Розділ «2.11.2. Комплекс комунікацій і зв'язку»

Регіональна економіка

Нині завершується виконання Програми створення єдиної національної системи зв'язку, яка передбачає модернізацію "верхнього" рівня зв'язку в 23 обласних центрах, установлення сучасних цифрових АТС, створення волоконно-оптичної лінії зв'язку Північ-Південь, Схід-Захід. Відкрилась міжнародна телекомунікаційна лінія ITÜR, яка об'єднала Італію, Туреччину, Україну, Росію сучасним зв'язком. Вона інтегрована із системами TEL ("Транс'європейські лінії"), ТАЕ ("Транс-Азія-Європа"), BS-FOCS (Чорноморська волоконно-оптична кабельна система), що дало змогу Україні приєднатись до цифрової мережі європейських країн, Близького та Середнього Сходу, а також до системи FLAG ("Волоконно-оптична лінія навколо земної кулі").

Розпочався також процес створення власної системи супутникового зв'язку, який буде поєднаний із системою мобільного зв'язку. Прийнято відповідну програму. Для будівництва та експлуатації наземної інфраструктури створено підприємство "Укрзв'язоксупутник", яке налагоджує відносини зі світовими компаніями - власниками систем супутникового зв'язку, а також із виробниками обладнання для супутникових систем.

Зв'язок - найбільш динамічна галузь сучасного транспортно-комунікаційного комплексу України. Протягом останнього десятиліття різко зменшились кількісні характеристики традиційних засобів зв'язку (поштового, телеграфного тощо). Натомість електронний зв'язок в Україні, система міжнародних переговорів, стільникові та CDMA комунікації істотно збільшились (табл. 2.13).

Майбутній розвиток системи зв'язку в нашій державі буде пов'язаний із подальшою активізацією електронних систем комунікацій, їх інтеграцією до світових інформаційно-комунікаційних мереж, розвитком новітніх засобів зв'язку через мережу Інтернет, кабельні мережі високої пропускної здатності тощо. Ця галузь наразі становить основу науково-технічного прогресу більшості країн світу, оскільки забезпечує істотне зростання економічної ефективності функціонування господарства та підвищення стандартів життя людей.

Останнім часом системи зв'язку в нашій країні розвиваються прискореними темпами, відбувається модернізація технічної бази. В економіці України послуги зв'язку поступово починають відігравати провідну роль. Цьому сприяє не тільки те, що протягом останніх років галузь зберегла тенденцію до щорічного збільшення обсягів реалізації послуг. Не меншого значення набула і та роль, котру відіграє зв'язок та комп'ютерні послуги у розвитку передових технологій, залученні інвестицій, стимулюванні вітчизняної промисловості.

Основою телекомунікаційної інфраструктури в України є первинна мережа, яка забезпечує організацію типових каналів для сполучення між собою станцій комутації телефонної мережі.

Нині пріоритетним напрямом розвитку первинної мережі стало будівництво волоконно-оптичних ліній зв'язку (ВОЛЗ). Ще у 1993 р. в Україні було прийнято Комплексну програму створення єдиної Національної системи зв'язку, згідно з якою в країні має бути здійснене прокладання близько 7,5 тис. км магістральних ВОЛЗ переходів в інші країни. У тому ж році Україна стала учасницею міжнародних проектів TEL (Транс'європейської лінії, довжина 19 тис. км) та ТАЕ (Транс'азіатсько-європейської лінії, довжина 17 тис. км), у 1994 p. - BS-FOCS (сегмент ТАЕ, бюджет проекту 80-100 млн дол. США), в 1995 р. ITUR (Італія - Туреччина - Україна - Росія, довжина 3,5 тис. км, бюджет проекту 145 млн дол. США), що дало можливість не тільки здійснити вихід на міжнародні комунікації, а по завершенні проектів забезпечити роботу єдиної міжнародної або європейської мережі зв'язку. У 1998 р. Україна підписала Меморандум про взаєморозуміння по проекту Oxygen (довжина лінії 275 тис. км, бюджет проекту 14 млрд дол. США, Український бюджет по проекту 15 млн дол. США), який забезпечує доступ всіх країн до глобальної мережі Інтернет.

Таблиця 2.13. Відправлення різних кореспонденцій у системі зв'язку України, млн шт.

Відправлення різних кореспонденцій у системі зв'язку України, млн шт.

Перші міждержавні переходи на основі сучасних цифрових систем передач були реалізовані вже у 1995 р. На той час Україна за допомогою ВОЛЗ отримала вихід на Польщу, Угорщину та Словаччину. Сьогодні Україна підтримує такі зв'язки безпосередньо із сімома країнами, а підключення до ITUR надає можливість виходу на ряд транснаціональних ВОЛЗ, що дасть можливість напряму з'єднуватись з іншими країнами світу. Найближчим часом будуть введені в дію ВОЛЗ східного напрямку, що створять умови для надання послуг зв'язку сучасного рівня східним регіонам України та забезпечать міждержавні переходи між Україною та Росією.

Нині на українському ринку працює до 800 телекомунікаційних компаній різної форми власності, які напружено змагаються між собою за клієнтів. Провідною компанією на ринку зв'язку залишається "Укртелеком", що успадкувала українську частину телекомунікацій СРСР, здійснює керівництво і обслуговування базової мережі, надає більшу частку зв'язку в Україні і контролює понад 70 % ринку.

"Укртелеком" - найбільший український оператор, асоціація, що контролює 35 державних телекомунікаційних компаній і 738 філіалів із загальним числом працюючих 140 тис. людей. "Укртелеком" - член Міжнародної системи управління телекомунікаціями (ITAS), що об'єднує 13 європейських національних центрів управління.

Клієнтами "Укртелекому" є 8,4 млн людей; компанія надає широкий спектр телекомунікаційних послуг (місцевий, міжміський та міжнародний телефонний зв'язок, телеграф, теле- та радіомовлення, передавання даних тощо), здійснює експлуатацію базової мережі і значної частини вторинної мережі, виконує проектування і будівництво телекомунікаційних мереж. Більше того, "Укртелеком" володіє часткою у капіталі декількох інших провідних компаній, які були створені за участю зарубіжних партнерів, зокрема "Utel", "UMC", "Інфоком", "Елсаком-Україна", "Телесистеми України".

У цілому ринок телекомунікацій України можна поділити на ринки місцевого, міжміського і міжнародного телефонного зв'язку; ринок документарного сервісу; ринок супутникового зв'язку; ринок мобільних послуг, що у свою чергу складається з ринків стільникового зв'язку, транкингу та пейджингу.

У 2010 р. телекомунікації залишалися єдиною галуззю економіки України, що демонструвала стабільне зростання і високу рентабельність діяльності. Вона практично не мала збиткових підприємств, заборгованості по зарплаті і перед бюджетом.

Нині близько 700 компаній мають 1300 ліцензій на право надання різних видів послуг зв'язку, з них 48 % складають ліцензії на місцевий телефонний зв'язок і 26 % на кабельне ТВ. У галузі має місце високий рівень концентрації: 19 компаній, що входять в асоціацію ТЕЛАС, охоплюють 90 % ринку. Державні підприємства все ще відіграють важливу роль на ринку, роблячи 66 % загального обсягу послуг зв'язку.

Стосовно географічного поділу послуг зв'язку, то щорічно Київ споживає понад 40 % (531 млн дол. США) усіх послуг зв'язку, зроблених в Україні. Важливо зазначити, що із загальної суми 216 млн дол. США, вартості послуг стільникового зв'язку Київ спожив 210,2 млн дол. США, або 97 %. Крім столиці України, іншими районами з високим рівнем споживання послуг зв'язку є Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса і Харків (5-6 % кожний).


Послуги телефонного зв'язку



Місцеві телефонні мережі



Мережа міжміського телефонного зв'язку


Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Регіональна економіка» автора Щук С.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.11.2. Комплекс комунікацій і зв'язку“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • ПЕРЕДМОВА

  • Розділ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ РЕГІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ

  • 1.2.3. Основні зарубіжні наукові школи з регіональної економіки

  • 1.3. Закономірності регіональної економіки і принципи формування економіки регіонів

  • 1.3.2. Закономірності й принципи формування ринкових відносин розвитку регіонів

  • 1.4. Роль територіального поділу праці у розвитку економіки регіонів

  • 1.5. Фактори регіональної економіки та їх економічна оцінка

  • 1.5.2. Регіональна економіка і людський фактор

  • 1.5.3. Природно-ресурсний потенціал і регіональна економіка

  • 1.5.4. Регіональна економіка і науково-інноваційні фактори її розвитку

  • 1.6. Методи наукового аналізу господарства економічних районів

  • 1.7. Регіони України і світове господарство в умовах глобалізації

  • 1.8. Регіональна економічна політика та її завдання

  • 1.9. Наукові основи соціально-економічного районування

  • Розділ 2. РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА І МІЖГАЛУЗЕВІ ВИРОБНИЧІ КОМПЛЕКСИ

  • 2.3. Лісопромисловий комплекс

  • 2.4. Будівельний комплекс

  • 2.5. Комплекс з виробництва товарів народного споживання

  • 2.6. Паливно-енергетичний комплекс

  • 2.7. Гірничо-металургійний комплекс

  • 2.8. Машинобудівний комплекс

  • 2.9. Комплекс хімічних та нафтохімічних виробництв

  • 2.10. Структурні перетворення у міжгалузевих промислових комплексах

  • 2.11. Транспортно-комунікаційний комплекс

  • 2.11.2. Комплекс комунікацій і зв'язку
  • 2.12. Соціальний комплекс

  • 2.12.2. Внутрішня торгівля в системі соціального комплексу України

  • 2.12.3. Розвиток провідних галузей соціального комплексу України

  • 2.13. Наукові засади раціонального природокористування та сталого розвитку

  • Розділ 3. ЕКОНОМІКА ОСНОВНИХ МАКРОРЕГІОНІВ УКРАЇНИ

  • 3.2. Особливості економічного розвитку індустріально-аграрних регіонів України

  • 3.3. Проблеми економічного розвитку аграрних регіонів України

  • 3.4. Регіональна економіка найбільших міст та агломерацій України

  • ЛІТЕРАТУРА

  • СЛОВНИК ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи