1.4. Роль територіального поділу праці у розвитку економіки регіонів

  • 1.5. Фактори регіональної економіки та їх економічна оцінка

  • 1.5.2. Регіональна економіка і людський фактор
  • 1.5.3. Природно-ресурсний потенціал і регіональна економіка

  • 1.5.4. Регіональна економіка і науково-інноваційні фактори її розвитку

  • 1.6. Методи наукового аналізу господарства економічних районів

  • 1.7. Регіони України і світове господарство в умовах глобалізації

  • 1.8. Регіональна економічна політика та її завдання

  • 1.9. Наукові основи соціально-економічного районування

  • Розділ 2. РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА І МІЖГАЛУЗЕВІ ВИРОБНИЧІ КОМПЛЕКСИ

  • 2.3. Лісопромисловий комплекс

  • 2.4. Будівельний комплекс

  • 2.5. Комплекс з виробництва товарів народного споживання

  • 2.6. Паливно-енергетичний комплекс

  • 2.7. Гірничо-металургійний комплекс

  • 2.8. Машинобудівний комплекс

  • 2.9. Комплекс хімічних та нафтохімічних виробництв

  • 2.10. Структурні перетворення у міжгалузевих промислових комплексах

  • 2.11. Транспортно-комунікаційний комплекс

  • 2.11.2. Комплекс комунікацій і зв'язку

  • 2.12. Соціальний комплекс

  • 2.12.2. Внутрішня торгівля в системі соціального комплексу України

  • 2.12.3. Розвиток провідних галузей соціального комплексу України

  • 2.13. Наукові засади раціонального природокористування та сталого розвитку

  • Розділ 3. ЕКОНОМІКА ОСНОВНИХ МАКРОРЕГІОНІВ УКРАЇНИ

  • 3.2. Особливості економічного розвитку індустріально-аграрних регіонів України

  • 3.3. Проблеми економічного розвитку аграрних регіонів України

  • 3.4. Регіональна економіка найбільших міст та агломерацій України

  • ЛІТЕРАТУРА

  • СЛОВНИК ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи