Анаеробна клостридіальна інфекція (газова гангрена) – ранова інфекція, що спричинена клостридіями і характеризується прогресивним набряком, відсутністю запальної реакції, газоутворенням, некрозом тканин, ендотоксикозом і тяжким станом хворого (Колесов А.П., Столбовой А.В., Кочеровец В.И., 1989). Разом з правцем утворюють групу ранових клостридіозів.
Бактеріологія. Збудників анаеробної клостридіальної інфекції відносять до роду клостридій. їх природний резервуар – кишечник тварин. Засіяність фекалій – 105-109/г. Спори клостридій постійно знаходяться в землі, пилу, воді, часто на шкірі і одязі людини.
Клостридії підрозділяют на 3 групи:
1. C.perfrigens, С.septicum, C.oedematiens – мають виражені токсичні і протеолітичні властивості, що визначає тяжкий перебіг анаеробної інфекції.
2. С. hystolyticum – має невиражені токсичні властивості і високу протеолітичну активність, що сприяє розвитку тяжких форм анаеробної інфекції.
3. C.tetani, C.bufiricum та ін. – забруднююча флора (контамінанти).
Патогенні клостридії мають дві важливі риси – убіквітарність (вегетативна і спорова форми, остання з яких здатна довго зберігатися у ґрунті), продукція високоагресивних екзотоксинів, що чинять, нейро- і кардіотоксичну, гемолітичну дію, підвищують проникність судин з подальшим злоякісним набряком, спричиняють гостру ниркову і печінкову недостатність, тромбоз судин, пригнічують кровотворення.
Збудники газової гангрени – C.perfrigens, C.oedematiens, C.septicum, С. hystolyticum. Як правило, зустрічається асоціація 2-3 збудників (80%). Часто присутня гнійна флора. Для всіх анаеробів характерно газоутворння і набряку. Хоча певний зв'язок між збудником і клінічної картиною існує (табл 2.8).
Таблиця 2.8
Клініко-мікробіологічні паралелі при анаеробній клостридіальній інфекції
C.perfrigens | Швидке газоутворення і тяжка інтоксикація, серцево-легенева недостатність, зміни шкіри. |
C.oedematiens | Бурхливий розвиток набряку, тяжка інтоксикація, гемоліз, гемоглобінурія, гіпопротеінемія, гіпербілірубінемія, олігоанурія |
C.septicum | Значний кров'янисто-серозний набряк, тяжка інтоксикація. |
С. hystolyticum | Швидке розплавлення тканин, тяжка інтоксикація та інші ознаки подібні до інфекції C.oedematiens. |
Проникають в організм крізь порушення цілості покровів (рана, опік, відмороження та ін.). Первинне вогнище розташоване в місці пошкодження. Можливий розвиток анаеробної інфекції після операції на товстій кишці, сечових шляхах, після ін'єкцій, при критичній ішемії нижніх кінцівок.
При бактеріологічному дослідженні свіжих ран в 60-95% випадків знаходять клостридії. Проте, захворювання виникають у 1-2% випадків, тому що для цього необхідні особливі умови. Вирішальне значення має реактивність організму і ступінь місцевих порушень.
Обставини, що підвищують ризик анаеробної інфекції:
1. Умови, що створюють в рані анаеробіоз – осколкові (особливо сліпі) поранення нижні кінцівки із забрудненням (земля, обривки одягу і взуття) тканин, обширні розтрощені рани з пошкодженням судин і кісток, додаткова травматизація тканин при транспортуванні, особливо при недостатній іммобілізації;
2. Наявність в рані нежиттєздатних тканин, сторонніх предметів (в т.ч. лігатури, металеві конструкції, кістковий цемент);
3. Порушення загального і локального кровообігу: джгут, перев'язка судин, шок, гіпотензія, ін'єкції адреналіну;
4. Зниження опірності організму (голодування, анемія, діабет, терапія глікокортикоїдами, ревматизм, пухлини, хвороба Крона, лейкемія, ВІЛ-інфекції);
5. Затримка проведення ПХО рани понад 12 год, глухий шов рани, туга тампонада;
6. Локалізація рани поблизу ануса, в ділянках, де м'язи розташовані в щільних апоневротичних футлярах (стегно, сідниця), щелепно-лицевій ділянці.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Загальна хірургія з клінічною психологією» автора Саждера С.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.1.5. Гостра специфічна хірургічна інфекція“ на сторінці 1. Приємного читання.